şükela:  tümü | bugün
 • malzemenin fabrikaya gelmesi, islenmesi(tanimin biraz disinda burasi ama) ve satilmasi.
  adamin birinin soyledigini gore artik isletme pratigi sirketler arasinda degil, supply chainler arasinda olacakmis. (1997)
 • hammadde üreticileri, hammadde ve yarı mamulleri işlenmiş ürüne dönüştürmesi yani imalat işlemleri sırasında tedarik işleri ile uğraşanlar ve bunun ardından bitmiş ürünleri dağıtım kanallarında nihai tüketiciye kadar ulaştırılması sırasında değer yaratan bütün unsurlardır. kısaca kaynaktan çıkan hammaddenin final good diye tabir edilen tüketicinin kullanımına hazır hale getirilmesi sürecindeki tüm işlemleri organize etme. üniversitelerin lojistik bölümlerinde verilen bir ders ayrıca.
 • mal ve hizmetlerin tedarik aşamasından, üretimine ve nihai tüketiciye ulaşmasına kadar birbirini izleyen tüm halkaları kapsar. iş süreçleri açısından bakıldığında, tedarik zinciri; satış süreci, üretim, envanter yönetimi, malzeme temini, dağıtım, tedarik, satış tahmini ve müşteri hizmetleri gibi pek çok alanı içine almaktadır.
  ing. supply chain
 • sadece malzeme, hammadde, ürün bileşeni, yarı ürün vs taşınması ile sınırlı olmayan kavramdır.
  önemli unsurlarından biri de bilginin taşınmasıdır.

  bir örnekle açıklayayım.

  internet üzerinden bir alış veriş yaptınız. sipariş listenizde birden çok ürün var. bu ürünlerin bazıları benzer özelliklerde, bazıları tamamen ayrı dünyalardan, yani hepsi tek tedarikçiden temin edilemiyor.
  doğal olarak bu e-ticaret sitesi tüm ürünlerde stoklu çalışamayacaktır ve istenen ürünleri tedarikçi firmalardan talep edecektir*. ve fakat bunu doğru dürüst bir şekilde yapabilmek için, tedarikçi firmaların (stok taşıyıcılar) stok bilgilerinin bir şekilde e-ticaret sitesinde bulunması gerekir*. bu sayede firma, site üzerinden stok bilgisi sunabilir ve müşterilerini doğru yönlendirebilir.

  aksaklık durumunda neler olabilir? hmm evet bu konuya da bir örneğimiz mevcut. *

  hepsiburada'dan bir sipariş verilir. sipariş listesinde genelde kırtasiye ürünleri ve bir mobilya vardır. (mobilya derken, çekyat falan değil, sınıfı mobilya. yapıcak bişe yok) süreç muhtemelen şöyle işler: hepsiburada kırtasiye ürünleri için bir ya da iki firmaya talep yapar, mobilya için de farklı bir firmaya talep yapar. bir şekilde(!) mobilya tedarikçisi firma müşterinin adresini, fatura bilgilerini vs biliyordur ve ilgili ürünü kargoya verir. ürün müşteriye ulaşır. ne kredi kartından para alınmıştır, ne de diğer ürünler gönderilmiştir. müşteri hala sadece 1 kargo parası ödemektedir. hatta sitede müşteriye ulaşan ürün hala "tedarik sürecinde" görünmektedir!

  hinfikirli not: aslında diğer ürünler yollanmadan siparişi iptal etsem, bu "mobilya" için benden para falan alamasalar? ne dersiniz hoş olmaz mı?
 • kabaca söylemek gerekirse, tedarikçinin tedarikçisi ile müşterinin müşterisi arasında kurulan ağ.
 • bir şirkette bu kavramı yöneten adamlar her derde deva olabiliyor, bir boyunluk sağladı ki bana şu anda hayatımı kurtarıyor....
 • kabaca 3 parcadan olusur; malzeme planlama, uretim planlama, musteri planlama. her biri ayri sancili, ama severek yapiyorsan inanilmaz tatmin duygusu yasatan isler bunlar. dusun bi; hammaddeyi dogru adet ve zamanda planladin, dogru zamanda optimum adam ile urettin, ve zamaninda istenen adette sevkettin. orgazmdan tatli anlar bunlar bak. ha ben iskolik de olmus olabilirim, o ayri konu.
 • satış yönetimi ile alakası olmayan alan.
hesabın var mı? giriş yap