şükela:  tümü | bugün
 • yazılım sektöründe çalışan ve ödüllü öyküler sahibi yazardır.

  arrival filmine kaynaklık eden öykünün de bulunduğu stories of your life and others adlı öykü derlemesi geliş adıyla monokl yayınlarından çıkmıştır.
 • arrival filminin orijinal hikayesini yazan bilimkurgu öykü yazarıdır. ilk yazdığı öykü babil kulesi (1990) nebula ödülü kazanmıştır. ikinci öyküsü asimov okuyucu ödülü kazanmıştır. ayrıca 1992 yılında john w. campbell en iyi yeni yazar ödülü kazanmıştır.

  ödülleri bileğinin hakkıyla almıştır çünkü yazdığı her öykü bilimkurgu alanına bambaşka bir bakış açısı ve sıradışılık katmıştır. yazdığı öyküleri eski bilimkurgu konularına orijinallik getirerek ve bu öykülere kendi araştırmalarını katarak oluşturmaktadır.

  arrival filmine konu olan "story of your life" öyküsü ise kendisinin dördüncü öyküsüdür. bu öyküyü yazmadan önce 5 yıldan fazla beklemiş ve bu sürede seattle'da kalmıştır.

  - david g. hartwell
 • kendisi "bilimkurgunun borgesi"dir.
 • abartmak için demiyorum ama bu adamın her öyküsü bir film, dizi olabilecek tatta ve içerikte. öykülerinin temaları dil, din ve düşünce üzerinde yoğunlaşıyor ve hatta şöyle diyebiliriz: dilin ve düşüncenin sınırlarını sorgularken, dinin de bizi ne kadar sınırladığını düşündürüyor.

  arrival filmine uyarlanan 'hayatının hikayesi' öyküsünün dil ve düşünce üzerine olduğunu biliyoruz zaten, bununla beraber 'anlamak' ve 'yetmiş iki harf' öyküleri de bu konuda enfes... mitolojiyi, yakın zamanı, gelecek öngörülerini birleştiriyor, kafa açıyor. okuyun, açılsın kafanız
 • (bkz: exhalation)
 • bilimkurgu/fantezi türü genelde yeni bir dünya kurulması gerektirdiği için sevilen eserler öyküden ziyade uzun uzun romanlar, üçlemeler, beşlemelerden oluşuyor. hatta asimov, le guin gibi ustalar dünyayı bir kere romanlarla kurduk diyerek o dünyada geçen kısa öyküler yazmayı seçmişler hep.

  bu ted chiang denen hergele şimdiye kadar sadece kısa hikayler yazdı, onu da çok az yazdı. 1990 yılından beri yazan adamın yayınlanmış bütün öykülerini bir haftada okuyup bitirmek mümkün. fakat her birinin dünyası inanılmaz derecede güzel düşünülmüş, hikaye mükemmel yazılmış. kendisi aslında uzun uzun yazıp daha sonra cümle cümle azaltıyormuş öykülerini diye bir söylenti var doğru mu bilmiyorum.

  öykülerin derinliği ve dünya kurma konusundaki becerisine iki örnek vereyim: arrival filmine temel oluşturan öyküsü, filmden çok daha güzel, anlamsız bir gerilim yok onun yerine fizikte çok önemli bir konu olan varyasyonel prensipler ile diffransiyel denklemler arasındaki bakış farkı var. öyküyü okuyunca 'oha be süper!' dedim, adamın öykü ile ilgili notlarına 'bu bakış farkı kuantum mekaniğinde çok daha ilginç hale geliyor ama bunu öyküye sokmadım' yazdığını görünce 'ulan bilim kurgu öykücüsü path integral ne demek onu anlamış, bu herif ne yazsa okumam lazım' diye fanboy haline geldim. bilimsel bir fikri alıp bu hale getirmek büyük beceri. yine eski öykülerinden 'steampunk' tan ziyade 'alchemypunk' diyebileceğimiz 72 karakter öyküsü iki sayfa içinde bir dünyayı mükemmel kuruyor, bu öyküden bırakın filmi 10 sezonluk dizi çıkar. benzer bir dünyayı ian tregillis üç kitapta kuramamış mesela. yeni öykülerinden fosillerin de dünyanın 6000 yıllık olduğunu gösterdiği durumu ele aldığı öyküsünü okuduktan beri dönüp dönüp düşünüyorum, ilk öyküsü babil kulesinden de belli olduğu üzere adam din/bilim ikilemi üzerine de çok kafa yoruyor.

  yeni çıkan toplama kitabı 'exhalation'ı okudum, bitince dönüp bazı öyküleri bir daha okudum, o kadar güzel. bilimkurgu seven sevmeyen herkese tavsiye ederim, keşke daha çok yazsa
 • yukarıdaki arkadaş gibi ben de bay chiang'ın exhalation stories adlı öykü derleme kitabını okuyorum. hele bir açılış hikayesi var ki. beş yaşındaki oğluma içinden bir parçasını ona anlattığımda o da çok beğendi. bilim kurgu seviyorsanız es geçmeyin, okuyun, okutturun.
 • kısacık, konsantre öyküleriyle ufuk açan, insanı duygu durum bozukluğuna sürükleyen bir dahi.
 • electric literature editörlerinden halimah marcus'a sars-cov-2 salgını sonrası normalleşme sürecine dair düşüncelerini aktaran çok ödüllü bilimkurgu yazarı. özellikle bir şeylerin değişmesine ne kadar ihtiyaç duyduğumuz konusunda söylediklerine kulak verilmeli:

  "bir şeylerin normale dönmesi üzerine konuşurken neyi kastettiğimiz hakkında açık olmalıyız. hepimiz karantinada olmamayı, işe gidebilmeyi, sosyalleşmeyi ve seyahate çıkabilmeyi istiyoruz. ama her şeyin her zamanki haline dönmesini istemiyoruz, çünkü bu krize yol açan da her zamanki haliydi zaten. covıd-19, federal olarak zorunlu tutulan ücretli hastalık iznine ve evrensel sağlık hizmetlerine ne kadar ihtiyacımız olduğunu gösterdi, yani bunların olmadığı bir statükoya dönmek istemiyoruz. mevcut yönetimin yaptıkları, gerçek liderler yerine demagogları seçmenin tehlikeleri üzerine ikaz edici bir öykü görevi görmeli, ancak seçmenlerin buna kulak vereceğinin bir garantisi yok. bu deneyimden öğrendiklerimize bağlı olarak, bazı şeylerin çok farklı şekillerde ilerleyebileceği bir noktadayız."

  bu kısa söyleşinin tamamını kayıp rıhtım türkçeye çevirmiş, buradan okunabilir:

  https://kayiprihtim.com/…hiang-koronavirus-soylesi/
hesabın var mı? giriş yap