şükela:  tümü | bugün
 • bu mantığa göre, bir bostana dalıp da karpuz araklarken yakalananların da bostanın tapusunu vermek sureti ile cezalandırılması mübahtır...

  konu ile ilgili atasözümüz :

  (bkz: körün istedigi bir göz allah verdi iki goz)
 • tecavüze uğrayıp tecavüzcüsü ile evlenmek zorunda kalan kız olsam ve 2 yol sunsalar bana "ya evleneceksin yada öleceksin" diye, ölümü seçerdim hiç düşünmeden! bir sapkınla evli olup sürekli tecavüze maruz kalmak yerine kadına en az acı vereceğine inandığım mantıkla karar verirdim: hergün ölmektense bir gün ölmek daha az acıtır!
 • turkiye'ye ozgu degildir. eski ahit'in hukumlerinden biri oldugu icin oldukca yaygindir. eski ahit'in besinci kitabi tesniye 22:28-29'a gore (deuteronomy)

  28. eğer bir adam nişanlı olmayan bakire bir kızla karşılaşır, onu kacirir ve onunla yatarsa ve bu ortaya çıkarsa,
  29. kızla yatan adam kızın babasına elli gümüş şekel verecek. kıza tecavüz ettiği için onu karı olarak alacak ve yaşamı boyunca onu boşayamayacaktır.
 • kısa yoldan namus temizliğidir. madem kızımıza tecavüz ettin, sana bir kolaylık tanıyoruz, tecavüz etme eğilimini yasalarla koruma altına aldık. al bizim kızı dilediğin kadar tecavüz et, nasılsa biri bunu yapacaktı, istesen verirdik bir sürü zahmete girdin, demekten hiçbir farkı olmayan evliliktir. tecavüz etmek suretiyle evlenen insan hayvanının, gerçekleştirdiği evlilikte can güvenliğinin olması daha da manidardır. bir ömür nasıl sürer bu evlilik? sürer zira gelinlikle girdiğinden evden kefenle çıkabilirsin. kız da minnetdar, tecavüz ettikten sonra beni ortada bırakmadın allah razı olsun duygusuyla hayatını k o c a s ı n a adar. zaten beni kimse almazdı, lekeliyim, bir kere tecavüze uğrayan kızın üstünden köy geçer zira. nasılsa alışmıştır bu tecavüze diyerek. öyle olacağına, aynı adam tecavüz etsin. en azından alıştım bu adama, diye tecavüzcü mecavüzcü bundan iyisi şamda kayısı der de adamı iki kaşının ortasından vurup dünyayı bir pislikten temizlemektense bencillik edip namusunu, şerefini temizler.

  (bkz: eşek olursan semer vuran çok olur)
 • kişisel özgürlüğe yapılan müdahalede lafın bittiği yerdir.
 • yalın haliyle yeterince iğrenç ama bu topraklar, bu olayın da katmerlisine sahne oldu; (bkz: #19156133)
 • türkiye'de meşru olan bir tür evlilik türü.

  diğer türleri için
  (bkz: aşk evliliği)
  (bkz: mantık evliliği)
 • bir akp icadı.