şükela:  tümü | bugün
  • ab komisyonu tarafından onaylanan yeni nesil multipl skleroz ilacı.

http://www.scotsman.com/…-use-in-scotland-1-3293738
  • yurtdisinda yasayan bana doktor tarafindan tavsiye edilen ilac. betaferon igneden ve kirmizi igne izlerinden kurtulacak olmam guzel olsa da bakalim neler bekliyor beni. sanirim henuz turkiye'de yok bu ilac ama varsa veya oldugunda bilgiye ihtiyaclari olanlar icin deneyimlerimi yazacagim.

ve deneyimlerim : neredeyse 1 sene gecti. memnunum, ozellikle igne yapmamak cok buyuk luks. doktor bana ilk basladigimda, ilk zamanlar birden kizaracaksin ve kasinacaksin demisti.. gercekten de ilk zamanlarda dedigi butun belirtiler oldu. aldiktan 4-5 saat sonra birden yuzum sanki gunesin altindaymisim gibi yanmaya basladi ve kizardi (kirmizi dedigim abartacak bir renk degisimi degil. sizi biri gorse o esnada farketmeyebilir bile), vucudumun da belirli bir bolgesi kasindi (mesela kol, sirt….vs.) ama 5-7 dk surmustur en fazla. bu anlattigim yazinca urkutucu gelebilir ama normalde ufak seylere bile endiselenebilen ben, pek aldirmadim belirtilere (belki doktor onceden uyardigi icin hazirlikliydim, bilemiyorum) .

bunlar ilk haftalarda oldu, sonra kesildi. su anda ise cok nadir kasinti veya yuzumde yanma oluyor.

bir de nedenini tam bilmiyorum ama bana doktor "mutlaka yemekle al" demisti. ben de kahvalti ve aksam yemeginin ya tam ortasinda ya da hemen bitirince hemen aliyorum.
  • dermatolojiden devsirme ms ilaci. mideye vuruyormus, ve "flushing" (yani yüzüm kizarmasi + sicak basmasi) gibi yan etkileri varmis.
    bol proteinle alindiginda en azindan mideye daha az vuruyormus. en ideali yemegin ortasinda almak (yani hapi alip biraz daha üstüne yemek gerekiyormus.)
    süt ürünleri (soya da olur) ve fistik ezmesi tavsiye ediyorlar.
    ben de 3 gün önce basladim. ms hastasi olmam disinda öküz gibi olan bünyem simdiye kadar hicbir ilacin yan etkilerine yenik düsmedigi gibi henüz bu ilacin da yan etkilerine de yenilmedi. umuyorum böyle devam eder.