şükela:  tümü | bugün
  • artık sözlükte açılması gereken kanal. son dönemlerde yaşanan tecavüz haberleri iyice kafayı yedirmeye başladı artık. görmek duymak bilmek istemiyorum. midem bulanıyor. türkiye gerçeği falan diyip kimse siktirmesin belasını.
  • "tecavüz kanalı açmayı sizden öğrenecek değiliz."

(bkz: dinci kişi beyanı)
  • en büyük hukuk ihlallerinden biri,adı üzerinde zaten bu fiili yapan aşağılık adi ve ahlaksız pisliğin tekidir
  • tecavüz bir hastalık değildir.her erkek potansiyel birer tecavüzcüdür.
    bahanelerimiz farklı olabilir:"abazandım, kendi kaşındı, naz yapıyor sandım, sarhoştum..."ancak bunların hiçbiri patolojik gerekçeler değil.içinde yaşadığımız kültürün normlarına göre "normal" dir.

hasta olan, tecavüz yoluyla kanıtlanan 'erkekliğin' dünyanın en kıymetli şeyi olduğunu söyleyen ya da tecavüzcünün yanına kar kalmasını sağlayan toplumsal yapı...ne yazık ki bu hastalığın fiziksel ve kimyasal bir ilacı yok.tecavüzcülük erkek doğasında değil , erkek eğemen feodal toplumun yapısında vardır.

freud a göre, içinde yaşadığımız uygarlığın kendisi nevrotiktir çünkü dürtülerin, arzuların bastırılması üzerine kuruludur.bastırılan kılık değiştirerek geri döndüğünde 'hastalıklı' denilen davranışlar ve kişilik özellikleri ortaya çıkar.bastırılmış olanın hiç beklenmedik yer ve zamanda geri dönmeyeceğinin garantisi yoktur.yani 'normal' olarak görülen herkesin aynı zamanda potansiyel bir 'hasta' olduğunu unutmamalıyız.kuşkusuz 'potansiyel' illede bir gün gerçekleşecek anlamına gelmiyor.vicdan, ahlak, toplumsal karşılıklı denetim, hatta cezalandırılma ve yalnız kalma korkusu bile o potansiyeli bazen kişi ölene kadar baskı altında tutabilir.

yrd.doç.dr.bülent samay