şükela:  tümü | bugün
 • tedin istanbul şubesi. organizasyon olarak bağımsız fakat fikir olarak ted konferanslarını baz alan etkinlik.

  http://www.tedxistanbul.com/

  ayrıca;

  tedxamsterdam
  tedxarabia
  tedxbejing
  tedxbrussels
  tedxcopenhagen
  tedxsaopaolo
  tedxtelaviv
  tedxvancouver
  tedxvienna
  tedxwarsaw
 • 18 kasımdaki etkinliğin programını hala açıklamayan ekibe sahip olan organizasyon. öğrenci olmayan kitleyi de çekmek istiyorlarsa programı bir an önce yayınlamaları gerekiyor ki biz de ona göre kendimizi ayarlayalım. *
 • hasan çolakoğlu'nun konuşma yaptığı organizasyon. https://youtu.be/a7ztnc-vn84
 • 21 kasım 2015'de yapılacak organizasyonun tanıtımını, "technology", "entertainment" ve "design" sözcüklerinin baş harflerinden oluşan ted.. bla bla şeklinde yapan ama teknoloji ile alakası olmayan konuşmacıları gördüğümüz organizasyon. atomu parçalayan konuşmacılar çıkarıyormuş gibi bilet fiyatlarına yüklenmeleri de cabası.

  açıklanan konuşmacılar şöyle;

  - sercan çelebi, oy ve ötesi kurucu üyesi
  - moderatör: aslı şafak, gazeteci / tv programı sunucusu ve yapımcısı
  - capital turkish connections (ctc), bağımsız düşünce üretim ve uygulama kuruluşu
  - cem topçuoğlu, kolektif yaratıcılık başkanı
  - ece temelkuran, yazar
  - emin çapa, gazeteci
  - emre soyer, davranış bilimci
  - ezel akay, film anlatıcısı
  - judith liberman, masal anlatıcısı
  - karsu, caz sanatçısı
  - mehmet aksel, mutfak sanatları akademisi kurucu
  - şahin tulga, mentoro danışmanlık platformu kurucu

  konuşmacılara baktığımızda, girişimcilik, kişisel gelişim ve siyaset meydanı karışımı bir organizasyon olacak gibi duruyor. bakmayın laf attığıma yine de gitmeyi düşünüyorum merak ettiğim şeyler var. böyle organizasyonların olması çok güzel ama biraz teknolojik olsaydı daha iyi olurdu..

  edit: karsu dönmez müthiş yetenek. kesinlikle canlı olarak dinlenmesi gerekiyor. kusursuz bir performans sergiledi..

  ahmet naç, gerçekten sürpriz oldu. kendisini, yakın zamanda sosyal medyadan tanımıştık. boyalı fırçasıyla sahneye girmeseydi, o olduğunu kesinlikle anlamazdım. gerçekten başarılı bir konuşma yaptı, videosu yayınlandığında eminim ki tıklanma rekoru kıracak.. (bkz: eğitim şart)

  emin çapa'yı seviyorum ya bize carl sagan'ı, cosmos'u anlattı. (bkz: dünyanın 1001 hali) gibi programlar keşke daha çok olsa..

  ece temelkuran, (bkz: sosyalizm)

  düşler akademisi kurucusunun, ne kadar iyi niyetli bir insan olduğunu gördüm çok sevdim kendisini. (bkz: ercan tutal)

  bu kadar..
 • oldukça başarısız bir 2015 organizasyonu olmuştur. ülkede kötü bir şey olduğunda "bakın şu ülkede olsa istifa ederlerdi" diye örnek gösterenler umarım bu organizasyondan sonra kendilerini bir değerlendirip bir daha bu etkinliği düzenleme görevini başkalarına bırakırlar belli ki yetenekleri yok bu yönde. zaten konusunu belirledikten sonra bu konuda anlatabilecekleri olan insanları değil gönüllülüke dayandığı için "kim gelirse gelsin biz konuyu söyleriz onlarda konuşmasının bir yerinde noktaları birleştirmek der sonrada istediklerini anlatırlar" gibi bir yaklaşım benimsediklerine eminim. konuşmacıların bir kısmının tedtalks a dair en ufak fikrinin olmadığına eminim ki organizatörlerin de farklı olduğunu düşünmüyorum.
  konuşmalara gelecek olursak öncelikle "ideas worth spreading" gibi spreading ideasa sahip olan max 4 idi konuşmacı vardı
  yeni nesil öğretmen ahmet naç çıkıp atatürk'ü kullanarak bir şeyler denedi ama o kadar başarısızdı ki konuşması tamamen fatih terim tarzı ülkenin duygularına hitap eden içi boş bir konuşmaydı ki süreyi epey bir aştı ekstra saçmalamak için.

  avukat beyefendi elinden geleni yaptı ama geçişleri birbirine bağlayamadı ve hikayede gerçekten bilmemize hiç gerek olmayan bir sürü parça vardı.

