şükela:  tümü | bugün soru sor
  • avrupa disindan aktarmali ucuslarda, ornegin abd'den berlin/tegel aktarmali herhangi bir ucus.. bu havaalanindan transit ucus yapacaksaniz, schengen vizesi olmayanlari, baska hangi vizeye sahip oldugunuzin onemi olmadan, havaalanina sokmuyorlar. transit yolcu bolumleri yokmus. frankfurt havalimani'nda boyle bir sorun yoktu, ayni sekilde munih'te de. ucaktan indiginizde, pasaport kontrolune "giremeyip", sizi, ozel yer altinda bulunan 3 odali bir bolume goturuyorlar. sizin gibi 93485. dunya vatandasi, schengen vizesi olmayan, fakat usul usul transit ucagini bekleyen diger insanlarla beklemeye koyuluyorsunuz. bulundugunuz yerde sadece koltuklar, bir televizyon, wifi yok. iki tane de icecek ve atistirmalik makinesi. soyle soyleyeyim, buyuk pencereli kucuk bir hapishane. ucaginiz 2.15'deyse, abartmiyorum 2.05 gibi bir gorevli gelip sizi direkt ucaga goturuyor. havaalaninlardan zaten nefret eden beni, iyice kusturdu burasi.
  • güle oynaya gezdiğim, "işte üstün alman teknolojisi bu" dediğim berlin'den ayrılırken, kendimi üçüncü dünya ülkesi havaalanında hissetmeme neden olan yer.

    sen çık koskoca berlin'i özene bezene yap, eğlence yerlerini ayrı gezilecek yerlerini ayrı planla, inşa et; sonra gel böyle bir şehre tegel'i layık gör.

    gerçek almanlık bu değil.
  • şöyle söyleyeyim bu alandan uçağa binmek kadıköy meydanından otobüse binmekten daha kolaydır.
    zaten bu havaalanını inşa eden mimar "ben havaalanı yaptım, alışveriş merkezi değil" diyerek alayına ayarı vermiştir.
  • almanya üçüncü havalimanımızı kıskanıyor geyiğinin çıkış noktası olduğunu düşündüğüm sanki berlin'de değil de taşradasınız gibi hissettiren enteresan yer.