şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kendisine defalarca cinsel saldırıda bulunan kayınpederini öldüren ve 8 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan esma yeşilbaş davasında emsal bir karar çıktı. savcı esma yeşilbaş’ın “ağır haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan cezalandırılmasını istedi. talihsiz kadın “sürekli tehdit ederdi beni. gidecek bir yerim yoktu” diyerek yaşadıklarını anlattı. mahkeme, eylemin meşru müdafaa sınırları kapsamında kaldığını belirterek, oy çokluğuyla yeşilbaş’ın beraatına hükmetti.

eltisi de benzer ifadeler vermiş, kan donduran bir olay, kim bilir nerelerde neler yaşanıyor sorularını da beraberinde getiriyor.
    birinin ölmesinden zevk alır, beraat eden kadına sevinir olduk, sanki onu dışarıda harika bir hayat bekliyormuş gibi.

kaynak : tecavüz eden kayınpederini öldüren gelin

edit : arkadaşlar beraat kararını ben vermedim,ne hakimim,ne avukat, vicdanen tecavüze uğrayan mağdurun yanındayım. saçma sapan erkek egolarınızı kendinize saklayın.
  • bir arkadaş tecavüzcüyü korumuş ya mağdur karakola gitti şikayette bulundu kayınpederini benimle ilişki yaşıyordu o yüzden bana iftira da bulunuyordu diyebilir.

not kadının yaptığını tasvip etmiyorum ama herkesin bir sınırı vardır
  • türkiye'deki ardı arkası kesilmeyen tecavüz ve cinayet olaylarından gün yüzüne çıkanlardan sadece biri.

bir de gün yüzüne çıkmayan olayları düşünün. insanlar hep bunlara verilen cezaları düşünüyor, hangi cezayı versek olaylar azalır? ama kimse nasıl bir eğitim sistemimiz olsun ki bu gibi şeyler yaşanmasın diye düşünmez. yani istediğin gibi ceza ver kafalar değişmedikçe, eğitim bu seviyede kaldıkça bu gibi olaylar maalesef olacaktır.

edit:imla.
  • her şey bir soysuzun bi tarafına düşkünlüğüyle başlamış olayın baş rolü olan kadın.
    yazık ya insanların sinirlerini ne hale getirdiler.
    kayınpedere de güvenilmeyecek anlaşıldı.

hukuk anlamında haksız, insani anlamda çok yerinde bir karar alınmıştır.
  • kendisinin , daha da kötüsü bebeğinin canına kast etmiş bir pisliği gebertmiş olan kadındır.

hiç öyle hukuk güzellemesi yapmayın, bu ülkenin kokuşmuş hukuk sistemi hangi suçluya hak ettiğini veriyor ki? böyle bir ruh hastasını şikayet etse bu kadın, eline ne geçecekti acaba? ülkedeki taciz tecavüz olayları bir "ölüm" e bağlanırsa ancak işlem yapma gereği duyuluyor. berbat hukuk sisteminin dramatik sonuçları bunlar.

kendi torununun annesine, oğlunun eşine bu gözle bakabilen, bebeğin boğazına bıçak dayayabilen iğrenç varlığa az bile yapmış kadındır. dünyadan bir pislik temizlenmiştir, maalesef daha temizlenmesi gereken tonla pislik var.
  • iyi yapmış mk!
  • avukatı müvekkilinin ekonomik özgürlüğünün bulunmaması sebebiyle bu durumla karşılaştığını söylemiş. kadınlar iş hayatına çok daha fazla katılım sağlamalı. hem sosyolojik, hem de ekonomik açıdan ciddi sıçrama gösterir toplumun geneli böylelikle.

elinizde iş gücü var, kullanmıyorsunuz. bunun yanında iş hayatına ne kadar katılırlarsa kadınlar, ekonomik özgürlükten bağımsız olarak böyle durumlarda nasıl davranmaları gerektiğini daha fazla öğrenirler.

hakimlerin beraat kararı yazan ellerine sağlık.
  • “tecavüze uğruyorsan polise gidersin.” insanların yaşam koşullarını, toplumsal çevresini, yaşadığı baskıyı bilmeden boş boş konuşanlara insan gerçekten hayret ediyor. senin başına gelsin de görelim bakalım nereye gidiyosun.

mahkeme doğru karar vermiştir. adalet vicdanda başlar.
  • mahkemede karara şerh koyan tek üye hakimin bayan olması şaşırtmıştır.