şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir örneği de geçenlerde adını vermeyeceğim bir banka tarafından, kullanıma dahi açtırmadığım bir kredi kartının işletim bedelini ödemem için yöneltiliyor, araya kredi sicili gibi ibareler sıkıştırılıyor. tınmayınca meblağ vadesiz hesabımdan çekiliyor. yuh.
  • bir insanın yaşayabileceği en iğrenç duygular arasında top 5 e girer.
  • ustesinden gelmek icin profesyonellerle calismalisiniz.

if you have a problem, if no one else can help, and if you can find them.
    maybe you can hire; the a team!
  • buraya komedi yazılar girilmiş nispeten ama ciddi ciddi yaşama ihtimaliniz var bu olayı, haberiniz olsun. adamın teki gelip de elindeki çakıyla sizin arabanın alarmını iptal edip kapıları açıp "ehauhauehuae bu araba senin miydi yau" diyebiliyomuş, bugün bunu gördüm ben. elindeki çakıyla yaklaşırken siz de "aa abi tabii ki benim" diyemediğinize göre ayağınızı denk alın derim ben. tehdit muhabbeti çocuk oyuncağı değil.
  • e-posta yoluyla gerceklestigi takdirde hukuki yaptirim yonunde atilacak adimlari aciklayan bilgilendirici bir yazi icin (bkz: http://www.sertels.av.tr/…/e-posta-ile-hakaret.html).

ozetle, islemlerin hizlanmasi icin hakaret ve tehdit iceren e-posta ciktilari sulh hukuk mahkemesinde tespit ettirilmeli, akabinde de cumhuriyet savciligi'na sikayet dilekcesi verilmelidir.
  • şuan başıma gelen olay. gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

geçenlerde yazdığım bir entry üzerine facebooktan "naber ekşici karı?hollandalı yarrağımı arıyon lan kaşar sil o entiriyi ananı sikerim senin" mesajı gelmiş. devamında da aynen şunlar geliyor:

"türk düşmanı uyuşturucu ve sex müptelası hollandalı kellere özeniyon
    adam gibi yazın o sözlükte
    türk halkını zehirlediniz köpekler"

"adam ol yazdıklarına dikkat et
    ne biçim türksünüz siz"

"bak kendini bulunmaz sanıyodun feysini buldum
    bigün gelir kafana sıkarlar
    ccc ülkücü gençlik ccc
    ccc mubarhack team ccc"

"ramazan ramazan aklın fikrin erkekte sekste
    türk erkekleri dünyanın en yakışıklı erkeğidir
    beyenmeyen siktirir gider
    yaş 30u bulunca gelirsin o kıllı türke
    evde kalınca"

garip. entryim fazlasıyla ciddiyetten uzaktı halbuki.
    şakaysa çok komik gerçekse altıma sıçacağım.
  • geçenlerde başıma geldi. sarhoş bi hatun muhabbet ederken yaşadığı pek çok özel durumu anlattı. gecenin sonunda da tehdit etti. "kimseden duyarsam canını yakarım" diye.*zaten meraklı değilim özel hayata dair bir şey duymaya da yani bu nedir şimdi allasen! kafası güzeldi dedim geçtim ama hakikaten çok çirkin bir olay.
    sanırım insanlar yaşadıkları acı/utanç verici/onur kırıcı davranışları bir şekilde paylaşmak ihtiyacı duyuyor. sonra da yeni bir darbe almak istemediğini fark edip anlattıklarına pişman oluyor. kendimize öyle çok şeyi yük ediyoruz ki. şimdi ben bu kadına üzülsem mi kızsam mı darılsam mı bilemedim. sonra da yaşanmamış gibi kabul ettim. umarım yeni bir sayfa açar ve mutlu olur.
  • çok yakın bir arkadaşımın kuzeninin başına geldi bu. kan donduruyor, sinir bozuyor. altta kalanın da canını çıkarıyor. böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde -ki burası türkiye ve siz de şayet bir kadınsanız, başınıza her an her şey gelebilir- asla ve asla sessiz kalmamanız gerekiyor arkadaşlar. altta kalan ve canı çıkan taraf olmamak için.

arkadaşımın kuzeni, gayet akıllı, eğitimli ve kültürlü bir kız... ve tarafından tehdit edildiği eski kocası da öyle. adam gayet donanımlı, kurumsal bir firmada bölge müdürü, aynı zamanda haftanın belli günleri bir üniversitede hocalık yapıyor, akademik hayatı devam ediyor. linkedin hesabına baktım az önce. görsen insan sanırsın. efendi bir şeye de benziyor.

evleniyor bunlar 1.5 yıl kadar önce. adam ilk aylar iyi... 3-4 ay sonra çok afedersiniz nasıl bir sik kırığı olduğuna dair ip uçları veriyor ufaktan. gizlice biriyle mesajlaşmaya başlıyor, kız hesap sormaya kalktığında önceleri cevap vermeden kapıyı vurup çıkıyor, sonraları kızı tartaklamaya başlıyor: "sana mı hesap vereceğim" diyerek. bakın her şey aşama aşama. ve kız yine ilk dayağını aynı sebepten yiyor; hesap sorduğu için.

