şükela:  tümü | bugün
  • bu nasıl olmaz diyerek sözlerime başlıyorum.

bilen bilir ted^x konuşmalarını. kısacası özgün fikirlerin sunulduğu bir oluşum. ted ed ise bunu eğitim kısmı. eğitim dediysek öyle dönem 2 anatomi dersi vermiyorlar efendim. yaklaşık 3-5 dakikalık animasyon videolarıyla bu iş yürüyor. içerik de oluşturabiliyorsunuz ama nasıl edilir bilmem. çok iyi bilgi sahibi değilim. sadece gözlemlerime dayanarak bu yazıyı yazıyorum. çünkü ortam güzel ama ingiliççe. ama yine bu sizi yıldırmasın, tüm videolarında olmasa da çoğu videosunda türkçe dahil olmak üzere ortalama 15 farklı dilde altyazı bulabilmek mümkün. la girin bakın işte, ama kesin girin yani çok güzelli bir şey

youtube hesabı; https://www.youtube.com/user/tededucation

internet sitesi; ed.ted.com
  • ted talks un "education" amaçlı videolar yüklediği site veya oluşum. dna dan tutun, enerjiye kadar bilgi sahibi olabiliyorsunuz. ted de yeterince bilgi sunuyor elbette de
  • ted'in konuşmacılarına ayıracak 20-30 dakikası olmayanlar bu education versiyonuna takılabilir. sözlükte yeri gelir "abi adam bilgi veriyor" diye 400 entry barış özcan övülür ama şu başlık bomboş.

ingilizce bilmeyenler dil'e göre sıralayabilir. tam 30 sayfa türkçe altyazısı bulunan 4-5 dakikalık animasyonlu eğitim videoları var bu sitenin.
  • efendim muthis bir kanal. (youtube kanali icin konusayim cunku ben oradan takip ediyorum.)

konular cok cesitli, bilgiler doyurucu, video sureleri kisa, animasyonlar sahane.

cogumuz iyi egitim alma sansimizin olmadigi bir sistemden gectigimiz icin (30+ olarak buna ben de dahilim) ogrenmeye ve bilgiye bu kadar acken ve bunun icin cok fazla alternatif varken hangi kaynaklari kullanmamiz gerektigi konusunda bazen kafamiz karisabiliyor. sahsen internetten arastirma yaparak icerik ureten 'youtuber'lara vakit harcamaktansa (kisa bir sure onlara da takilip uzaklastim), bilgiyi direkt veren bu tip video/egitimlere zaman ayirmayi daha saglikli buluyorum. tabii bilgi bilgidir, dogru oldugu surece.

mesela buradan her gun 1 video izlemek, hatta ingilizcesini de gelistirmeye calisanlar varsa bir tur da ingilizce altyazili izlemek, cok iyi cok da guzel olacaktir diye dusunuyorum.