şükela:  tümü | bugün
 • turkiye sinirina yakin bir iran kenti.
 • tanıdığım tatlı bir insanın yaşadığı kent.
 • kuzey iran da bulunan bir azeri kenti. çok büyük ve tarihi bir şehirdir. şehriyarın türbesi buradadır. çok sıcak ve misafirperver insanları vardır.
 • overland hindistan seyahatinin türkiye sinirindan cikinca durulan ilk duragi. annemin su an bulundugu kent.
 • (bkz: şemsiye)
 • iran azerbaycanı'nın en önemli kenti olan tebriz'de türkçe dışında bir dil konuşulduğunu duymak neredeyse imkansızdır. herhangi birine farsça bir şey sorduğunuzda ya türkçe cevap alırsınız ya hiç alamazsınız. zaten gidenlerin söylediğine göre halkı da erzurum ahalisinden pek farklı değilmiş. bütün bunların gerek siyasi gerekse içtimai hayatımızda neredeyse hiç konu edilmediğine bakarak iran'a aslında ne kadar uzak olduğumuz bir kere daha anlaşılabilir. tebriz'le ilgili diğer bir enteresan nokta ise şu: mondros anlaşması imzalandığı sırada kazım karabekir şimdiki sınıra dört saat uzaklıktaki şehri çoktan ele geçirip karargahını kurmuş durumdaymış.
 • iran'ın batı azerbaycan eyaletinin başkenti. isfahan veya şiraz'a göre tarihi eserleri az olsa da (en azından şehir merkezinde) rahatlıkla türkçe iletişim kurulabilen şehir. iran ermenilerinin psikoposluk seviyesinde temsil edilebildiği şehir. ayrıca türkiye'nin de tebriz'de konsolosluğu bulunmaktadır. tebriz dışındaki şahgölü (elgölü), şairlerin kabri anlamına gelen meqberetüşşüera parkı, eg-e alişah, mescid-e kebud, azerbaycan müzesi görülmeye değer yerlerdendir. türkiyeden gidenler yoğun olarak istasyona yakın bir mevkide bulunan derya otelde kalırlar.
 • güney azerbaycan'ın başkenti. (bkz: pi) (bkz: ayrılık) (bkz: heyder babaya selam)
  konuşulan dil türkiye türkleri için anlaşılmaz olsa da azerbaycanlılar için herhangi bir anlaşılmazlığı yoktur, bildiğim azericedir.
 • gecmis zamanlarda hem politik, hem ticari anlamda cok buyuk onem tasimis olan bir kenttir. uzak denizlere kesifler baslayana dek, ipek ve baharat yolu rotasi uzerinde oldugundan surekli istilaya ugramistir. mogollar, turkmenler, safaviler ve osmanlilar bu bolgede siyasi hakimiyet kurmuslar ve soz konusu devletlerin sanatin dostu hukumdarlari sayesinde (bkz: hami), tebriz sanat ve kultur hayatinin zenginlestigi bir sehir haline gelmistir. islam minyatur sanatinin onemli nakkaslarinin ve bircok sair ve mutasavvifin da yetistigi sehirlerden biridir. sanatsal acidan benzer ozellik tasiyan diger sehirler icin (bkz: herat) (bkz: siraz) (bkz: kazvin)
 • çölü andıracak kadar kupkuru, kum sarısının hakim olduğu, yine aynı renkte alçak binalar barındıran bir kentti hafızam yanıltmıyorsa.

  azerbaycan'dakinin aksine, konuşulan azerice'yi anlamak hemen hemen imkansızdı. taksici birşey söylediğinde yanımdaki iranlı bana, ben ona bakakalmıştık. iranlı bana sormuştu "ne diyor?" diye, meğer türkçe konuşurmuş adam, halbuki ben farsça konuştuğunu sanmıştım, o kadar anlaşılmazdı.