şükela:  tümü | bugün
 • bir sayfa halinde say say bitmez şekilde hayatta görülebilecek tüm yan etkiler sayıldıktan sonra bitiminde "beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza başvurunuz" komik cümleciğini de içeren ilaç.
 • bes bucuk sene boyunca kullandigim epilepsi ilaci. sabah ve aksamlari bir bucuk tablet seklinde kullandim bes sene boyunca. hep ayni saatte alinmasi gerekiyordu. azaltilirken yavas yavas uc aylik periodlarla once bir sonra yarim tablete dusuruldu her icimdeki doz. alti ay sonunda biraktim. birlikte kesinlikle alkol alinmamasi gerekiyor. ayrica hastaligi yasadigim bes bucuk sene boyunca kola-gazoz ve soda gibi gazli hicbir icecegi icmemem gerektigi, icersem ilacin etkisinin sifirlandigini ogrenmistim. bu yuzden coca-coladan uzak bes bucuk sene zordu denebilir. en kotusu ilaca baslamadan once son ictigim kola pepsiydi. yillar boyunca coca-cola icecegim ani beklemistim.
 • neden bipolar bozukluk tedavisinde kullanıldığını anlamadığım ilaç. içmeli mi içmemeli mi bilemedim.
 • kullanmaya baslamadan once cok sayida testten gecilmesi gereken, uzun yillar ayni saatlerde kullanilmasi ve birakildigi zaman ya da kullanimi aksatildigi zaman gerekli surenin en basindan alinmasi zorunlulugu oldugu icin psikolojik olarak ta bu ilaci kullanmaya hazirlikli olunmasini gerektiren cok guclu yan etkilere sahip lanet bir ilac bu tegretol. mesela; vucuttaki kan dolasimini hizlandirir, damarlar genisler ve vucuttaki tum organlari hissedersin neredeyse hucrelerine kadar ki iskence tadindadir. ilaca alisma devresinde surekli uyku halinde, uyusmus vazitte dolasirsin, reflekslerini kontrol edemezsin zaman zaman gibi anlam veremediginiz envai cesit olay gerceklesebilir vucutta ve sizin olan vucuda yabancilasirsiniz. hayatinizi karartir adeta uzunca bir zaman.

  bu ilaci kullanirken alkol alamazsiniz ki olume bile sebebiyet verebilir. sigara da yasaktir fakat tedaviyi bazi yonlerden etkiledigi belirtiliyor sadece.
 • eşe, dosta, arabaya, işyerine birer tablet bırakılması gereken ilaçtır. aksatmadan alınması gereken ilaçları kullananlar bilir, nöbetçi eczane aramak sinir bozucu olabiliyor.
 • mood stabilizatörü olarak da kullanılabilen bir anti-epileptik ilaç.

  şu yukarıdaki cümlede bir kelime bile yabancı geldiyse lütfen bu ilacı kullanmadan evvel doktoruna danış.

  tegretol'den limonata olmaz.
 • antidepresan değil antiepileptik ilaç. karbamazepin etken maddeli teril cr'nin muadili.

  edit: 12 yıldır kullanıyorum, bir kez olsun uyku getirmedi. ciddi derecede uyku problemim var hatta. özendirdiniz lan...
 • hormon içeren doğum kontrol haplarıyla birlikte çok dikkatli kullanılması gereken antiepileptik ilaç.
  bu ilaca başlandıysa mecburen doğum kontrol yöntemini değiştirmeli.
  sonra istenmeyen gebelik
  ve yine sonra (eğer başka bir ilaç daha kullanıyorsanız) düşük doğum.
 • 1986dan 2012e kadar kullandım (2 ay önce yine başladım :) ) bu ilaç sadece ilk başlangıçta adamı deli gibi uyutur. yıllarca günde 800 mg alıyordum ve her c.tesi mutlaka alkolde alıyordum ve pazar günleri asla nöbetim gelmezdi. ama ilacı aldıktan 2 saat sonra alkol alıyordum. yine tatile gittigimde hergün alkol alıyordum ve 15 gün boyunca yıllarca o gittigim yerde hiç nöbertim gelmedi. bu ilacı kullanıp alkol alıyorsan ertesi günüde uykuyu iyi almak gerekir. söz ettigim süre tam 26 yıl ve benim çıkardıgım sonuç 2 saatlik salınım (ilacı vücutta dagılımı) süresinden sonra alkol almanın bir zararı yok ama uykunu saglam alacaksın ben c.tesi gece 3-4te yatıp ertesi gün 3-4te kalkıyordum.
 • epilepsi hastalarinda kullanılan 200 luk ve 400 luk dozajda satilan turuncu kapli , tatsiz tutsuz ama bayilmayi engelleyen ilac.