şükela:  tümü | bugün
 • wes craven 'ın 1996 yapımı scream isimli filmiyle yeniden canlandırdığı hollywood filmleri furyası. bir grup genç takılırlarken cinayetler olmaya başlar, esas kız ya da esas oğlan hariç herkes ölür, katil genelde en beklenmeyen kişi çıkar. eski korku filmleri furyası ile dalga geçmeyi de ihmal etmeyen filmlerdir bunlar. scream,i know what you did last summer, urban legends, faculty, scarry movie gibi filmler ve bunların devam filmleri bu türün örnekleridirler.
 • en gıcığı güzel kızları değişik animasyonlarla öldürüp seyirciye gitti ulen taş gibi karı dedirtirler...
 • bu tip filmleri ciddi korku filmi olarak gormemek de gerekir (bkz: imho) zira filmleri gulmek icin izlediginizde gercekten on kat daha fazla tad almak mumkundur. tek korkunuz ise uzerinize sacilmasi muhtemel tereyagli pop corn olacaktir.
 • daha çok seksenlerde rağbet gören , düşük bütçeli , oyuncularını gençlerin oluşturduğu , çoğunlukla içlerinden birinin katil olması sonucu finalde kadrodan (ki bu kadro 10 - 15 kişilik falan ) tek kişinin sağ kurtulduğu , aşırrı saçma ve bir o kadarda zevkli film türü.filmler birbirine o kadar benzer ki , klişeyi aşan ve özgün olanı yok gibidir.sidney inde dediği gibi koca göğüslü sarışın kız , katilden kaçarken merdivenlere koşar, oysa evden çıkması yeterlidir.. belli kalıpları olan bir türdür.her filmde bir çığlık kraliçesi başroldedir.filmin başında büyük ihtimalle mutlu bir arkadaş topluluğu yer alır , bunlar salak salak etrafta oynarken sırayla ölürler falan...
 • elm sokağında kabus ve evil dead gibi filmler de bu türe dahil olmasına rağmen, kendilerine has bi kitleleri olduğu için ilk anda akla gelmiyorlar.
 • genclere kar$i hunharca davranma konulu film.
  eger mevzu teenlere kar$i gosterilen muamele ise, slasher buysa:
  (bkz: rocco)
  ki kendisi gibi teen slasher nadirdir alemde.
  (bkz: oyleyse boyle)
 • asıl bu filmler 1974 yılındaki texas chainsaw massacre filmiyle başlamıştır. daha sonra halloween, friday the 13th ve a nightmare on elm street bunu takip etmiştir.wes craven-scream le birlikte bu filmler çağa ayak uydurmayı becermiş ve günümüze kadar süregelmiştir....
 • nedense hep yakışıklı erkeklerin, güzel kızların bulunduğu filmlerdir..sırayla öldürürler ve sonunda biri kurtulur, olayı çözer..klasik olarak final sahnesinde katil son kez saldırmak için geri döner..ayrıca insana filmin sonunu merak ettirdiği için kişi filme fazla yoğunlaşmaz.her an bi bok olcak diyede heyecanlı olur..klasik ses ve görüntü efektleriyle gerilimi sağlamaya çalışır.bir sürü boktan klonu olan bu filmlerde scream in ayrı bir yeri vardır..
 • bu filmlerde bir de klişe olarak ölmeye mahkum bir erkek genç karakter vardır. genelde ismi josh, jack, ben, chris gibi kisa olur kizlar kolay haykirabilsin diye :
  - caaş?? caaş?? (kız endişeli tonda arıyor)
  "tangır tungur"
  - caş?? caaşş veir ar yu! (yetti be caşcuş)
  "caş in kesik kafasi belirir ani abartı sağır edici ses efekti ile"
  - caaaşş! iiiiiii ! (ciyaak)
 • bu tarzın en baba filmi japonların battle royale olum oyunudur...hatta adamlar hızlarını alamamış bu filmin ikincisini de çekmişlerdir...gençleri öldürmekten ayrı bir zevk alıyorlardır...zaten teen slasher dediğin böyle olmalıdır...bol kanlı...

hesabın var mı? giriş yap