şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akdenizli olmakla ilgilidir.
  kapınız çalar, komşu içeri dalar,
  anneniz odanızın kapısını tıklatmasıyla eşzamanlı olarak içeri dalar,
  arkadaşınız ondan sakladığınız en ufak sırrınız olursa bozuk çalar.
  çalışma arkadaşınız çekmecenizi karıştırmayı kendinde hak görebilir.
  erkek arkadaş, kız arkadaşlar birbirinin telefonunu sorgusuz sualsiz açar kontrol eder
  çantanızda telefon çalar en yakındaki elini sokup telefonu çıkartmakta tereddüt etmez (ve bunu son derece doğal bir biçimde yapar)
  otobüste oturursunuz bir kişilik koltuğa benim kadar olmuş çocuğuyla birlikte bir kişi daha oturmaya kalkar, sizi kıçıyla iterek kendine ve tosununa yer açar.
  üst komşu halı silkeler, alt komşu evinde verdiği partinin coskusuna sizi müziğiyle ortak etmeye çalışır
  alt komşu üst komşu herkes bir şekilde hayatınıza burnunu sokmaya neler olup bittiğini öğrenmeye kalkışır.
  amca, dayı hala kuzen ne zaman evleneceğinizi sorar
  kısacası tecavüz kültürü sadece cinselliğe indirgenemez. toplumsal, sosyal bir mevzudur tecavüz kültürü.
 • '' tecavüz ile cinsel şiddetin yaygın olduğu ve cinsel şiddetin toplum içinde yaygın olan tavırlar, normlar, âdetler ve medyalar tarafından normalleştirildiği, hoş görüldüğü ya da mazur görüldüğü bir kültürü tanımlamak için kullanılan bir kavram.''

  vikipedi'nin tanımı bu. devamında

  ''tecavüz kültürü ile sık bağdaştırılan davranışların örnekleri kurbanı suçlama, cinsel nesneleştirme ve tecavüzün önemsizleştirilmesi. tecavüz kültürü; hapishane tecavüzünün yaygın olduğu hapishane sistemleri ve savaşta tecavüzün psikolojik harp olarak işlenildiği çatışma alanları gibi sosyal gruplardaki davranışları model şeklinde ifade etmek için kullanılır. bazı ülkeler de tümüyle sözde tecavüz kültürleri olarak nitelendirilmiştir.

  tecavüz kültürü kavramının feminist akademik çevreler arasında genel kabul görmekle beraber hem bir tecavüz kültürünü tam olarak neler belirlediğine hem de belirli bir toplumun bir tecavüz kültürü olarak sayılması için kriterleri karşılayıp karşılamadığına dair anlaşmazlıklar mevcuttur.

  tecavüz kültürünün diğer sosyal etkenler ve davranışlar ile ilintili olduğu gözlemlenmiştir. araştırmalarda tecavüz mitleri, kurbanı suçlama ve tecavüzün önemsizleştirilmesi ile ırkçılık, homofobi, yaş ayrımcılığı, sınıfçılık, farklı dinlere yönelik hoşgörüsüzlük ve diğer ayrımcılık türleri arasında pozitif bir korelasyon olduğu saptanmıştır.''

  diyor.

  demiyor ki bu insanlıktan çıkmaktır.

  diyorum kendime, kültür, ne bok püsür bir kelimedir ki iğrenç, insanlık dışı bir suçu yaşam biçimi olarak gösterir. tam da ''kültür'' normalleştirir tecavüzü. bunu toplumsal gerçekliğe sürükleyen koşulları ayrı ayrı s*keyim, mantığım almıyor. şarap kültürü, yemek kültürü gibi absürdleşmelerin yanına koyamıyorum arkadaş, tecavüz kültürünü. rahatsız ediyor beni. tecavüz suçtur, a*ına koyayım.

  iki kere küfür ettim (s*keyim, a*ına koyayım), yazıda ''tecavüze'' yeltendim, bu da tecavüz kültürünün bir bileşeni. küfürleşmelerimiz, kadınların aşağılanması, nesneleştirilmesi, disipline etmeye çalışılması, hapsedilmesi, şiddet görmeleri. sadece kadınlar mı, çocuklar, bebekler, toplu tecavüzler.

