şükela:  tümü | bugün
  • 80 sonlarinda glasgow'da kurulmus, gitarist norman blake'in on planda oldugu iskoc gitar pop grubu. 60'larin, 70'lerin amerikan gitarli pop gruplarinin etkisi bariz muziklerinde.
    altin cagini doksanlarin basinda yasadi. 1991 tarihli bandwagonesque zamaninda epey ses getirmis, hatta amerikan spin dergisi tarafindan yilin en iyi albumu secilmisti. 1991'in muhtemelen 90'larin muzikal acidan en bereketli yili oldugunu dusunursek (o yil cikan albumleri hatirlarsak kisaca, mbv'nin loveless'i, massive attack'in blue lines'i, nirvana'nin nevermind'i, primal scream'in screamadelica'si), epey ciddi bir basari. gerci sonradan spin'le epey dalga gecilmistir bu yuzden.
    yukarida anilan gruplarin aksine, arkadan gelen muzisyenler uzerinde cok etkili olmadilar ama, gitgide populerliklerini yitirdiler. en son 2000'de howdy adli bir albumleri cikti.
  • (bkz: de la soul) ile birlikte (bkz: judgment night) soundtrackinde yer aldiklari fallin ile sasirtmis gruplardandir. simdi ne yaparlar bilmiyorum lakin eskiden sever, dinler idik. bu fallin parcasi da ziyadesi ile de la soul tarafina kaymistir.
  • kurt cobain'in dunyanin en iyi bandi dedigi gruptur.
  • kurt cobain dünyanın en iyi grubu demiş, o kadar uzun boylu mu bilmiyorum ama dünyanın en iyi power pop grubu olduğu aşikar.
  • şöle 60'lardan beach boys, byrds armonilerini alalım, içine 70'lerin power pop duyarlılıklarını, alex chilton tarzı şarkı yazma rehberini ekleyelim, 80'lerden, sinirli çocuklardan, dinosaur jr.'dan, sonic youth'tan, replacements'tan misal, bol gürültü, kaos, distorsiyon apartalım* ve bunları bir potada güzelcene eritelim*.

sonra bir gece önceden erittiğimiz sesleri, şarkı haline getirip bandwagonesque, grand prix, songs from northern britain, howdy! ve a catholic education gibi nefis albümlere koyalım. sonra da hepsine berbat birer kapak yapalım. *

iskoçya'nın medarı iftiharı!!
  • young adult sayesinde tanıştım ben bunlarla. hani kızımız araba sürerken bir şarkı dinliyor... hemen bi araştırma geliştirme yaptım. üzerlerine düştüm bir iki hafta. ikinci güzel şarkıları olmaz mı üstad? yok işte. hayatları boyunca sadece bir tane güzel şarkı yapmışlar. o da, the concept. şaştım kaldım.
  • biraz önce lemonheads dinlerken farkettim ki, hani 80'lerin ikinci yarısı, şu college rock çıkışlı, beslenmekle beraber kendini nispeten o punk ve lo-fi sahnelerinden ayırmış, jangle pop grupları var ya, hepiniz biliyorsunuz işte onlardan, neyse bu bahsettiğimiz arkadaşların - power pop hassasiyetlerini de kenarda tutuyorum, gerçi müziklerinin yadsınamaz bir parçasıdır ama onsuz bile işte - o demin bahsettiğim grupların dünyadaki en iyisidir lan teenage fanclub!! diyeceksiniz ki şimdi lan suyunun suyunun suyu, elli tane tanım yaptın, yahu tanımlara takılmayın, 85-95 arasının en güzel 15-20 grubundan biridir bu adamlar işte, bazı geceler de dünyanın en iyisi gibi tınlarlar ve mühim olan da zaten budur.

edit:

went to bed but i'm not ready
    baby i've been fucked already..
  • iskoçya menşeili, az bilinen alternatif rock gruplarından. genel olarak güzel müzik yaparlar, albümlerini dinlerken 90'ların ruhunu iliklerinize kadar hissedersiniz. eski anıları zihninizde canlandırırken veya uzun yolculuklarda fonda çalmasından keyif duyacağınız, şahane gruplar sıralamasında ilk on'a girmesi muhtemel, kıymeti bilinesi müzik gruplarındandır kendileri. bugüne kadar adadan* ne çıktı da sevmedik?

(bkz: the concept)