şükela:  tümü | bugün soru sor
 • orijinal ted konuşmalarında bilim adamları, akademisyenler, girişimciler, falan varken turkiye'de düzenlenen tedx konuşmalarında oyuncular, şarkıcılar, spikerler, youtuber'lar, fenomenler var.
 • baba parasıyla aydınlanma yaşayan zırzopların heyecanlarını ve dünyayı yeniden keşfetmelerini anlattıkları çakma ve lokalize ted organizasyonlarına verilen ad.
 • 12 nisan'da cermodern'de tedx tunalı'nın düzenlediği feci halde rezalet olan organizasyon.

  sen baş konuşmacı gibi dan ariely reklamı yap, sonra adamın konuşma yapmak için gelmeyeceğini tam konuşma sırası ona gelince söyle.

  gerekçeleri de son anda iptal etmesiymiş. sanki adam batıkentten gelecekti de son anda vazgeçti. abdden gelmeye son anda vazgeçmek için bile herhalde 24 saat lazım sana kanka derler...

  neyse genel olarak seviyesiz bir organizasyondu, "küratör"ün soğuk esprileriyle geçti. tedx organizasyonlarına hep şüpheyle yaklaşın derim.
 • her türk girişiminde olduğu gibi tamamen pr ile yürütülen ve tırt kişilerin konuşma yaptığı şey.

  bu ne amk

  sen kimsin ki millete nasıl mutlu olunur diye akıl vereceksin amk, şaka gibi.

  gerçek ted'de biraz zorlasa evrenin sırlarını bulacak adamlar çıkıyor, bir de bizdekilere bak amk.

  niye geri kalmış ülke olduğumuzu, çıkıp konuştaracak adamımız olmamasından anlayabiliriz aslında. her şeyimiz pr. her şeyde sıfır liyakat.

  aslında adam var da, kimsenin kimseye bir şeyler öğretme gibi bir derdi yok, herkes kendini parlatma peşinde.
 • yabancılarınkini izliyorum, aşmış adamlar dinleyiciye müthiş bir vizyon katarak harika sunumlar yapıyor. dinlediğinde birşeyler öğreniyorsun.

  türkiye'de ise bakın ben nasıl da başarılı oldum amk ezikleri diye ego tatmini yapan bomboş insanlar çıkıyor. 2 kelimeyi bir araya getiremeyen mallar "önce kendinize değer verin ve mutluluk inanın içinizde" gibi kezban instagram paylaşımlarından derlemeler sunuyor.
 • ted talks organizasyonunun yaptigi en buyuk stratejik hatadir. kahveden adam toplar gibi toplanilmis adamlar yuzunden isin ciddiyeti gitmistir malesef.
 • türkiyedeki başarılı görünen insanların yüzde doksan dokuzu aslında başarılı veya birşey başarmış insanlar değil, gerçekten seçilmiş torpilli ve atanmış kişilerden oluşur. 12 yıl türkiyenin en büyük şirketlerinden birinde çalıştım. bunlar şunun bunun yakını ve seçilmiş kişilerdir. bildik kelimeleri toparlar söylerler. daron acemoğlu'nun ulusların düşüşü kitabında bunun sebepleri de anlatılır. parası olan hakim kişiler güç ellerinde olduğu için alttan kişilerin yükselmesine izin vermezler ve statükonun devamını isterler. bu yüzden göstermelik kişileri seçerek bunları fake başarı öyküsü gibi sunar ve gerçekten bir şeyler yapmak isteyen ve tehlike arz eden kişileri daha başta ezerler. bu yüzden türkiye, ortadogu ülkeleri ve iran gibi ülkeler gerekli reformları yaparak dünyaya entegre olamazlar çünkü bu olursa hakim sınıf hakimiyetini kaybeder. devlet denilen oluşum da bu hakim sınıfın paraları üzerinde kuruludur. değişiklik ancak creative destruction - yeni bir teknolojinin gelişimi ile olur. birey olarak eğer kendinize inanıyorsanuz yapabileceğiniz şey size en fazla imkanları sunan devletlere göç ederek(daron acemoğlu gibi) buralarda gerçekçi olarak şansınızı denemektir. türkiye gibi devletlerdeki toplumun yaldızlı yalanlarına inanırsanız sonunuz iyi olmaz. çalışarak üreterek bir sonuç beklemeyin. çünkü ödülleri zaten o seçilmiş, torpilli ve hakim sınıfın izin verdiği insanlar alacaklar. bunun aksini iddia eden, insan aklı ile alay eden,yalancı, şahsiyetsiz kişilere de inanmayın.
 • goygoyun zirvesi.
 • geçtiğimiz ay tedx istanbuldaki organizasyona katılma fırsatı olmuştu.
  10'dan fazla konuşmacı başarılı sunumlar yaptılar ancak içlerinde orhan murat bahtiyar'ın sunumunun farkındalık yarattığını ve günün en iyi konuşması olduğunu söyleyebilirim.

  https://www.youtube.com/watch?v=uo5b3agne_c
 • kalitesi gittikçe düşen etkinlik.

  https://youtu.be/lvfe8wqphsk?t=14m25s

  la bildiğin sabah programı bu.