  hangi noktada normalleşiyor, insanlar buna aldırmaz oluyor? hangi noktada tecavüz etmeye yelteniyor insan demeye bin değil milyar şahit isteyen tiplemeler? insan kılığında iblisler. sahiden tecavüz kültüründe o şahitlerin sayısı milyona varıyor mu? yani açık giyindi, göz kırptı, saçlarını savurdu ve tecavüzü haketti diyen. var gözleri kör olasıcalar. midem bulanıyor.

  benim de bu kültürün bir parçası olma ihtimalim yüzünden midem bulanıyor.
 • bazı ülkelerde ''milli'' değer ile eş anlamlıdır.

  yapılan bi araştırmaya göre mısırlı kadınların yüzde 99.3 cinsel saldırıya uğramış!!! ilgili link:
  http://www.thenation.com/…itical-gain#axzz2bmrsqrro
 • öncelikle bir bok bildiğini sananlara gelsin: (bkz: #70073906)

  allahım ne kadar geri zekalı ve kendinden emin atıp tutan insan varmış.

  https://www.youtube.com/watch?v=k0mzql50i-w burada bu tecavüz kültürü iddiasının çıktığı amerikan üniversitelerinde yapılan çalışmalara dair çok açıklayıcı ve istatistikle desteklenen birkaç çalışma var. yanlış okumadınız, çalışmaların üzerine çalışmalar var. yani bu iddia ortaya çıkarken yapılan araştırmaların ne kadar biased olduğuna dair. tecavüz kültürü zorla bir kadını penetrasyona maruz bırakmaktır kardeşim, bu kavramın çıkışı buradan gelir. haneye tecavüz falan değil saçmalamayın.

  bu tecavüz kültürü denen kavram bize tamamen amerika'daki feminist makalelerden ithal edilmiştir. tecavüz vakaları vardır, fakat bu yine rape culture denen kavramı doğrulamaz.

  http://time.com/…time-to-end-rape-culture-hysteria/ burada yine bu sözde kültürü yalanlayan iyi bir yazı yer almaktadır.

  paylaşımlar yabancı menşeili çünkü bu kavram zaten amerika'da bir iddia olarak çıkmıştır, türkiye'de yapılan çalışmalar çok kısıtlıdır ve başlıktaki entrylerden de görüleceği üzere kimse bir bok bilmiyor.
 • tecavüz kültürü, tecavüz istatistiğine değil, tecavüz kurbanlarının suçlanması; kıyafetlerinden, yaşadıkları ilişkilere, yaşam tarzlarına, alışkanlıklarına, gece saat kaçta eve döndüklerine kadar sorgulanmasını desteleyen, 'ha öyleyse bu olur tabii' deyip tecavüzü bir takım şartlar altında 'olağan' ve kimi zaman 'haklı' bulan kültürdür. yani kurbanın belli şeyleri yaptığında 'kaşınmış olması' fikri. senin burada sattığın fikir gibi.

  (bkz: rape culture)

  aynı zamanda tecavüzlerin, özellikle sevgili ve eş tecavüzlerinin hemen hepsinin, arkadaş ve tanıdık tecavüzlerinin büyük bir bölümünün şikayet edilmemesinin en büyük nedenidir. kadınların genel olarak tanıdıkları erkekler tarafından tecavüze veya şiddete uğradığı belirlenmiş bir şey. öyle criminal minds tarzında akıl almaz vahşilikte tecavüzler çok daha nadir rastlanan türde suçlar.

  -sarhoş olduğu,
  -açık saçık giyindiği,
  -tecavüzcüsü ile beraber olduğu,
  -kendisine tecavüz eden adamla birlikte olduğu, daha önce dışarı çıktığı ya da beraber görüldüğü

  bu böyle gider.

