şükela:  tümü | bugün
 • ronesans a kadar olan donemde ve ozellikle ronesans da teknolojinin gelismesine yardim etmis olan bir gelenek* iken, dejenere olmus, buyuye olan inancini kaybetmis ve gelenek buyuculerinin dusmani olmus bir birlik haline gelmistir. kullandiklari herseyin bilim ve teknoloji urunu oldugunu dusunmektedirler, ancak yaptiklari butun ucuk kacik teknolojik araclar buyu yardimi ile yapilmaktadir. kamuflajin tekonolji olmasi da gelenek buyuculerine karsi buyuk bir avantaj saglamaktadir. yeni donemde technocracy gelenekler konseyini ezmis ve ustun duruma gecmistir.
 • white wolf rpgsi mage the ascension oyununda bir grup
  new world order ve iteration x gibi altgruplari vardir.
 • sırf "aha bundan ateş çıkacaaak" diye düşündükleri için boş borudan alev makinası yapabilen, o kadar kasıp kasıp bilimsel gelişmeleri sağlayan emektar bilim adamlarıyla bir nevi dalga geçen; tüm bunları yaparken de insanları insanlardan "koruyan" insanlar topluluğu.
 • insanlari insanlardan "koruma" yontemi olarak "katliam"i secen; insanlara yukselme* sansi taninmamasi gerektigine inanan rpg organizasyonunun ismidir**.
  bir nevi, ortacagda buyucu adi altinda insanlari yakan kisilerdir. farklari sudur ki, onlar gercekten de buyuculeri yakarlar. (masum insanlari degil) kendileri de oyle oldugu halde, dunyayi buyuculerden koruyarak, oldugu sekliyle muhafaza etmeye merakli olduklarindan hakli olduklarini dusunurler. sonucta dunyayi onlar yonetmektedir, ne guzeldir..
 • (bkz: roger bacon)
 • enteresan bir birlik (technocratic union ya da sadece union olarak da bilinir.)

  kökeni mantık tarikatı'na (order of reason) dayanan technocracy, eski wod boyunca insanlığı "mantıklı bir dünya" paradigması altında birleştirip elinden geldiğince güvenli ve tutarlı bir gerçeklik inşa etmiştir. siyah helikopterler, hit mark'lar, hi-end silahlar, siyah gözlük-takımlar; doğaüstü varlıkları canlandırdığınız diğer wod oyunlarındaysanız en büyük korkularınızdır, onlar oraya gerçekliği ve sizi düzeltmeye gelmiştir.

  technocray kitabının içine bir oyuncu ya da storyteller olarak daldığınızda ise birliğin yekpare bir yumruktan ziyade yıkılmakta olan dev bir kule olduğunu görürsünüz (kitabın ana teması cracking monolith'dir;) kitleler baş döndürücü hızda ilerleyen ilme ayak uyduramazken çareyi mistisizmde aramakta, birlik sapkınlıkları olağan karşılayan oluşumlara ev sahipliği yapmakta, ajanlar arası rekabet kirli entrikalar boyutuna varmaktadır. insanlık için yaptıkları sert bulunan birliğin mücadele ettiği anomaliler akıl sınırlarını zorlarken her an arkadan bıçaklanma veya bir intihar görevine gönderilme tehtidiyle işini yapmaya çalışan, hiçbir zaman anlaşılmayacak bir gizli ajan rolünü üstlenmek zor zanaat olsa gerek, enteresan.

  başka bir wod oyununda bir man in black gördüğünüzde sizden ricam onu hemen yargılamayın, sarılın ve "seni anlıyorum" deyin. bu deli dünyada gerçekliği korumak gittikçe zorlaşıyor.
 • (bkz: teknokrasi)