şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2019 yılı kaza istatistik verilerine göre ferrari marka araçların kazaya karışma oranlarında gözle görülür bir artış raporlara yansırsa: bu kusurun: araçlarda mı? yoksa şöforlerde mi olduğunu gösterir?

  böyle bir rapor karşısında: “ferrari’ni sat çok kazaya karışıyormuş.” telkini karşısında cevabınız ne olurdu?

  elbette ki her mantıklı insan gibi; ferrari marka bir aracın standartların üstünde donanım özelliklerine sahip olduğunu, insan ihtiyaçlarını karşılamada muadillerinin az olduğunu ifade eder ve bu kazaların insan faktöründen kaynaklandığını ileri sürerdiniz.

  nitekim: bugün ferrari, masserati, rolly royce gibi araçları, ehliyetsiz insanların kullanımına verecek olursak sizce de bu yüksek donanıma ve üstün performansa sahip araçların kazaya karışma oranlarında bir artış olmayacak mıdır?

  öyleyse evrensel insan hakları teminatı niteliğinde(itiraf et, bu nitelikte tek dinin islam olduğu senin de aklına geldi), insanlığa bahşedilen bir dinin mensupları arasında çıkan tecavüz, cinayet, hırsızlık gibi suçların kökeninde insan faktörünü bırakıp din faktörünü sorumlu tutmak sizce çok mu rasyonel,
  milyarlarca insanın mensubu olduğu bir dinde?

  öyleyse nasıl ki:zimbabve’de yüksek hızdan, dikkatsizlikten, yetersiz yoldan vs. dolayı ferrarisi’ni şarampole yuvarlayan bir ehliyetsiz sürücüye kızıp aracımızdan kurtulmamız akıl dışıysa, palu ailesi’ne de kızıp dinden çıkmamız o derece akılalmazdır.
 • ferrari bir öğreti olmadığı için ve kullanıcıları belli bir öğreti ve kuralları kabul etmiş insanlardan oluşmadığı için beyinsizce bir analoji. ama zaten ilk cümleden sonra daha fazlasını beklemediğiniz için problem yok.
  (bkz: gerçek ferrari bu değil)

  edit: siktiğimin beyinsiz malı analoji 100% uyumlu olmak zorunda değil yazmış, değil tabi, ama bu kafana göre at konuşturabileceğin anlamına gelmiyor. bir olayı birden fazla değişkenle açıklamak istiyorsan yani tecavüzü dinin öğretisi ve insan faktörü, trafik kazasını araba hatası ve kullanıcı hatası olarak açıklamaya çalışıyorsan açıklayıcı değişkenlerinin correlated olmaması gerekiyor. dinin anlattıkları ve inanan insanların ahlak anlayışı bir açıklamada bulunmaya zahmet etmeyeceğim üzere correlated, dolayısıyla senin az beyninle yaptığın regression modelinde multicollinearity problemi var. onu geçtim eğer arabaların zaten güvenlik testleri olmasa (ki var bu yüzden yine berbat bir analoji) ve ferrari kullanıcıları benzer markaların (bentley değil mesela, lamborghini olur böylece kullanım şekli ve kullanıcı profili analizi bulandırmaz) kullanıcılarına göre uzun vadede statistically significant miktarda daha çok kaza yapıyorsa bunun aracın suçu olduğu gayet iddia edilebilir.
 • ağır gerizekalılıktır.
 • ateistler neden kendilerini güncellemezler? geliştirmezler? okumazlar?

  neden burada entel feridun gibi takılan ateistlerimiz aslında içi fos, çürümüş bir meyve gibidir?

  belki sözlük açıldığından beridir aynı argümanlar, aynı savunmalar.

  defalarca anlatılmasına rağmen hala arkadaş bakara 178’e mevzi kazmaya çalışıyor buyur cevabı burada

  diğeri de: ferrari öğreti değil falan demiş.

  elbette öğreti değil ama belli kullanım şekli olan, disiplinli bir çalışma mekanizmasına sahip ancak kullanımı esnasındaki esnekliğin insan faktörüne yani iradesine bırakıldığı bir sistem. kısacası analoji yaparken lokalize faktörler genel mukayese için yeterli olabilmekte. aksi halde %100 uyumun aranacağı bilimde katiyen ilerleme olmayacaktır.

  edit: bakara 178 e atıf yapan arkadaş entrysiyle beraber yok oldu =) nicki yanlış hatırlamıyorsam klarkent idi.
 • biz ateistlerin gözünden 2 dakika kendinize baksanız ne büyük bir orospu çocuğu olduğunuzu anlayıp kelimei şehadeti tersten okuyup dinden çıkacaksınız da, henüz teknoloji o kadar gelişmediği için ısrarla olmayan beyninize bir şeyler sokmaya çalışıyoruz.
  tanım: işimiz zor bu orta çağ artığı, cüppe ve peçe sevdalısı göt oğlanlarıyla.
  edit: orospu kelimesi (bkz: kemal tahir)in tanımlamasına göre yapılmıştır. (bkz: göt oğlanı) ise bildiğin doğurmamış sıçmış mevzusu. yazımda herhangi bir küfür yoktur.
 • ben de her mantikli insan gibi bir ferariyi bu ulke de ancak dindar kesim alir diye dusunurdum.

  ha tanim mi ? gayet mantikli bir onerme tebrik ederim.
 • bence gayet mantıklı iştir.

  tecavüzcü ahlakını dininden alıyorsa ve bu gibi ahlaksızlıklar toplumda yaygın hale geldiyse net olmasada bu sonuca ulaşılabilir. ferrari kazaları arttıysa, çok duymaya başladıysak kesinlikle ferrariden uzaklaşırız ve o ferrarilerde de problem olma olasılığı olayın sıklığından dolayı yüksektir.

  boş beleş argümanlarla kendinizi ve inancınızı sağlıklı,mantıklı göstermeye çalışmayın.en büyük düşmanınız kendinizsiniz.
 • bu durumu yaşayıp insanlıktan çıkmaması mucize!

  ne din ne aile ne insanlar ne yaşam hiçbir şey eskisi gibi değildir asla olamaz.

  muhtemel bu coğrafyada ona tecavüz eden çok imanlı güya dindar bir tiptir.

  haklıdır.
 • yıl olmuş 2019, hâlâ allah'a inanan var, daha da ne diyeyim ben artık.

  (bkz: geri kalmışlığın ölçüsü olarak islam)

  edit: ne 2018'i amk!? 2019 oldu.
 • demek ki din, tecavüzcülere herhangi bir yaptırım uygulayacak kadar etkili değil. zaten tecavüzle ilgili hiç ayet olmamasından anlıyoruz. tecavüz gibi iğrenç bir olaydan bahsetmemişse o din benim için bitmiştir.