şükela:  tümü | bugün
 • tecahül-i arif adına açılmış başlıkta da bahsedildiği gibi ve konumuz o değil.
  söz konusu kısa film down sendromlu bir genci konu alıyor.
  film 12 dakika kadar ve lütfen izleyiniz. (bilip de bilmezden gelmeyiniz) ve başlığı en azından bir süre yukarılarda tutunuz.
  film linki
  bir vesile ile tanıştığımız erdal özkan bu kısa film hakkında beni bilgilendirdi ve gerisini onun ağzından aktarıyorum:

  kısa film down sendromu konusunda bilinipte bilmemezlikten gelme "tecahül-i arif"e gönderme üzerine. bu kısa film ulusal ve uluslaraarası olmak (yaklaşık 40 ülke 80 festival) üzere 30'un üzerinde kısa film ve en iyi oyunca dalında ödüller aldı.

  başrol oyuncusu down sendromlu bir genç olan deniz özkan. 2012 yılında "sudan bıkmış balıklar" dizisi ile kamera önü oyunculuğuna adım atmış. 2014 yılında trt1 "böyle bitmesin" dizisi 61. bölümünde konuk oyuncu olmuştur.

  2016 yılında çekimleri yapılan "tecahül-i arif" kısa filminden sonra bugünlerde çekimleri yapılan "kromozom kardeşler" adlı belgesel filme konu olmuştur. down sendromlu bireylerden oluşan tiyatro grubunda 6 yıldır oyunculuk yapmaktadır.

  halen saran holding insan kaynakları bölümünde part time çalışmaktadır. her nasılsa ekşi sözlük yazarlarından birinin dikkatini "lostdiary"çekmiş olsa da isim benzerliğinden dolayı başlık bir başkası ile paylaşılmaktadır.

  diyebilirsiniz ki bu ilgi nereden. ben dost yaşam down sendromu vakfı kurucusu, down sendromlu çocuklar özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde yönetici, tiyatro grubunun çalıştırıcısı ve aynı zamanda babayım.

  deniz özkan'ın doğumu itibariyle 22 yıldır gerek vakıf bünyesi içinde gerekse dışında bu konuda fark yaratmak üzerine emek vermekteyim. ilginiz için teşekkürler. benimkisi nasrettin hoca misali "ya tutarsa"

  bu isimleri down sendromu ile birlikte aratırsanız internet mecrasında da bazı bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • ülkemizden genç bir down sendromlu'nun oynadığı uluslararası bol ödüllü kısa film.
  böylesi çabaların ve başarıların ne yazık ki yeterli ilgiyi görmediğini düşünüyorum. bir yerlerde insanlar güzel işler başarmak için çaba harcıyorlar ve medyada yeterince yer almıyor.

  güzelliklerin paylaşarak çoğalacağına inanıyorum. izleyelim izletelim. en azından seyirci(!) olarak bile olsa katkımız olur.

  oyuncu deniz özkan'a başarılarının devamını dilerim.
 • güzel bir konuya değinmiş kısa film. bu tarz filmlerin devamı böyle konuların daha çok gündeme gelmesi için önemli.
 • ana akım medyadaki dizilerden daha da kalitelidir.
 • guzel bir kadro, guzel hikaye. hic ilgi cekmemis sozlukte hayret! desteklenmesi gerektigine inaniyorum.
  12 dakikanizi ayirip hem guzel bir kisa film izlemis olursunuz, hem de destek.

  (bkz: up)

  (bkz: deniz özkan oyuncu)

  edit: ekleme
 • deniz özkan'ın cok basarili oynadigi guzel bir kisa film.
 • adıyla örtüşen, hayata dair iki yüzlülüğümüzü yüzümüze vuran kısa film.
 • sözlükten bir arkadaşımın mesajı sonrasında izlediğim kısa filmdir. çok beğendim. ufaktan duygulandırdı. altan erkekli mimikleri yine konuşturmuş.

  --- spoiler ---

  evren koca bir simülasyon.

  --- spoiler ---
 • ben down sendromlu bireylerin böyle şeyler yaşadığını gerçekten bilmiyordum. film icabı mı yapıldı diye merak edip araştırdığımda böyle şeyler olabiliyormuş. güzel ve duyarlılık adına gerçekten mükemmel bir film, usta oyuncuları hadi anladık da deniz özkan başka bir yerde oynuyor mu bilmedim, gerçekten çok başarılı. down sendromlulara bakışım bir kez daha değişti desem yanlış olmaz. emeklerine sağlık herkesin.
 • güzel bir kısa film. konu itibariyle de hoşuma gitti ama sonu benim açımdan üzücü bitti.
  zaten ödül almasının sırrı da filmin sonunda yatıyor bence.

  6.0-6.45. sn'ler çok hoşuma gitti. zıpır bi gülümseyiş sezdim :)

  kedi sevgisi de güzeldi.

  oyunculuğa zaten söz yok.