şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "lessons worth sharing" sloganıyla faaliyet gösteren, birbirinden ilginç konular hakkında videolu/animasyonlu anlatımlara ulaşabileceğiniz site.

  sitede geçirdiğiniz her dakikanın hakkını veriyor gerçekten.

  http://ed.ted.com/
 • bu aralar videolarına aşırı sardığım oluşumdur. tarzı çok hoşuma gidiyor, eğlenceli-öğretici türden videoları var ayrıca toefl'a girmeyi düşünenler için iyi bir kaynak olabilir.
 • bana tıbbı sevdiren biyolojiye aşkımı tekrar alevlendiren videoları yayınlayan youtube kanalı . iyi ki ingilizce anlayabiliyorum deme sebebi .
 • tesadüfen keşfettiğim çok güzel bir youtube kanalı. bazı videoların, türkçe altyazıları da var ama ingilizce altyazıyla da anlayabilirsiniz. inşallah daha çok çeviri yapılır. benzer youtube kanalları varsa bildiğiniz yeşillendirebilirsiniz.
 • her şeyden önce ilkokul çağındaki bir çocuğa https://ed.ted.com/…-lead-to-scientific-discoveries videosunun özellikle izletilmesini öneririm.
  türkçe altyazısı da mevcut; günlük gidişat içerisinde ki en görünür olayları gözlemlerken düşünebilmek, düşünülenin üzerinden rasyonel çıkarımlar yapabilmek her şeyden önemli. aslında eğitim kavramı sadece bu işlemi kafadan yapabilme becerisini sunsa daha en başından baya yol katedilmiş olur.**
 • henüz ülkemizde pek fazla dikkat çekmeyi başaramasa da, kısa zamanda herkesin ilgisini çekeceğini düşündüğüm platform. yaklaşık 1000 tane eğitim videosu var ve gönüllü çeviri yapanlarla videolardaki türkçe altyazı oranı giderek artmakta.

  animasyonları oldukça başarılı, her videonun tıpkı ted konuşmaları gibi belirli zaman kısıtı olması izleyeni sıkmıyor. özellikle bilim ve tarih alanında videolar olmakla beraber, farklı kategorilerde de çok fazla içerik var.

  şahsen en beğendiklerim mitoloji ile alakalı olanlar. ayrıca inka imparatorluğu'nun tarihi de en yalın halde izleyiciye aktarılmış. sanırım güney amerika'daki en büyük uygarlığın nasıl oluştuğunu ve nasıl yerle bir edildiğini öğrenmek isteyenlere daha basit halde anlatılamazdı. bunun gibi nice karmaşık gözüken olaylar seslendirenlerin güzel sesleriyle izlenir hale gelmiş.

  sonuç olarak bilgi kirliliğinin ve gereksiz detayların bolca bulunduğu yeryüzünde, bu site bulunmaz bir fırsat.
 • bu kanalın riddle denen videolarından nefret ediyorum. kendimi salak gibi hissediyorum.

  neyse dur şu amcalı miraslı olanı çözeyim bari. bu sefer kesin çözeceğim.

  https://www.youtube.com/…fk0eifrt1hm5a_7sjfaikifw30
 • şu sıralar fena halde sardığım youtube kanalı. mottosu; lessons worth sharing olan kanal gerçekten de bunun hakkını vermektedir. böylesi güzel oluşumların takip edilmesi ve yaşatılması gerekir.
  var olsun yoldaşlar.
 • youtube'un en underrated kanallarından biri demek istiyorum ama 7 milyon abonesi var. türkiye'de bilinmiyor pek, sözlükteki entry sayısından da belli zaten. 5 dakikalık ufak videolarla belli konular hakkında giriş seviyesinde bilgiler veriyorlar ve seçtikleri konular çok ilgi çekici.

  şaşırtıcı derecede sayıda videoda türkçe altyazı seçeneği mevcut; neredeyse türkçe dil seçeneği olmayan videoya denk gelmedim diyebilirim. türkçe altyazılı olmayan videolarda ise ingilizce altyazı seçeneği var. dili çoğu zaman basit, ingilizcem meeh seviyesinde olmasına rağmen hemen hepsini anlıyorum diyebilirim.

  ufak bir macbeth incelemesinden tutun da retoriğe, rusya'nın kökeninden roma imparatorluğu'nda yaşayan 4 kız kardeşin bir gününe, oradan da platoya kadar her konu hakkında videolar var.

  özellikle tarih sevenler için crashcourse ile mükemmel bir kombo oluyorlar.

  not: youtube'un mobil versiyonda sorun olmuyor ama web versiyonunda her videoda altyazılardan türkçe'yi seçmek gerekiyor. yani bu videonun türkçe altyazısı yok demeden önce seçeneklerden bir kontrol edin.