şükela:  tümü | bugün
  • steam'de bu hafta (ve bir günlüğüne daha) indirimde olan; ve burada hakkında hiçbir şey yazılmamış olmasının, her şeyden önce buradaki aktivite seviyesi hakkında bir şeyler söylediğini düşündüğüm, muhteşem adventure oyunu. hatta şöyle söyleyeyim, geçtiğimiz beş senenin önümüze getirdiği en iyi adventure oyunu olduğunu düşünüyorum. korkunç derecede farkedilmemiş olduğu bir gerçek. tabii ki bir wadjet eye games işi.

    günümüzde cyberpunk estetiğin temsil ettiği bir gelecekte yaşayacağımıza dair herhangi bir beklentisi olan kaldı mı acaba? benim yok; ama siz de benim gibiyseniz ve distopyalar ilginizi çekiyorsa, technobabylon en inanılası senaryolardan birini, karmaşık karakter ve ilişki ağlarıyla birlikte sunuyor. ve bunu yaparken, son birkaç senedir oynadığım tüm adventure oyunlarından daha özenli bir şekilde tasarlanmış bilmeceleri karşınıza getiriyor. oyun kolay filan değil, ama öyle bir ince işçliik var ki, takılsanız bile öyle çılgınca ekrandan ekrana gezmenizi gerektirmeyen, mouse'la pixel avına çıkmanızı lüzumsuz kılan bir tasarım söz konusu. technobabylon'u muadillerinden ayıran özelliği tam olarak bu.

    "görsellere aldanmayın" demek, retro pixel art adventure sever kitleye söylenebilecek en yersiz laflardan biri, evet, ama yine de söylemeliyim: technobabylon'un sadece görselleri retro. adventure seviyorsanız, kaçırmayın. sizi 10 saat meşgul edebilecek bu oyun, şu anda 12 tl. ya da isterseniz oyunun ruhuyla uyumlu bir şey yapın ve korsanlayın, bana ne. ama oynayın.

    http://www.wadjeteyegames.com/games/technobabylon/
  • az önce bitirdiğim wadget eye games adventure oyunu. standard distopya tarzı senaryoları genel olarak sevmem, fakat burada öyle bir distopya var ki alet edevatın çoğu ne iş görüyo anlamıyorken, yapmamız gerekeni o futuristik aletleri kullanarak yapmayı çözmek çok zor ve uğraştırıcı oluyor ki bu beni çok yordu. özetle ben beğenmedim.

    adventure mekanikleri güzel, puzzle'lar klişe değil oynanabilirlik iyiydi. fakat dediğim gibi fazla futuristik olmuş bence. türü sevenler beğenebilir tabi.