şükela:  tümü | bugün
  • bazı özel ve zaruri sebeplerden ötürü 2015 yılından itibaren borç batağına saplanan şahsımı gayri kanuni sözlerle tehdit ve taciz eden hukuk bürolarıdır.
    haciz işlemlerinin icrasının kısmen zorlaşması ile birlikte çeşitli banka ve kuruluşların alacak dosyalarına bakan bazı sözde hukuk bürosu telefon başı taciz timleri şahsıma yaptıkları gibi borçluları arayarak " ödeme yapmaz iseniz evinize polis ile geliriz, yakınlarınızı ararız , daha önce telefonda ödeme yapacağınızı söylemiş idiniz taahhüt ihlali yaparsanız hapse girersiniz " vb. şeklinde sözler ile tahsil yapmaya çalışıyorlar.
    yukarıda sarf edilen sözler ile fazlası ile muhatap oldum. ama yaptığım iş ve yaptığım araştırmalar gereği bu konularda az çok tecrübeli olmam sebebi ile kanunen yazılı olarak icra memuruna verilmeyen ödeme sözü haricinde taahhüt ihlali olmayacağını, yakınlarımın uyap sisteminden numaralarını bularak arayıp borçlarım hakkında bilgi vermelerinin suç olduğunu kibarca defalarca söyledim. bir çoğu bu cevaplardan sonra diretmedi , ancak istanbulda faaliyet gösteren iş bankası dosyalarına bakan bir hukuk bürosu çalışanı tartışmalı geçen görüşmemizden sonra öz abimin numarasını bulup onu aradı, tabi ben bu bu olaydan sonra suç duyurusunda bulundum, sonrası bin bir özür ile gelen uzlaşma çabası.
    tabii bu telefon tacizlerini yapanlar avukat değil, onların maaşlı elemanları.
    benim üzüldüğüm milyonlarca hayatı kararmış borçlunun kanun bilgisi yetersizliği nedeni ile bu insanlara boyun eğerek ezilmesi.
  • öncelikle hukuk büroları ve avukatlar durduk yere sizi aramak sizinle iletişim kurmak istemez adı üzerinde borçlusun belirli bir meblağ parayı/nesneyi belirli şartlar altında almış kullanmış ve daha önceden imzalanan ikili akde uygun olarak ödemeyi kabul etmişsin( kredi kullanmış/kredi kartı ekstrelerini zamanında ödememişsin). ve işte nihayetinde aylar belki de yıllar geçmesine karşın aldıgın o parayı ödememiş yapılan ihtaratlara karşı ödememekte diretmişsin google hazret lerinden edindiğin yarım yamalak hukuki bilgi ışığında yeri geldiğinde ödemekle yükümlü borçlu olduğun tutarı ödemeyip salvolar savurmuşsun .işin hukuki boyutuna gelince borçlu veya yakını öğrenilen telefon numarasından aranabilir hatta borçlu veya birlikte yaşadığı yaşama durumu olan adreslere (istihkaklı haciz) harçlar ödendiği takdirde defalarca haciz yapılabilir dolayısıyla burada suç teşkil eden bir durum yok. telefon konuşmasında tehditkâr cümleler kurmak ve hakaret etmek bittabi suçtur. lakin bir bankaya ya da avukata tefeci demek de suçtur. ayrıca borç sebebiyle (karşılıksız çek düzenlemek/yapılan icra taahhüdünü ihlal etmek dışında ) hapis cezası yok.eyyorlamam bu kadar