şükela:  tümü | bugün
  • tanıtım metinlerinde "kuruluş 1922 fakat anca yayına girebildik." diyen ve tefrika dergisi'ni çıkaran yayınevi.
  • ilginç çocuk kitapları yayımlayan yayınevi.

küçük edip cansever ve çiçeği

küçük behçet necatigil ve yıldızı

küçük fazıl hüsnü dağlarca ve köpeği

küçük turgut uyar ve saati

gibi. içeriklerini epey merak ediyorum. inceleme fırsatım olursa editlerim.

edit: nihayet inceleme fırsatı buldum. hatta hepsini tek tek okudum. çıkış noktası çok güzel. çocukları yazar ve şairleri bu şekilde tanıştırma fikrine bayıldım. anladığım kadarıyla edebiyatçılarla ilişkilendirilen nesneler de öyle rastgele seçilmiş değil. eserlerine gönderme yapan cinsten. bu bakımdan da hoşuma gitti. dahası çizimleri de gayet kaliteli. bütün kitapların tek çizerden çıkması güzel olmuş. ama çizer bazı kitaplarda farklı tarzda çizim yapmış sanki. o bütünlük hissedilmiyor çok fazla bu yüzden.

kitaplara gelecek olursak: öncelikle her kitabı aynı kişi yazmadığı için kitaplar arası seviye farkı olabiliyor. kurgusal olarak çok başarılı kitaplar değiller. zaten anladığım kadarıyla böyle bir öncelikleri yok. yine de kurguların üzerinde biraz daha düşünülebilirdi bence.

bir de kulağımı tırmalayan cümleler oldu. neredeyse her kitapta vardı. mesela şu: "oltasını sonuna kadar sardığında daha önce hiç görmediği, kocaman, masmavi bir balık çıkardı kafasını sudan ve öylece sait'e bakıyordu." yetişkin kitabı bile olsa kulağımı tırmalar, kaldı ki bunlar okul öncesi çocuk kitabı. sesli okunacak yani. nasıl kulak tırmalayacağını düşünebiliyor musunuz?

fikir çok güzel ama biraz daha özenebilirlerdi sanki. yine de benden geçer not aldı. ellerine sağlık.
  • yeni kitapları kelimelerin suistimali'nin kapağıyla beni kalbimden vurmuş yayınevi.