şükela:  tümü | bugün
 • akdenizli olmakla ilgilidir.
  kapınız çalar, komşu içeri dalar,
  anneniz odanızın kapısını tıklatmasıyla eşzamanlı olarak içeri dalar,
  arkadaşınız ondan sakladığınız en ufak sırrınız olursa bozuk çalar.
  çalışma arkadaşınız çekmecenizi karıştırmayı kendinde hak görebilir.
  erkek arkadaş, kız arkadaşlar birbirinin telefonunu sorgusuz sualsiz açar kontrol eder
  çantanızda telefon çalar en yakındaki elini sokup telefonu çıkartmakta tereddüt etmez (ve bunu son derece doğal bir biçimde yapar)
  otobüste oturursunuz bir kişilik koltuğa benim kadar olmuş çocuğuyla birlikte bir kişi daha oturmaya kalkar, sizi kıçıyla iterek kendine ve tosununa yer açar.
  üst komşu halı silkeler, alt komşu evinde verdiği partinin coskusuna sizi müziğiyle ortak etmeye çalışır
  alt komşu üst komşu herkes bir şekilde hayatınıza burnunu sokmaya neler olup bittiğini öğrenmeye kalkışır.
  amca, dayı hala kuzen ne zaman evleneceğinizi sorar
  kısacası tecavüz kültürü sadece cinselliğe indirgenemez. toplumsal, sosyal bir mevzudur tecavüz kültürü.
 • '' tecavüz ile cinsel şiddetin yaygın olduğu ve cinsel şiddetin toplum içinde yaygın olan tavırlar, normlar, âdetler ve medyalar tarafından normalleştirildiği, hoş görüldüğü ya da mazur görüldüğü bir kültürü tanımlamak için kullanılan bir kavram.''

  vikipedi'nin tanımı bu. devamında

  ''tecavüz kültürü ile sık bağdaştırılan davranışların örnekleri kurbanı suçlama, cinsel nesneleştirme ve tecavüzün önemsizleştirilmesi. tecavüz kültürü; hapishane tecavüzünün yaygın olduğu hapishane sistemleri ve savaşta tecavüzün psikolojik harp olarak işlenildiği çatışma alanları gibi sosyal gruplardaki davranışları model şeklinde ifade etmek için kullanılır. bazı ülkeler de tümüyle sözde tecavüz kültürleri olarak nitelendirilmiştir.

  tecavüz kültürü kavramının feminist akademik çevreler arasında genel kabul görmekle beraber hem bir tecavüz kültürünü tam olarak neler belirlediğine hem de belirli bir toplumun bir tecavüz kültürü olarak sayılması için kriterleri karşılayıp karşılamadığına dair anlaşmazlıklar mevcuttur.

  tecavüz kültürünün diğer sosyal etkenler ve davranışlar ile ilintili olduğu gözlemlenmiştir. araştırmalarda tecavüz mitleri, kurbanı suçlama ve tecavüzün önemsizleştirilmesi ile ırkçılık, homofobi, yaş ayrımcılığı, sınıfçılık, farklı dinlere yönelik hoşgörüsüzlük ve diğer ayrımcılık türleri arasında pozitif bir korelasyon olduğu saptanmıştır.''

  diyor.

  demiyor ki bu insanlıktan çıkmaktır.

  diyorum kendime, kültür, ne bok püsür bir kelimedir ki iğrenç, insanlık dışı bir suçu yaşam biçimi olarak gösterir. tam da ''kültür'' normalleştirir tecavüzü. bunu toplumsal gerçekliğe sürükleyen koşulları ayrı ayrı s*keyim, mantığım almıyor. şarap kültürü, yemek kültürü gibi absürdleşmelerin yanına koyamıyorum arkadaş, tecavüz kültürünü. rahatsız ediyor beni. tecavüz suçtur, a*ına koyayım.

  iki kere küfür ettim (s*keyim, a*ına koyayım), yazıda ''tecavüze'' yeltendim, bu da tecavüz kültürünün bir bileşeni. küfürleşmelerimiz, kadınların aşağılanması, nesneleştirilmesi, disipline etmeye çalışılması, hapsedilmesi, şiddet görmeleri. sadece kadınlar mı, çocuklar, bebekler, toplu tecavüzler.

  hangi noktada normalleşiyor, insanlar buna aldırmaz oluyor? hangi noktada tecavüz etmeye yelteniyor insan demeye bin değil milyar şahit isteyen tiplemeler? insan kılığında iblisler. sahiden tecavüz kültüründe o şahitlerin sayısı milyona varıyor mu? yani açık giyindi, göz kırptı, saçlarını savurdu ve tecavüzü haketti diyen. var gözleri kör olasıcalar. midem bulanıyor.

  benim de bu kültürün bir parçası olma ihtimalim yüzünden midem bulanıyor.
 • bazı ülkelerde ''milli'' değer ile eş anlamlıdır.

