şükela:  tümü | bugün
 • musevilerin dua ederken bileklerine sardıkları, üstü yazılı şeritler. profesyonellik görüntüsü katar kişiye. [profesyonel duacı.. ahah...]
 • madonna elektrikli sandalyeye giderken* bunu sariyormus koluna. halbuki greywolf beyfendi bunun elektrik akimini gecirmeye ve madonnayi olumden kurtarmaya yaradigini soylemisti. biz de kafamiz iyiyken "he hee, tabii valla yaw" diyip inanmistik.
 • tefillin, deriden yapılmış ve yassı deri şeritlerle birbirine tutturulmuş siyah renkte iki kare kutucuktan oluşur. içlerinde parşömen üzerine el yazması olarak, tora'dan dört ayrı bölüm içeren dörder rulo bulunur. bu parşömenlerin içerdiği tora bölümleri şunlardır:

  a) şema (devarim-tesniye 6:4-9) tanrı'nın tek olduğunu bildirir.

  b) veaya (devarim-tesniye 11:13-21) tora'nın öğretilerini uygulayan kişiye tanrı'nın yardım elini uzatacağını; buyruklarına karşı çıkanları da cezalandıracağını ifade eder.

  c) kadeş (şemot-çıkış 13:1-10) her yahudinin, mısır'da esaretten kurtuluşunu daima hatırlaması gerektiğini belirtir.

  d) veaya (şemot-çıkış 13:11-16) mısır'dan çıkışın ve tanrı öğretilerinin çocuklarına aktarmanın her yahudi için bir zorunluluk olduğunu ifade eder.

  tefillin kutularının biri başa bağlanır (tefillin şel roş) ve içinde dört bölme bulunur. her bölmeye yukarıdaki dört tora bölümünün her biri yerleştirilmiştir. ikinci kutu ise sol pazu üzerine bağlanır. (tefillin şel yad) ve bir tek bölmesi vardır. bu bölmeye de dört parşömen birlikte sarılarak, tek rulo halinde yerleştirilmiştir.

  "baş tefillini"nin iki yan yüzeyine ibranice'deki "şin" harfi basılmıştır ve bu tefillin başa "dalet" harfini andıran bir düğümle (keşer) bağlanır. "el tefillini"nin düğümü ise "yod" harfi şeklindedir. bu üç harfin birleşimi de (ş-d-y) "şaday" (kudret-tanrı) sözcüğünü oluşturur. bu harfler aynı zamanda "şomer dlatot israel" (israil kapılarının koruyucusu) sözlerinin baş harfleridir.
 • bugün israil müzesi'nde görülebilen en eski tefillinler, ölü deniz yakınlarındaki "kumran" mağaralarında bulunanlardır.

  1968 yılında ünlü arkeolog yigael yadin'in gerçekleştirdiği kazılarda ortaya çıkan bu tefilinlerin şekilleri, yapımlarında kullanılan malzeme, parşömenler ve bağların nitelikleri talmud'un belirttiği yasalara tıpatıp uymaktadır. birinci yüzyılın ilk yarısına ait olduğu sanılan bu tefillinler "baş tefillini" olup, dört ayrı rulo, dört ayrı bölmeye yerleşmiş olarak bulunmuşlardır. "ölü deniz ruloları" adıyla da bilinen bu ruloların keşfi kullanıldıkları dönemin ibadet tarzı hakkında araştırmacıları aydınlatmış ve karanlıkta kalan bazı konulara ışık tutmuştu.
 • her sabah, sol bileğime ve alnıma bağladığım bi çift bişidir kendisi. tamam, abartmıyalım her sabah ta değil... ama sıklıkla... dua etmeyi severim...
 • yahudilikte 'ibadet kayisidir'.
  tefilim özel siyah deri kutulardir. içlerinde hayvan derisinden parsömen parçalari bulunur. üzerlerinde tora’nin bazi bölümleri yazilidir. sadece erkeklerin, bu deri kayislari kollarina dolamasiyla gerceklesen bir ibadettir.
  hangi sarkisi oldugunu unuttugum bir klibinde madonna (sadece erkeklere ait bir ibadet olmasina aldirmadan) koluna siyah deri bir kayis dolar. tabii ki bu da onun musevilige olan hayranligini gosterme yollarindan biridir.
 • takınca $öyle olursunuz:
  http://www.dmt.oslo.no/…rafikk/tefillin-200x267.gif

  lakin özellikle kafadaki tam yerini tutturmak bazen zordur. onu da $urdan görebiliriz:
  http://www.hasofer.com/page.pl?p=tefillinposition

  ayrıca tefilin'in bağlanı$ noktaları birçok akupunktur noktası üzerindedir ve bunun da tesadüf olması pek güç. hangi noktalardan geçtiğini görmek için de tozlu sayfalardan $u mevcut: http://img224.imageshack.us/…g224/645/tfichiib5.jpg

  (bkz: talet)
 • bar mitzvasını yapmış her erkek için mitzvadır.
 • cumartesi ve bayram sabahları dışında 13 yaşını doldurmuş her erkek musevi tarafından, özel bir dua ile takılır.
 • ucakta kullanilmasi bomba panigine yol acabiliyormus:
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/8472937.stm