  ece temelkuran zaten hazırlıksız gelmiş belli ki sabah bir şeyler karalamış not kağıdına kağıda baktıkça bir şeyler söyledi çok sama bir şekilde bitirdi

  emin çapa klasikti konuşmasını planlamıştı en azından süre içerisinde anlatmayı hedeflediği şeyler vardı ama 3 video izletmek nedir abi sen gelmeseydin bize videoları atsaydın zaten konuşacak pek vaktin kalmadı video izletmekten.

  ezel akaydan bahsetmiyorum bile seyircilere çok saygı göstermediğini hissettim ki kendine hikaye anlatıcısı diyor anlatacak hikayesi varsa bile anlatamadı eğer hikaye anlatmak ses tonunu iyi kullanmaksa o zaman eyvallah.

  azra kohen gerçekten bilgisizlik akıyordu hatta konuşmasının bir yerinde "bunla ilgili ekonomik teoriler var ki hepsi kesin doğru" şeklinde altı boş bir iddia salladı ortaya o an çıkmak istedim dedim "etkinliğin dip noktası budur"

  diğerleri zaten oldukça hazırlıksız gelmişti hepsine değinemiyorum şu an.

  iyilere gelecek olursak

  judith liberman konuşması en başarılı olan kişiydi anlatmak istediği netti en iyisiydi.

  capital turkish connections adına 92 öneriyi anlatan beyefendi de oldukça iyiydi.

  karsu dönmezbu ismi de not etmek gerek gelecekte gerçekten başarılı olacağını düşünüyorum konuşması da oldukça iyiydi

  dinleyemediklerim

  son 2 konuşmayı dinleyemedim çünkü azra kohen gerçekten etkinliğin daha fazla çekilemeyeceğini gösterdi.
  benim merakla beklediğim iki konuşmacı kalmıştı aslında etkinliğinde diğer oturumlarında olsalar belki kötülükleri daha az görürdük kalamadım bu konuşmacılara çünkü otopark sırası ve çıkış kaosuna kalmak istemedim. yine de dinlemek isterdim

  sonuç
  eğer gerçekten ülkede başarısızlık olduğunda "istifa etmeliler" gerekçesini kullanan organizasyon ekibinden herhangi biri varsa şu an bu durumun içinde olanlar kendileri umarım kendilerine de bunu söyleyebilirler
 • konuşmacıların videoları youtube kanalına yüklenmiş, özellikle mutfak sanatları akademisi kurucusu mehmet aksel'in konuşmasını bekliyordum. oldukça samimi ve etkileyici buldum. izlemek için şuradan
 • durmuşlar durmuşlar 11 haziran'a koymuşlar bu yıl ki programı. ramazan ayı diye bir şey var bilmem haberleri var mı. çok mu zor şunu bu hafta sonuna koymayı düşünmek? zaten sıcak havada kapalı bir ortamda gündüz saati uzun süreli bir etkinlik yapıyorsun. şunu 4-5 haziran'da yap, oruçlusu da oruçsuzu da rahat rahat dinlesin. konuşmacıların içinden oruç tutacak olanlar da daha rahat yapsınlar sunumlarını, daha rahat tutsunlar oruçlarını. "namazda niyeti olmayanın kulağı da ezanda olmazmış" diye bir söz var ya, o hesap herhalde.
 • bugün sırf izzet pinto için gittiğim ve merak ettiğim organizasyon.
  hepsi çok değerli ve özel insanlar. gökhan ünel, izzet pinto, ahmet naç ve selçuk şirin'i çok beğendim.
  şimdi söyleyeceklerimi kimse yanlış anlamasın ancak ted talks bu değil. olayı yanlış anlamışlar. tamamen maksimum kar odaklı ve kazan kazan temeline dayanmayan son derece amatör bir organizasyon.
  bu büyük hazırlık gerektiren ve ciddi bir iş. konuşmacıların çoğu hazırlıksızdı. konuşmacılar amatör oldukları için sıkça kendi reklam ve tanıtımlarını yaptılar.
  konuşmacılar, mekan vb her şey sponsorluklarla bedavaya geldiği için kalite de böyle düşük oluyor. ayrıca wolksvagen arena böyle bir organizasyon için yapısal olarak uygun değil, konferans düzeni yok. neyse zaten bu önemsiz bir detay.
  söylenecek çok şey var kısacası 150-200tl bilet parası veren 4000 kişinin beklentisi daha yüksek oluyor.
  olmamış.
 • bilet fiyatlarının neden bu kadar yüksek olduğunu açıklamalarını beklediğim tedx oluşumu.
 • feyza altun gibi sokak ağzıyla konuşan, bir hukukçuda olması gereken üslup ve kaliteye sahip olmayan bir avukatı konuşmacı yapmasıyla,

  metin hara gibi fotoğrafını çekene "hıyar" diyen, türkiye'yi 3. dünya ülkesi olarak niteleyen bir şarlatanı konuşmacı yapmasıyla,

  kaliteli bir organizasyon olmadığını düşündürten oluşum.