şükela:  tümü | bugün
 • orijinal ted konuşmalarında bilim adamları, akademisyenler, girişimciler, falan varken turkiye'de düzenlenen tedx konuşmalarında oyuncular, şarkıcılar, spikerler, youtuber'lar, fenomenler var.
 • "independently organized ted event" yani "asil ted konferansindan bagimsizca duzenlenen ted konferanslari" anlamina gelen, bir nevi ted fena halde populer olunca franchiselarini dagitmis izlenimi veren, dunyanin dort kosesinde, ted konferanslarina cikamayan ama anlatacak degerli seyleri olan (yani her zaman da degil gerci) insanlarin konusma yaptiklari, tedxreset, tedxwomen gibi alt dallari da olan, genelde duzenlendigi ulkenin dilinde yapilan seksi konferanslara verilen ad. bu konferanslari duzenleyen organizatorlerin yetersiz kisiler oldugu, cagirilan kisilerin belli bir eksende yanli oldugu, belli bir politik amaca hizmet edecek sekilde duzenlendigi, buraya cagirilan kisilerde belli bir performans kalitesi alt esigi ozeni gosterilmedigi, parayi bastiran yada kisisel iliskilerini kullanarak aslinda anlatacak dogru durust birseyi olmamasina ragmen sirf "ben ted'de konusma yaptim" havasini esine dostuna atmak icin oraya cikanlarin oldugu, tum bu nedenlerle de ted'in sayginligina golge dusurdugu falan gibi pek cok elestiriyi de ceken konferanslardir ayrica, buradan belirtelim.

  bir duyuma gore bu kasim ayi sonunda odtu'de de bir tanesi duzenlenecekmis, haberiniz olsun. http://tedxmetuankara.com/

  (bkz: ted talks)
 • 12 nisan'da cermodern'de tedx tunalı'nın düzenlediği feci halde rezalet olan organizasyon.

  sen baş konuşmacı gibi dan ariely reklamı yap, sonra adamın konuşma yapmak için gelmeyeceğini tam konuşma sırası ona gelince söyle.

  gerekçeleri de son anda iptal etmesiymiş. sanki adam batıkentten gelecekti de son anda vazgeçti. abdden gelmeye son anda vazgeçmek için bile herhalde 24 saat lazım sana kanka derler...

  neyse genel olarak seviyesiz bir organizasyondu, "küratör"ün soğuk esprileriyle geçti. tedx organizasyonlarına hep şüpheyle yaklaşın derim.
 • her türk girişiminde olduğu gibi tamamen pr ile yürütülen ve tırt kişilerin konuşma yaptığı şey.

  bu ne amk

  sen kimsin ki millete nasıl mutlu olunur diye akıl vereceksin amk, şaka gibi.

  gerçek ted'de biraz zorlasa evrenin sırlarını bulacak adamlar çıkıyor, bir de bizdekilere bak amk.

  niye geri kalmış ülke olduğumuzu, çıkıp konuştaracak adamımız olmamasından anlayabiliriz aslında. her şeyimiz pr. her şeyde sıfır liyakat.

  aslında adam var da, kimsenin kimseye bir şeyler öğretme gibi bir derdi yok, herkes kendini parlatma peşinde.
 • yabancılarınkini izliyorum, aşmış adamlar dinleyiciye müthiş bir vizyon katarak harika sunumlar yapıyor. dinlediğinde birşeyler öğreniyorsun.

  türkiye'de ise bakın ben nasıl da başarılı oldum amk ezikleri diye ego tatmini yapan bomboş insanlar çıkıyor. 2 kelimeyi bir araya getiremeyen mallar "önce kendinize değer verin ve mutluluk inanın içinizde" gibi kezban instagram paylaşımlarından derlemeler sunuyor.
 • baba parasıyla aydınlanma yaşayan zırzopların heyecanlarını ve dünyayı yeniden keşfetmelerini anlattıkları çakma ve lokalize ted organizasyonlarına verilen ad.
 • goygoyun zirvesi.
 • geçtiğimiz ay tedx istanbuldaki organizasyona katılma fırsatı olmuştu.
  10'dan fazla konuşmacı başarılı sunumlar yaptılar ancak içlerinde orhan murat bahtiyar'ın sunumunun farkındalık yarattığını ve günün en iyi konuşması olduğunu söyleyebilirim.

  https://www.youtube.com/watch?v=uo5b3agne_c
 • ted yetkililerinin beklentisinden çok daha fazla ilgi görmüş oluşum. gelecek etkinliklerin listesine şuradan ulaşabilirsiniz. bu etkinliklerde yapılan konuşmalar, youtube kanalında da paylaşılıyor:

  http://www.youtube.com/tedxtalks
 • ted talks organizasyonunun yaptigi en buyuk stratejik hatadir. kahveden adam toplar gibi toplanilmis adamlar yuzunden isin ciddiyeti gitmistir malesef.