şükela:  tümü | bugün
  • geçen sene 73 bin 250 tl olan okul ücretinin, bu olağanüstü hâle nazaran yüzde 15.49 zam ile 84 bin 600 tl'ye yükselmesidir.

yemek, servis, kıyafet, kitap gibi ücretler bu fiyatın dışında.

herhalde bu ücretlerle fiyat 120 binlere dayanıyordur. bu sene anaokulu binasını genişlettiler ayrıca.

ted kolejdeyken yani eskiden, iki memur rahatlıkla çocuğunu ted'e yazdırabiliyordu.

şu an iki memur 10bin maaş alsa çocuklarına aylık tüm maaşlarını yatırmaları gerekiyor. varın gerisini siz düşünün.

tek bir yıl için, hmm ilginç.

kaynak

not: ted ankara koleji'nin kuruluş misyonunu bilmeyen bana lagaluga yapmasın. yok parası olanların yeri falan. tarihinizi bilmeden konuşmayın. yorumsuz bilgi hamallık, bilgisiz yorum ahmaklıktır.
  • paralı eğitim en büyük soygundur.

saygılarımla.
  • "oğlumu-kızımı en iyi okullarda okuttum, daaaa napiyim" demeyi sağlayarak vicdan rahatlatır; samimiyetle, sevgiyle ve şevkatle yaklaşma mecburiyetini def etmeye yarar.

edit: "çocuğuna iyi bir eğitim verilmesini istemek suç mu?"ymuş! 85 bin tl ulan! ana okulu bu dediğin, pilot falan çıkmıyorsun dallama!
    böyle bir bedeli ödemeyi savunmak için korkunç bir şımarıklık, görgüsüzlük ve bencillik çukuruna batmış olmak gerekir.
  • atatürk'ün önerisini en iyi biçimde gerçekleştirecek, öncelikli amacı; türk çocukları için yabancı dil öğrenimi öngören ve her çeşit kurslar açmak, kimsesizliği ve parasızlığı dolayısıyla kendi başına okumaya imkan bulamayan ahlaklı, anlayışlı ve çalışkan türk çocuklarının okumalarını sağlamak olan ted ankara koleji'nin 2020-21 okul ücreti.
  • kolej mezunu bir kızla evlenirseniz %50 indirimle, 42.300 lira ödeyebilirsiniz.

(bkz: ben)
  • bu paraya evrenin sırrını öğretiyorlardır umarım.
  • vay anasını ya, bu paraları çocuğa sermaye yapsan 18 yaşında banker olur çocuk, lol.

tanım: çok yüksek paraların döndüğü sektöre verilen bir örnek
  • bu ülkede, ücretini hak eden nadir kurumlardandır ted. ankara şubesi ise gayet köklü oluşuyla çocuğunuz için gözünüzün arkada kalmayacağı bir okuldur.

ülkede her şeyün fiyatı normal, sadece emeğimizin fiyatı düşük. yani, az maaş alıyoruz, az kazanıyoruz.
  • tesadüfen bir yerde ted kolejinde okuyan bir öğrenciyle karşılaştım. yanımda yabancı arkadaşım vardı. küçük kız, ailesiyle yanımıza geldi, okulunda yabancı dil öğretildiğini biraz pratik yapmak istediğini söyledi. 'nerede okuyorsun, ne zamandan beri x dilini öğreniyorsun' sorusunu anlamadı. hocanız kim dedim, yabancı dili çok kötü olan bir arkadaşım çıktı. bu da böyle bir anımdır.

edit: çok mesaj aldım. yabancı dil özel okula gitmeden de öğrenilebilir. bazı okullar çok kaliteli öğretmen seçiyor. ancak ted kolejinde çalışan ve memnun olmayan, okuldan ayrılan, atılan yabancı dili çok iyi bir arkadaşım vardı. atılma sebebi okul yönetiminin çok despot olmasıydı. velilerden bu kadar para alıp, yabancı dil seviyesine, eğitimine bakmadan, sadece kendilerine itaat edecek öğretmenle çalışırlarsa sonucun böyle olması kimseyi şaşırtmamalı.
  • ilk entryde belirtildiği gibi anne babası memur olan ve buradan mezun olan bir arkadaşım vardı (mekanı cennet olsun).

2000 yılında liseden mezun olmuş biri olarak bizim zamanımızda bile orta-üst kesim bu okula çocuklarını gönderebiliyordu.

ancak bu fahiş fiyat artışı tamamen eğitim politikaları sonucudur. o zamanlar özel kolej sayısı belki iki elin parmaklarını geçmezken ve devlet okulları da oldukça kaliteli hizmet veriyorken pahalı olmasının bir gereği yoktu.

bu tip okullara gitmenin avantajı, daha ilkokuldan itibaren ister istemez bir networkunuzun oluşmasıdır.

eski çalıştığım işyerinin patronunun sınıf arkadaşları serdar bilgili, okan bayülgen falandı.