şükela:  tümü | bugün
  • edit: oh korktuğum olmamış ve linç yememişim derken idam konusunda linç yemişim. valla linç korkumdan idam olsun dedim :d

orta doğu kafasında bir çözüm arayışıdır. şimdi diyeceklerim beni tecavüzcü savunuyor konumuna getirmesin. idam veya ağırlaştırılmış müebbet gibi cezaları desteklerim fakat hadım etmek demek şu demek "bu adamın siki kalkmasın ki bir daha yapmasın".

eğer sen bir sapığın tecavüzünü önlemek için hadım edip topluma salmayı düşünüyorsan; o sapık, sapıklığını başka şekilde de yapar.

bakın idam edilsin sıkıntı yok diyerek sözüme devam ediyorum. tecavüzcüleri savunmuyorum ama tecavüzcülerin yetiştirilmesine neden olan şey bu baskı zihniyeti. tecavüz mü etti idam et öldür, hadım ederek daha fazla bir şeyleri içinde bastırıp daha kötü sonuçların olmasına itiyorsun. en temelden bunların yetişmesinin de sebebi çocukken / gençken kızlı erkekli ortamlara bulunmayıp, kız arkadaş (sevgili demiyorum sadece kız arkadaş bile yeterli) edinemeyip, dolaylı yoldan kızların da insan olduğunu anlayamamış olmak. bunun sonucu karşı cinse dair duyguların hepsini bastırarak böyle lanet bir şekilde ortaya çıkartmasıdır.

işin özü şu. bir insan tek anlık bir zevk uğruna karşısındakinin, onun ailesinin, arkadaşlarının ve bütün sevenlerinin hayatını mahvedebiliyorsa zaten o adamın artık topluma bir fayda sağlaması mümkün değil. ya idam edilsin, ya sınır dışı, yada müebbet hapis. ama derseniz ki ben sorunu çözmek istiyorum, o zaman çocuklarınızı küçüklükten itibaren kibar yetiştirin. yanında mafya babası gibi triplere girmeyin. böyle olunca çocuğunuz sert abi olmaya çalışıp karşı cinsle iletişim kurmuyor. mümkünse spor / sanat / eğitim herhangi bir konuda çocuğunuzu sosyalleştirecek kurslara vb yazdırın. özetle karşı cinsle iletişim konusunda baskı yapmayın. öte yandan ipin ucunu da kaçırıp "göster bakalım amcalara" diyerek teşhirciliğe de alıştırmayın, bunun da sonucu aynı olur.

benim düşünceme göre bir şeyi ne kadar bastırırsan o şey bireyin için o kadar büyür ve sonuçları bu şekilde kötü olur. siyasetçilerin bile "kızlı-erkekli ortamlar" diyerek kötülediği, ahlaksızlıkla itham ettiği sosyalleşme şekli; bu ülkenin ahlakını üst düzeye çıkaracak sosyalleşme şeklidir. buna en basit örnek ise avrupanın rahat şehirlerinde böyle olayların çok çok nadir olmasıdır. o çok çok nadir dediğimiz payda bastırılmış duygulardan değil de (veya ondan da olabilir), başka bir şekilde bireyin psikolojisinin bozulması durumudur. buna karşı tez olarak abd'deki olayları söyleyecek kişiler varsa o olayın yaşandığı eyaleti ve eyaletin muhafazakarlık durumunu araştırınca dediğim kanıya varacaklardır.

umarım gaf yapmadan düşündüklerimi anlatabilmişimdir, "tecavüzcüler suçlu değil, onları toplum yaratıyor" gibi bir düşünce değil bu. "tecavüzcüler suçlu ama şunları yaparsak yeni suçlular üretmeyiz" şeklinde bir düşüncedir. ben de sizin kadar nefret ediyorum onlardan.
  • böyle cezalar beni korkutuyor. suçu kesin olmayan çok insanın hapse girdiği bir ülkede radikal cezalar vermek insanlık suçu yaratabilir. yanlış anlaşılma, benzerlikten linç edilen insanlar var bu ülkede. suç kesinse ve itiraflı ise asılsın kesilsin doğransın. ancak iftira ihtimali olan olaylarda daha hassas davranmalıdır.

o yüzden idam ve hadım cezalarının gelmesini istemiyorum. önce adaletin gelmesi lazım. adalet gelene kadar da suçu sabit olanları müebbet cezaya çarptırıp zorunlu işçi olarak çalıştırıp çalışamayacak duruma gelince öldürüp çöplüğe gömebilirler.
  • düpedüz kendini bilmezliktir. hangi konu olursa olsun aklı biraz başında makul bi insan idama karşı çıkar. çok istiyorsan git kendin öldür amk ama yasalardan bunu bekleme.
  • hiç bir şey istemeye hakkımız yok çünkü tepeden almaya alışmış bir toplumdur türkiye. tepeden birileri lütfedip bir hak verirse olur bu tip şeyler.
    çocuk sahibi her birey , anneler, babalar, kardeşler, eşler, kuzenler her kim varsa hükümete baskı yapıp tecavüz sucu işleyen insanlar üzerine bir hukuki düzenlemeye gidilmesini sağlamalıdır.
    parlamento hükümsüzdür. parlamenterler vicdanlarını yitirmişlerdir.
    kendi güvenlikli hayatları dışında yaşananlara gözleri kapalıdır.
    gündemlerinde tecavüz suçunun hukukta karşılığının yetersizliğiyle ilgili değiller.
    ayağa kalkmak lazım.
  • "bakin idam edilsin sikinti yok" yazan yere kadar okudum... ne manyak insanlar var su alemde.

(bkz: dunyalilardan tiskiniyorum)
  • tecavüz etmiş kişiyi hadımda etsen belki başka bir suç işleyebilir, bu doğru olabilir. burada şunu düşünmek gerekir, başka kişilerin suça yeltenmesini önlermi? bence hadım cezası teşebbüste bulunacaklar için caydırıcı olabilir.