şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cinsiyetçiliği ve tecavüz kültürünü mizah unsuru olarak kullanıp besleyen filmlere karşı "artık yeter!" diyen sinema yazarı kadınların, 8 şubat 2016'da yayınladığı ortak bildirinin başlığıdır.

  protesto metni şöyledir:

  artık yeter!

  "tacizi, tecavüzü komedi unsuru olarak kullanan filmler, neredeyse bir tür sinemasına dönüşmüş durumda. bunları ortaklaştıran şey, cinsiyetçiliği bir güldürü unsuru olarak kullanmaları. artık çığırından çıktığını düşündüğümüz bu filmlerin kadını aşağılamasına, eşcinsel ve trans bireyleri hor görmesine karşı çıkıyoruz ve öfkeli bir sesle “artık yeter” diyoruz.

  küfür ve cinsellik mizahın bir parçası olsa da, cinsel ve etnik azınlıklara yönelik saldırgan bir dil komedi unsuru olmaktansa bir nefret suçudur. pek çok film de bu çizgiyi geçmez, hatta zaman zaman bu dili kullanan hatalı karakterler cezalandırılır ve böylece seyirci onore edilir. fakat türkiye’de son yıllarda vizyona giren filmlerde bu çizginin sürekli olarak aşılması, bu unsurları kullanımındaki hoyratlık ve cinsiyetçilik kabul edilemez. bu filmler hikâyelerinin hiçbir noktasında yaptıkları için özür dilememektedir. kadınlar bu filmlerin aynı zamanda izleyicisiyken, filmdeki dil tarafından sürekli aşağılanmaktadır. işin daha trajikomik tarafı tecavüz kültürünü besleyen esprilerle donatılan bu yapımlarda yer alanlar sık sık kendilerini günlük hayatta kadına yönelik ayrımcılığın karşısında konumlandırmaktadırlar.

  sanatın ve sinemanın bir toplumu yeniden inşa etme gücü vardır. bu gücün kadınların, eşcinsellerin ve trans bireylerin aleyhine kullanılması kabul edilemez. filmlerdeki bu sığ ve zararlı komedi anlayışına “artık yeter” diyoruz. hemen her filmde kullanılan espriden ziyade hakaret içeren “gay misin?”, “top musun?”, “topacım benim”, “kaportan çökmüş”, “fatmagül” , “ananızı çam dibine yatırıcam”, “anasını sen al”, “rus karılarla donat masayı” gibi replikleri de şiddetle kınıyor ve duyarlı seyirciyi de, komedi kisvesi altında üretilen bu tecavüz kültürü havuzunun suyunu kesmeye ve bu filmlere “artık yeter” demeye çağırıyoruz."

  imzacılar

  * ezgi aksoy

  * gökşen aydemir

  * gülcan bağırkan

  * banu bozdemir

  * tuba büdüş

  * gizem çalışır

  * ebru çeliktuğ

  * hilal çetinder

  * suzan demir

  * tuğçe madayanti dizici

  * alkım doğan

  * gözde hatunoğlu

  * müjde ışıl

  * dilek karataş

  * duygu kocabaylıoğlu

  * hazan özturan

  * büşra şavlı

  * ecem şen

  * güzin tekeş

  * deniz tokgözdemir

  * seçil toprak

  * inci tulpar

  * semra uygun

  * özge yağmur

  * melis zararsız

  * canan aydın

  * ceylan özgün özçelik
 • cinsiyetçiliğin paçalardan aktığı bir toplumda mizah da o paçalardan akıyor ...
 • her fırsatta kendi kendilerine erkekleri öldürme, siklerini taşaklarını kesme mizahı yapıp kendi kendilerine gülen bir zümrenin verdiği fetva.
 • tanınmamış kadın yazarların bakın biz de yazarız bizi de tanıyın bildirisi.
 • (bkz: jimmy carr)
 • komedi filmlerinde film icabı insanlar ölüyor ya o ne olacak? öldürmenin de komedisi oluyor o daha mı az kötü bir şey tecavüzden? allah'ın ayarsız, sapla samanı karıştıran kezbanları sizi ya. her boka duyar kasan şımarıklığı ve trip atmasıyla iş çözmeye alışmış atarlı türk kadını kadar itici bir şey yok şu dünyada.

  kadın şiddeti diye bir şey de var abicim bu ülkede valla var ya. ortada zayıf entelektüel donanım ile gezen, ona buna trip atan, laf sokan. bir şey demeye çalıştın mı iğrenç egosu ile sosyal ortamda linç etmeye çalışan kezbanlar sürüsü var.sürü halinde de geziyorlar linç edecek adam arıyorlar.
 • olmaz mı? gösterelim anam. the (bkz: arabesk)

  (bkz: şener şen)
  (bkz: müjde ar)
 • türkiye'de tekrar tekrar değinilmesi gereken konudur.
 • üzerinde yeterince düşünülmemiş bildiri. her şeyin komedisi olur. tanrı'nın da olur, müslümanlığın da olur, hz. muhammed'in de olur, obama'nın da olur, ışid'in de olur. ama yapabilirsen. daha önce örnek vermiştim gene vereyim, umut sarıkaya'nın nazilik temalı karikatürlerini bilen bilir. şimdi o karikatürlere "nazileri normalleştiriyor", ya da "nazi propogandası yapıyor" diyebilir miyiz ?

  her şey hakkında şaka yapılabilir bence. bu kafalarla charlie hebdo'nun yanında nasıl durdunuz o zaman ?