  yapılan bi araştırmaya göre mısırlı kadınların yüzde 99.3 cinsel saldırıya uğramış!!! ilgili link:
  http://www.thenation.com/…itical-gain#axzz2bmrsqrro
 • 70'lerin seks filmlerinde, her 4 filmden 3'ünde en az bir tecavüz, birinde ensest sahnesi vardır. o dönemde bu erotika olarak geçer. sebebi herkesin bilip kimsenin telaffuz etmediği şey, bunların bir kültür oluşu, gündelik hayatın bir parçası oluşu. eskiden çok daha fazlaydı fakat duyulmazdı, şimdi ise duyuluyor ve tepki çekiyor. tecavüz normalleşmiyor, zaten normal'den geliyor ve bilakis radikalleşiyor.
 • feminazilerin selülitli koca götlerinden uydurdukları kavramlardan biri. neymiş? tecavüz aslında o kadar yaygınmış ki kültür halini almış. aslında kadınlar her yerde tacize, tecavüze uğruyormuş, tecavüz, taciz aslında ta çocuklukta başlıyormuş hem de. lan bir insan hem yalancı, hem kompleksli hem de yaşadığı topluma, insanlara bu kadar düşman olabilir mi? feministse olur.
 • tecavüz kültürü, tecavüz istatistiğine değil, tecavüz kurbanlarının suçlanması; kıyafetlerinden, yaşadıkları ilişkilere, yaşam tarzlarına, alışkanlıklarına, gece saat kaçta eve döndüklerine kadar sorgulanmasını desteleyen, 'ha öyleyse bu olur tabii' deyip tecavüzü bir takım şartlar altında 'olağan' ve kimi zaman 'haklı' bulan kültürdür. yani kurbanın belli şeyleri yaptığında 'kaşınmış olması' fikri. senin burada sattığın fikir gibi.

  (bkz: rape culture)

  aynı zamanda tecavüzlerin, özellikle sevgili ve eş tecavüzlerinin hemen hepsinin, arkadaş ve tanıdık tecavüzlerinin büyük bir bölümünün şikayet edilmemesinin en büyük nedenidir. kadınların genel olarak tanıdıkları erkekler tarafından tecavüze veya şiddete uğradığı belirlenmiş bir şey. öyle criminal minds tarzında akıl almaz vahşilikte tecavüzler çok daha nadir rastlanan türde suçlar.

  -sarhoş olduğu,
  -açık saçık giyindiği,
  -tecavüzcüsü ile beraber olduğu,
  -kendisine tecavüz eden adamla birlikte olduğu, daha önce dışarı çıktığı ya da beraber görüldüğü

  bu böyle gider.

  öyle sadece, tecavüzün olup olmamasına dayanmıyor bu kültür. önce ne olduğunu anlamak lazım. tecavüz kültürünü, 'pişmanlık kültürü' sanmak için gerçek dünyadan ciddi anlamda bihaber ya da ciddi anlamda ergen olmak, öyle kalmak lazım. tecavüzün var olup olmamasından öte bir şey bu.

  bunun adının konması da, amerika'da belli liseler ve üniversitelerde sporcu olan genç erkeklerin, işledikleri tecavüz suçlarına karşın statüleri nedeniyle, otoriteler tarafından devamlı korunmaları, diğer tecavüz suçlularıyla karşılaştırıldığında çok daha az ceza almaları hatta kimi zaman hiç almamalarıdır. bu olaylar içinde zamanla ortaya çıkan akıl almaz rezaletlerle adı konmuştur.

  toplu tecavüze uğrayan genç kadınlar, bunun vidyolara kaydedildiği olaylarda, sahoş oldukları, oraya istekleriyle gittikleri gerekçesiyle, şikayet etmeleri engellenmiş, polis sorgusundan önce üniversitelerde 'ifadeleri' alınırken korkutulmuş ve öyle şeyler olmuş ki, bu adamların kangren olmuş toplumsal yarası artık.

  bu genç kadınlar, tecavüz vidyoları çekildiğinden tehdit edilmiş ve intihar edenleri olmuş. açıp okuyun mideniz kaldırıyorsa. ne kadar çok vaka olduğunu da görün. resmen amerikan kültürünün bir motifi bu artık.

  aynen ordu içi tecavüzler gibi. bir de o konuya bir bakın.
 • futbol mücadelesinde sevmedikleri rakip gördükleri takımın ceza çekmesini istedikleri için yenilmesi değil ırzına geçilmesini isteyen güruhtur. bayern münih beşiktaşı sadece yenmeyecektir tecavüz edecektir. bundan hoşnutluk duyarlar. ama ertesi gün tecavüz haberi gördüğünde kendilerini o gibi davranışlarda bulunan insanlardan da soyutlarlar bu insanlar. farkları nedir bu hanzoların? buyrun bir düşünün.
 • tecavüzü haklı ve meşru kılmak için sebepler yaratma kültürüdür. bir yerde victim blaming varsa tecavüz kültürü de var demektir. örneğin (bkz: 19 yaşındaki kızın gece üçte dışarıda ne işi var) başlığında bu kültürün savunucularını görebilirsiniz.

  bu kültürü dizi ve filmlerdeki tecavüz sahneleri yada göndermelerinin yaygınlığından da tanırsınız. bizde olduğu hint filmlerinde de tecavüz konusu sık sık işleniyor ve iki ülke de tecavüz olaylarıyla ünlü. tesadüf değil. tecavüz insanların kafasında aslında olumlanmış bir kere. tecavüz konusunun işlenmesi ilgilerini çekiyor.

  yani böyle ciddi bir sorun var. buna karşı toplumu uyandırması gereken feminist ise ne yapıyor:

  bu kavramı kadın cinsiyetçiliği uğruna suistimal ediyor. örneğin adam eşinden seks yapmadığı için ayrılmak istiyor, yani gayet adil bir talep, ama feministe göre bu adamın yaptığı eşine psikolojik tecavüz uygulamak oluyor. o her ne demekse artık. erkekler için tasarlanmış bir tecavüz kültürünü kadınlar için tasarlanmış bir tecavüz kültürüyle değiştirmeye çalışıyor.