  öyle sadece, tecavüzün olup olmamasına dayanmıyor bu kültür. önce ne olduğunu anlamak lazım. tecavüz kültürünü, 'pişmanlık kültürü' sanmak için gerçek dünyadan ciddi anlamda bihaber ya da ciddi anlamda ergen olmak, öyle kalmak lazım. tecavüzün var olup olmamasından öte bir şey bu.

  bunun adının konması da, amerika'da belli liseler ve üniversitelerde sporcu olan genç erkeklerin, işledikleri tecavüz suçlarına karşın statüleri nedeniyle, otoriteler tarafından devamlı korunmaları, diğer tecavüz suçlularıyla karşılaştırıldığında çok daha az ceza almaları hatta kimi zaman hiç almamalarıdır. bu olaylar içinde zamanla ortaya çıkan akıl almaz rezaletlerle adı konmuştur.

  toplu tecavüze uğrayan genç kadınlar, bunun vidyolara kaydedildiği olaylarda, sahoş oldukları, oraya istekleriyle gittikleri gerekçesiyle, şikayet etmeleri engellenmiş, polis sorgusundan önce üniversitelerde 'ifadeleri' alınırken korkutulmuş ve öyle şeyler olmuş ki, bu adamların kangren olmuş toplumsal yarası artık.

  bu genç kadınlar, tecavüz vidyoları çekildiğinden tehdit edilmiş ve intihar edenleri olmuş. açıp okuyun mideniz kaldırıyorsa. ne kadar çok vaka olduğunu da görün. resmen amerikan kültürünün bir motifi bu artık.

  aynen ordu içi tecavüzler gibi. bir de o konuya bir bakın.
 • futbol mücadelesinde sevmedikleri rakip gördükleri takımın ceza çekmesini istedikleri için yenilmesi değil ırzına geçilmesini isteyen güruhtur. bayern münih beşiktaşı sadece yenmeyecektir tecavüz edecektir. bundan hoşnutluk duyarlar. ama ertesi gün tecavüz haberi gördüğünde kendilerini o gibi davranışlarda bulunan insanlardan da soyutlarlar bu insanlar. farkları nedir bu hanzoların? buyrun bir düşünün.
 • tecavüzü haklı ve meşru kılmak için sebepler yaratma kültürüdür. bir yerde victim blaming varsa tecavüz kültürü de var demektir. örneğin (bkz: 19 yaşındaki kızın gece üçte dışarıda ne işi var) başlığında bu kültürün savunucularını görebilirsiniz.

  bu kültürü dizi ve filmlerdeki tecavüz sahneleri yada göndermelerinin yaygınlığından da tanırsınız. bizde olduğu hint filmlerinde de tecavüz konusu sık sık işleniyor ve iki ülke de tecavüz olaylarıyla ünlü. tesadüf değil. tecavüz insanların kafasında aslında olumlanmış bir kere. tecavüz konusunun işlenmesi ilgilerini çekiyor.

  yani böyle ciddi bir sorun var. buna karşı toplumu uyandırması gereken feminist ise ne yapıyor:

  bu kavramı kadın cinsiyetçiliği uğruna suistimal ediyor. örneğin adam eşinden seks yapmadığı için ayrılmak istiyor, yani gayet adil bir talep, ama feministe göre bu adamın yaptığı eşine psikolojik tecavüz uygulamak oluyor. o her ne demekse artık. erkekler için tasarlanmış bir tecavüz kültürünü kadınlar için tasarlanmış bir tecavüz kültürüyle değiştirmeye çalışıyor.
 • geri kalmış toplumlarda oldukça benimsenmiş fakat farkında olunmayan; tecavüz ve istismarın kanıksanması veya mağduriyetlerin hafifletici sebeplerle geçiştirilebilmesidir. aksi durumlarla tabii karşılaşıldığı gibi bu durum çoğunluğu etkilemiyor.
  ayrıca sosyolojik bir gerçekliktir, yani yeni veya “uydurulmuş” değildir.

