şükela:  tümü | bugün
 • ted'in dünya çapındaki daha ufak insiyatiflere kendi ufak ted etkinliklerini düzenleme imkanı sunan sisteminin adı.

  ted ile aynı mantıkta işleyecek olan bu konferanslarda temel olarak, tedin sloganı olan "paylaşılmaya değer fikirler"* tartışılacak.

  önümüzdeki günlerde tedx lerin çeşitleri hakkında çok şey duyacağımız için şimdiden bilgilenmekte fayda var. hali hazırda tedxistanbul, tedxreset, tedxbosphorusve tedxinnovationdiye 4 tane event var ve bunların üçü 15 ocak'a kadar gerçekleşmiş olacak.
 • ted yetkililerinin beklentisinden çok daha fazla ilgi görmüş oluşum. gelecek etkinliklerin listesine şuradan ulaşabilirsiniz. bu etkinliklerde yapılan konuşmalar, youtube kanalında da paylaşılıyor:

  http://www.youtube.com/tedxtalks
 • bilimum ülke seyşınlarının videolarına ulaşmak mümkünken, tr de olup bitenleri izlemek pek mümkün değildir.
 • 12-13 nisan "critical crossroads"
  tim maslak *
  http://www.tedxreset.com/

  12 nisan "senses"
  cermodern
  http://www.tedxtunali.com/

  19 nisan "versatility as a means to survive"
  boğaziçi üniversitesi
  http://www.tedxbogaziciuniversity.com/

  25 nisan "benim bir rüyam var"
  ihlas koleji
  http://www.tedxihlascollege.com/

  18 mayıs "empathy for change"
  kadir has üniversitesi *
  http://www.tedxmoda.com/

  25 mayıs* "school of life"
  izmir fransız kültür merkezi
  http://www.tedxalsancak.com/

  gibi çeşitli etkinlikler devam etmekte. 12 nisanda ankarada yapılacak olan özellikle dikkatimi çekti.
 • itü'de yapılması planlanan etkinlik
  http://www.ted.com/tedx/events/8698
 • "independently organized ted event" yani "asil ted konferansindan bagimsizca duzenlenen ted konferanslari" anlamina gelen, bir nevi ted fena halde populer olunca franchiselarini dagitmis izlenimi veren, dunyanin dort kosesinde, ted konferanslarina cikamayan ama anlatacak degerli seyleri olan (yani her zaman da degil gerci) insanlarin konusma yaptiklari, tedxreset, tedxwomen gibi alt dallari da olan, genelde duzenlendigi ulkenin dilinde yapilan seksi konferanslara verilen ad. bu konferanslari duzenleyen organizatorlerin yetersiz kisiler oldugu, cagirilan kisilerin belli bir eksende yanli oldugu, belli bir politik amaca hizmet edecek sekilde duzenlendigi, buraya cagirilan kisilerde belli bir performans kalitesi alt esigi ozeni gosterilmedigi, parayi bastiran yada kisisel iliskilerini kullanarak aslinda anlatacak dogru durust birseyi olmamasina ragmen sirf "ben ted'de konusma yaptim" havasini esine dostuna atmak icin oraya cikanlarin oldugu, tum bu nedenlerle de ted'in sayginligina golge dusurdugu falan gibi pek cok elestiriyi de ceken konferanslardir ayrica, buradan belirtelim.

  bir duyuma gore bu kasim ayi sonunda odtu'de de bir tanesi duzenlenecekmis, haberiniz olsun. http://tedxmetuankara.com/

  (bkz: ted talks)
 • 12 nisan'da cermodern'de tedx tunalı'nın düzenlediği feci halde rezalet olan organizasyon.

  sen baş konuşmacı gibi dan ariely reklamı yap, sonra adamın konuşma yapmak için gelmeyeceğini tam konuşma sırası ona gelince söyle.

  gerekçeleri de son anda iptal etmesiymiş. sanki adam batıkentten gelecekti de son anda vazgeçti. abdden gelmeye son anda vazgeçmek için bile herhalde 24 saat lazım sana kanka derler...

  neyse genel olarak seviyesiz bir organizasyondu, "küratör"ün soğuk esprileriyle geçti. tedx organizasyonlarına hep şüpheyle yaklaşın derim.
 • hayranlıkla takip edilen ted konferanslarıyla içerik anlamında pek fazla ilgisi olmadığını düşündüğüm çakma ted oluşumu. şu sıralarda memlekette düzenlemesi pek bi popüler.
 • akdeniz bölgesinde gerçekleştirilen ilk etkinlik, 4 mayıs'ta adana'daydı. bilgi için http://www.tedxtepebaged.com/