şükela:  tümü | bugün
 • akdenizli olmakla ilgilidir.
  kapınız çalar, komşu içeri dalar,
  anneniz odanızın kapısını tıklatmasıyla eşzamanlı olarak içeri dalar,
  arkadaşınız ondan sakladığınız en ufak sırrınız olursa bozuk çalar.
  çalışma arkadaşınız çekmecenizi karıştırmayı kendinde hak görebilir.
  erkek arkadaş, kız arkadaşlar birbirinin telefonunu sorgusuz sualsiz açar kontrol eder
  çantanızda telefon çalar en yakındaki elini sokup telefonu çıkartmakta tereddüt etmez (ve bunu son derece doğal bir biçimde yapar)
  otobüste oturursunuz bir kişilik koltuğa benim kadar olmuş çocuğuyla birlikte bir kişi daha oturmaya kalkar, sizi kıçıyla iterek kendine ve tosununa yer açar.
  üst komşu halı silkeler, alt komşu evinde verdiği partinin coskusuna sizi müziğiyle ortak etmeye çalışır
  alt komşu üst komşu herkes bir şekilde hayatınıza burnunu sokmaya neler olup bittiğini öğrenmeye kalkışır.
  amca, dayı hala kuzen ne zaman evleneceğinizi sorar
  kısacası tecavüz kültürü sadece cinselliğe indirgenemez. toplumsal, sosyal bir mevzudur tecavüz kültürü.
 • '' tecavüz ile cinsel şiddetin yaygın olduğu ve cinsel şiddetin toplum içinde yaygın olan tavırlar, normlar, âdetler ve medyalar tarafından normalleştirildiği, hoş görüldüğü ya da mazur görüldüğü bir kültürü tanımlamak için kullanılan bir kavram.''

  vikipedi'nin tanımı bu. devamında

  ''tecavüz kültürü ile sık bağdaştırılan davranışların örnekleri kurbanı suçlama, cinsel nesneleştirme ve tecavüzün önemsizleştirilmesi. tecavüz kültürü; hapishane tecavüzünün yaygın olduğu hapishane sistemleri ve savaşta tecavüzün psikolojik harp olarak işlenildiği çatışma alanları gibi sosyal gruplardaki davranışları model şeklinde ifade etmek için kullanılır. bazı ülkeler de tümüyle sözde tecavüz kültürleri olarak nitelendirilmiştir.

  tecavüz kültürü kavramının feminist akademik çevreler arasında genel kabul görmekle beraber hem bir tecavüz kültürünü tam olarak neler belirlediğine hem de belirli bir toplumun bir tecavüz kültürü olarak sayılması için kriterleri karşılayıp karşılamadığına dair anlaşmazlıklar mevcuttur.

  tecavüz kültürünün diğer sosyal etkenler ve davranışlar ile ilintili olduğu gözlemlenmiştir. araştırmalarda tecavüz mitleri, kurbanı suçlama ve tecavüzün önemsizleştirilmesi ile ırkçılık, homofobi, yaş ayrımcılığı, sınıfçılık, farklı dinlere yönelik hoşgörüsüzlük ve diğer ayrımcılık türleri arasında pozitif bir korelasyon olduğu saptanmıştır.''

  diyor.

  demiyor ki bu insanlıktan çıkmaktır.

  diyorum kendime, kültür, ne bok püsür bir kelimedir ki iğrenç, insanlık dışı bir suçu yaşam biçimi olarak gösterir. tam da ''kültür'' normalleştirir tecavüzü. bunu toplumsal gerçekliğe sürükleyen koşulları ayrı ayrı s*keyim, mantığım almıyor. şarap kültürü, yemek kültürü gibi absürdleşmelerin yanına koyamıyorum arkadaş, tecavüz kültürünü. rahatsız ediyor beni. tecavüz suçtur, a*ına koyayım.

  iki kere küfür ettim (s*keyim, a*ına koyayım), yazıda ''tecavüze'' yeltendim, bu da tecavüz kültürünün bir bileşeni. küfürleşmelerimiz, kadınların aşağılanması, nesneleştirilmesi, disipline etmeye çalışılması, hapsedilmesi, şiddet görmeleri. sadece kadınlar mı, çocuklar, bebekler, toplu tecavüzler.