  tacizler kabul edilmiş, karşılaşmamak için çözümlere alışılmıştır. bu çözümleri uygulamayan hoş olmayan durumlarla karşılaşırsa şaşırmamalıdır; çünkü suç onda, taciz edende değildir. tacizle karşılaşmaması için yapması gerekenleri yapmadığı için mağdur kendini kötü hissederken, asıl suçlumuz gerek devlet gerekse halkın çoğu tarafından genellikle destek görür. şahsım adına konuşursam, tecavüz edilen çocuğun ailesine saldıran tecavüzcü ailesi gördü bu gözler. yine bu toplumda suçlular güçlü ve arsızdır. savunucuların kendilerinden aşağı kalır yanları yoktur, mantıken.

  feminizm ise kadının üstünlüğü sanılır. destekçisi olduğunu iddia eden bazıları da dahil olmak üzere bir grup insan bu hareketi erkek karşıtı, kadınların aşırı ve gereksiz hareketi olarak niteler. insanların hak aramasını, eşitlik savunmasını yersiz bulur. yine bu toplumlarda sıkça karşılaşılır bununla.

  devlet ise mağduru korumada çoğu kez yetersiz kalır. cahil veya yozlaşmış diyebileceğimiz toplum baskısından çıkan kişi, gereken muhatabı bulamayabilir. insanlar tarafından olayları büyütmekle, belki iftirayla suçlanabilir. yoz toplum gerçeği olarak iftira göz ardı edilemeyecek bir durum olsa da, tecavüz kültürü mağdurun ilk olarak yalancı varsayılmasında da kendini gösterir.

  taciz nedir bilmeyen toplum, sanırım nerede duracağını da kestiremiyor. polisin kaale almadığından yakınan şikayetçiye, savcılığa git diyen var; polisi de şikayet etmek için. sonuç çıkacağını sanan, yine mağduru suçlayıcı bir örnek daha.
  her gerçekten taciz olan durumda savcılık yolu tutulsa bu memleketlerde insan kalmayacağından habersizlerdir.

  erkek-kadın-hayvan-bilumum canlı ve yaş ayırmaksızın bu anlayışın mağduru olabilir. fakat yine bu toplumda erkekler kadın, kadınlar erkek düşmanlığı gösterir demiştik. sonucunda birbirinden uzak ve oldukça kutuplaşmış canlılar, birtakım değer yargılarının yok olduğu toplum oluşur-oluşmuş olur.

  çuvaldızı kendimize batırmak lazım. falanca ülkelerde de var ki hem de daha fazla diyebilmek de bu kültürün, bu kanıksamanın bir uzantısı muhtemelen. bunda ne var ki büyütülecek diyen elemanların bir benzeri işte.

  son olarak belirtmeliyim ki işbu entryde hiçbir cinsiyeti tümden suçlayıcı veya ayırıcı tanım kullanmadım. kafanızda oluşan imge, içinde bulunduğunuz toplumun- belki türkiye belki bambaşka bir ülke- normlarına göre şekillenmiş olabilir. bunu da düşünün isterim, uzun oldu tabii ama okuyan olduysa lütfen düşünün. etrafında olup bitenlere sığ ve kör yaklaşmayan insanlardan olmanız dileğiyle..

  edit:imla
 • bu kültüre sahip olan toplumları ayırt etmek için 80'ler sinema filmlerine göz gezdirmek de güzel bir yöntem olabilir. tecavüz temalı filmler boldur. hatta tecavüzün ne kadar kötü bir şey olduğunu göstermekten ziyade tecavüz fantezisini destekleyen konulara ve çekimlere sahiptir bu filmler. daha da ileri götürerek 30-40 sene sonrasında bile yaşları itibariyle tanımadıkları için barış manço'nun sanatçı olmadığını iddia eden gençler için tecavüzcü coşkun, nuri alço gibi isimler idoldür. hala utanmadan, sırıtarak gazoz esprisi yapmakta bir beis görmezler. nasıl? tanıdık geldi değil mi? hangi ülkeler bunlar acaba...
 • kadının ikinci planda tutulduğu tüm coğrafyalarda tecavüz kültür haline gelir (bkz: orta doğu)