şükela:  tümü | bugün soru sor
 • buradaki abdest sicmak anlamindadir. (buyuk abdest, kucuk abdestteki gibi). sayet sicmaya giderken yaniniza su almazsaniz, kicinizi silmek icin tas aramak zorunda kalirsiniz anlamina gelir. ama tas aramayi domalmadan da yapmak pekala mumkundur. (misal kaz yurusuyle.) atasozlerinin cogunlugu gibi mubagalalidir.
 • hazırlıksız bir iş yapmaya başlarsan eğer kıçın havada kalakalırsın işte bu sefer*
 • anlamin tam anlamli anlatimi icin (bkz: dusunu dusunu oturan domali domali tas arar/1)
 • nice dersler çıkarılabilinecek özlü söz.
  1) bir işe başlamadan önce gerekli malzemelerden yoksun olanlar kendilerini çok zorlu durumlarda bulurlar
  2) atalarımız kıçlarını taşa silmektedir. gelenek ve göreneklerine bağlı türk milleti bugün bile çakıl taşının pürüzsüz yüzeyini tuvalet kağıdına tercih etmektedir. zaruretten falan değildir bu tamamen alışkanlıktandır. inanmayanlar kaptan dedemden uzun yola bir çanta dolusu çakıl taşıyla çıkıp tüm tuvaletlerin tıkanmasına neden olan hıyarın maceralarını dinleyebilir.
  3) atalarımız çok konuşmaktadır ve bir o kadar da boş konuşmaktadır. bu sözü söyleyen ata muhtemelen bu sözünü ettiğimiz duruma düşmüştür. saklayacağı yerde utanmadan sıkılmadan bunu cümle aleme duyurmuş kendini ve milletini rezil etmiştir.
 • eğer önlemini almazsan i$in ortasında charesiz kalırsın anlaminda kullanilagelen bir atasözü.
 • tedariksiz abdest bozan domala domala taş arar da derler.
 • esasi bunun bir cin atasozudur.
  eski zamanlarda, turk-cin askeri rekabeti yogunken, karsi tarafin savasa cikmadan onceki hazirligi ile ilgili atilmis bir laf iken, evrile evrile bu hale donmustur.
  esasinda "tedarik" diye arapca-osmanlicasina cevrilen, fakat ondan once "tedaruc" diye ozturkceden gelen (cincesini bilmiyorum zaten burda yazamam da), aslinda bir cesit mancinikta firlatilmaya musait, yukte hafif, ozel, dustu mu dagilip ortaligi parcalayan bir ozel kaya cesididir. sikistirarak yapilir- zaten bu cinliler barutu bulmuslar biliyorsunuz, ama bu archaic atom bombasini bulduklari da tarihi bir gercektir, turk gururu falan filan ugruna genc turk dimaglarindan saklanmaktadir.normal yani adamlar ileriymis.
  bir de tabii cinliler, o zamanlar modern adapta da bizden ileri.kabul etmemiz lazim bunu artik bilmiyorum.

  neyse, nerde kalmistim, tuvalet adabinda "lazimlik" kavrami da iste bunlardan cikmis, barut kagit ve topun disinda,bu sari seylerden. ustune ustluk, lazimlik anlamina gelen cince sozcuk de bu tedarik-tedaruc anlamina gelenle sesce cok benzesiyor, dolayisi ile turkler bunu kendilerine bu sekilde esprili bir sekilde cevirmislerdir. aslinda "atacagin mancinik bomban yok,savasiyor musun siciyor musun belli degil, git de tas ara bari salakligina doyma gerizekali senii" anlaminda askeri bir soz,iste bu sekilde hijyenik bir takilmaya donmustur bizim elimizde.

  savasirken, yumusatmak icin bunun etkisini asker uzerinde, akilli bir cavus yapmistir hatta bu cevirtmeyi, yanlis hatirlamiyorsam basurlu mustafa cavusa atfedilir bu saka.. artik ona mi yapildi o mu yapti bilemem.

  mantiken nerden anliyoruz boyle bir cevirme oldugunu: yaa zaten cinliler kucuk adamlardir, pirinc yerler az sicarlar sikintilari olmaz (bizim aygir turkler gibi surekli et-kimiz ikilisi ile beslenmezler) hem de domalmazlar comelmezler.
  zaten kiclarini da tas ile silmezler, o parlak fikir de bizden cikmistir. hmm acaba bu olayin etkisi ile mi olmus o da, bilemedim simdi.

  turkler adam oldular sonra ama, avrupa'ya bile ornek olacak kadar temiz bir irk oldular. borcluyuz biz cinlilere de ama iste ehhh.
  edit: tasindik
 • (bkz: taharet)