  hangi noktada normalleşiyor, insanlar buna aldırmaz oluyor? hangi noktada tecavüz etmeye yelteniyor insan demeye bin değil milyar şahit isteyen tiplemeler? insan kılığında iblisler. sahiden tecavüz kültüründe o şahitlerin sayısı milyona varıyor mu? yani açık giyindi, göz kırptı, saçlarını savurdu ve tecavüzü haketti diyen. var gözleri kör olasıcalar. midem bulanıyor.

  benim de bu kültürün bir parçası olma ihtimalim yüzünden midem bulanıyor.
 • bazı ülkelerde ''milli'' değer ile eş anlamlıdır.

  yapılan bi araştırmaya göre mısırlı kadınların yüzde 99.3 cinsel saldırıya uğramış!!! ilgili link:
  http://www.thenation.com/…itical-gain#axzz2bmrsqrro
 • 70'lerin seks filmlerinde, her 4 filmden 3'ünde en az bir tecavüz, birinde ensest sahnesi vardır. o dönemde bu erotika olarak geçer. sebebi herkesin bilip kimsenin telaffuz etmediği şey, bunların bir kültür oluşu, gündelik hayatın bir parçası oluşu. eskiden çok daha fazlaydı fakat duyulmazdı, şimdi ise duyuluyor ve tepki çekiyor. tecavüz normalleşmiyor, zaten normal'den geliyor ve bilakis radikalleşiyor.
 • feminazilerin selülitli koca götlerinden uydurdukları kavramlardan biri. neymiş? tecavüz aslında o kadar yaygınmış ki kültür halini almış. aslında kadınlar her yerde tacize, tecavüze uğruyormuş, tecavüz, taciz aslında ta çocuklukta başlıyormuş hem de. lan bir insan hem yalancı, hem kompleksli hem de yaşadığı topluma, insanlara bu kadar düşman olabilir mi? feministse olur.
 • sadece cinsel anlamda gerçekleşmek zorunda değildir. evinize hırsız girmesi de haneye tecavüz olarak isimlendirilir. kafa hep belden aşağı çalışınca böyle şeyler çıkabiliyor.

  edit: türkçe bilmeyenleri ciddiye almıyoruz. türkçe öğrenin öyle gelin. amerika diyor amk ya ahahahhahah. kafayı peynir ekmekle yemiş bunlar.
 • öncelikle bir bok bildiğini sananlara gelsin: (bkz: #70073906)

  allahım ne kadar geri zekalı ve kendinden emin atıp tutan insan varmış.

  https://www.youtube.com/watch?v=k0mzql50i-w burada bu tecavüz kültürü iddiasının çıktığı amerikan üniversitelerinde yapılan çalışmalara dair çok açıklayıcı ve istatistikle desteklenen birkaç çalışma var. yanlış okumadınız, çalışmaların üzerine çalışmalar var. yani bu iddia ortaya çıkarken yapılan araştırmaların ne kadar biased olduğuna dair. tecavüz kültürü zorla bir kadını penetrasyona maruz bırakmaktır kardeşim, bu kavramın çıkışı buradan gelir. haneye tecavüz falan değil saçmalamayın.

  bu tecavüz kültürü denen kavram bize tamamen amerika'daki feminist makalelerden ithal edilmiştir. tecavüz vakaları vardır, fakat bu yine rape culture denen kavramı doğrulamaz.

  http://time.com/…time-to-end-rape-culture-hysteria/ burada yine bu sözde kültürü yalanlayan iyi bir yazı yer almaktadır.

  paylaşımlar yabancı menşeili çünkü bu kavram zaten amerika'da bir iddia olarak çıkmıştır, türkiye'de yapılan çalışmalar çok kısıtlıdır ve başlıktaki entrylerden de görüleceği üzere kimse bir bok bilmiyor.
 • tecavüz kültürü, tecavüz istatistiğine değil, tecavüz kurbanlarının suçlanması; kıyafetlerinden, yaşadıkları ilişkilere, yaşam tarzlarına, alışkanlıklarına, gece saat kaçta eve döndüklerine kadar sorgulanmasını desteleyen, 'ha öyleyse bu olur tabii' deyip tecavüzü bir takım şartlar altında 'olağan' ve kimi zaman 'haklı' bulan kültürdür. yani kurbanın belli şeyleri yaptığında 'kaşınmış olması' fikri. senin burada sattığın fikir gibi.

  (bkz: rape culture)

  aynı zamanda tecavüzlerin, özellikle sevgili ve eş tecavüzlerinin hemen hepsinin, arkadaş ve tanıdık tecavüzlerinin büyük bir bölümünün şikayet edilmemesinin en büyük nedenidir. kadınların genel olarak tanıdıkları erkekler tarafından tecavüze veya şiddete uğradığı belirlenmiş bir şey. öyle criminal minds tarzında akıl almaz vahşilikte tecavüzler çok daha nadir rastlanan türde suçlar.

  -sarhoş olduğu,
  -açık saçık giyindiği,
  -tecavüzcüsü ile beraber olduğu,
  -kendisine tecavüz eden adamla birlikte olduğu, daha önce dışarı çıktığı ya da beraber görüldüğü

  bu böyle gider.

  öyle sadece, tecavüzün olup olmamasına dayanmıyor bu kültür. önce ne olduğunu anlamak lazım. tecavüz kültürünü, 'pişmanlık kültürü' sanmak için gerçek dünyadan ciddi anlamda bihaber ya da ciddi anlamda ergen olmak, öyle kalmak lazım. tecavüzün var olup olmamasından öte bir şey bu.

  bunun adının konması da, amerika'da belli liseler ve üniversitelerde sporcu olan genç erkeklerin, işledikleri tecavüz suçlarına karşın statüleri nedeniyle, otoriteler tarafından devamlı korunmaları, diğer tecavüz suçlularıyla karşılaştırıldığında çok daha az ceza almaları hatta kimi zaman hiç almamalarıdır. bu olaylar içinde zamanla ortaya çıkan akıl almaz rezaletlerle adı konmuştur.

  toplu tecavüze uğrayan genç kadınlar, bunun vidyolara kaydedildiği olaylarda, sahoş oldukları, oraya istekleriyle gittikleri gerekçesiyle, şikayet etmeleri engellenmiş, polis sorgusundan önce üniversitelerde 'ifadeleri' alınırken korkutulmuş ve öyle şeyler olmuş ki, bu adamların kangren olmuş toplumsal yarası artık.

  bu genç kadınlar, tecavüz vidyoları çekildiğinden tehdit edilmiş ve intihar edenleri olmuş. açıp okuyun mideniz kaldırıyorsa. ne kadar çok vaka olduğunu da görün. resmen amerikan kültürünün bir motifi bu artık.

  aynen ordu içi tecavüzler gibi. bir de o konuya bir bakın.
 • kavramın ingilizcesi öne sürülerek yok sayılmaya çalışıyor bitakım tuhaf trollümsüler tarafından.

  tecavüz kelimesinin anlamı türk dil kurumunun resmi sitesinde de görebileceğiniz üzere "saldırı" demek. bu bir kadının beden bütünlüğü de olur, başkasının telefonunu izinsiz karıştırmak da.

  "reyp kalçır, öyle bişey yok yiaaaa" demekle olmuyor. çıkın sokağa. her zaman söylüyorum. sosyalleşin. hiç mi misafir ağırlamadınız mesela? o misafir tutup senin özel eşyalarını karıştrırsa, bu senin özel hayatına tecavüz olur.

  olay tecavüzün bir yaşam stili haline gelmesinde, ve bu sizin hemen aklınıza geldiği gibi cinsellik içermek zorunda değil. yine söylüyorum, tdk sitesinden gidip kelime anlamına bakabilirsiniz, hala anlamadıysanız.

  insanlar bu şekilde yaşamayanları tuhaf karşılıyor, sevgilisinin telefonunu karıştırmayan birine uzaylı gibi bakılıyorsa, mobbing bir yaşam stili olmuşsa ortada büyük bir sorun var demektir.

  ya bırak kendi kendilerine oynasınlar diyecem, en ücra başlıklara bile bulaşıp saçma sapan laf kalabalığı yaparak mevzuyu çarpıtıyorlar. konu hakkında bilgi almak isteyen biri gelecek bunların sıçmıklarını görecek, "hmm ok o zaman" diyip gidecek.