bizim kız kimseye bir şey anlatamıyor. bu coğrafyanın kadınları olarak en büyük hatamız da bu ya zaten. susuyoruz. ne diye susarsın be kızım! susuyor işte. "isteyerek evlenmiştim sonuçta" diyor, utanıyor, içine atıyor. belki de bir umudu var her şeyin düzeleceğine dair kim bilir...

tabi sular bulandı bir kere, düzelir mi? adam, evin içinde hiçbir iletişiminin kalmadığı karısına tecavüz etmeye kalkıyor. çok afedersiniz "lan istediğim zaman sikerim seni, karım değil misin!" diyerek... yaptığı türlü çeşitli şerefsizliklerden utanmıyor. madem evlendiler. o ne zaman isterse karısı "verecek" o kadar. göt herife bak. nitekim kız buna mahal vermiyor. bir kez daha böyle bir şey yapmaya kalktığında adamın suratını cırmıklıyor. adam daha sonra bunları mahkemeye delil olarak sunmak üzere suratının fotosunu çekmeyi bile akıl ediyor bakın. böyle de bilinçli bir puşt.

bizim kızın psikolojisi iyice bozuluyor o ara tabi. hala da susmaya devam ediyor. o sustukça adam cesaretleniyor, pisliklerine devam ediyor. ve bir gün yapabileceği en uç boyutta şerefsizliği yaparak, eve o mesajlaştığı kızla geliyor, belki de başkasıyla. orası net değil. ama bir kız var yanında... bizim kız eve geliyor kocası bir başka kadınla yanyana ve sarmaş dolaş televizyon izliyor. adam karısını görüyor ve hiç istifini bozmuyor...

"hiçbir şey diyemedim" diyormuş arkadaşıma kızcağız. "ama o an kendimi öldürmeyi kafama koydum..."

o herifle eve gelen kadının da ne çeşit bir pislik, ne igrenç karakterde bir kadın olduğunu siz düşünün artık...

bizimki çıkıyor evden. gece yarısı dolanıyor sokaklarda leyla gibi. artık tak etmiş tabi, gidecek eve eşyalarını toplayacak, annelerine gidecek. kafaya koymuş. topluyor cesaretini, gidiyor eve. diğer kadın gitmiş. şerefsiz herif evde. "ben gidiyorum" diyor adama. adamın cevap şu: "senin karılık yapamadığın kocana başkaları karılık yapınca zoruna mı gitti?"

bizimkinin evden çıkmasına izin vermiyor, kızı kilitliyor odaya. kız açıyor camı avaz avaz bağırmaya başlıyor "kurtarın" diye. sonrası karakol, aileler ve her şeyin gün yüzüne çıkması... evler ayrılıyor...

ve hayvan herif, bu denli rezil olmayı kendine yediremeyerek sapıtmaya başlıyor. kızı tehdit ediyor... öyle böyle tehditler değil hem de. "insan içine çıkamayacaksın" diyor kıza... "seni rezil edeceğim" mesajlar atıyor, arıyor, facebook iletilerine bile tehditvari şeyler yazıyor... ailesini sokuyor devreye. ailesi de nasıl bir soysuzlar sürüsüymüş ki çocukla birlik oluyorlar. kızın ne orospuluğu kalıyor ne haysiyetsizliği. ağıza alınmayacak laflar... ve onlar da tehdide başlıyor: "oğlumuzun yanındayız. seni rezil edeceğiz." diye...

kız çöküyor tabi. evet, yine bu cografyada -her ne kadar sevdiklerin ve ailen yanında olsa da- kadın olmanın bedelini tek başına ödemek zorundasın... o olayların olduğu dönemler gördüydüm kızı. abartmıyorum, 40 kilo filandı. hatta belki daha zayıftı. içim cız etmişti. ve erkeklerden bir kez daha, çok haklı sebeplere dayanarak nefret etmiştim. adam, ailesiyle birlikte, bir şeyler paylaştığı ve sözüm ona aşkla evlendiği kadını insan içine çıkamayacak hale getirmekle tehdit ediyordu lan. var mı ötesi?

gel zaman git zaman kıza sanıyorum bir güç geldi, bir cesaretlendi ve "eeeh sikerler" diyerek toparlanma sürecine girdi. tüm tehdit içerikli mesajları, iletileri kanıt olarak topladı. o gün evindeki kızı gördüklerine dair komşularını şahit gösterdi. hatta bildiğim kadarıyla, o hayvan herifin tecavüz girişimlerini de herifin aleyhine kullanacak. çünkü, biliyorsunuz ki, herif sizin resmi nikahlı kocanız dahi olsa sizin rızanız olmadan dokunamaz size. dokunursa, zor kullanıp sizinle birlikte olursa, siz bizzat nikahlı eşinize tecavüz davası açabilirsiniz. şimdi mahkeme süreci sürüyor. adam en son "psikolojim bozuktu özür dilerim" diye kıvırmaya çalışıyordu. deli raporu filan almaya da kalkabilirdi bence, şayet mesleğinden ve akademik kariyerinden olmaktan korkmasaydı. nitekim yediği bokların farkında ve yan çiziyor şerefsiz.

dün gece, benim arkadaşla facebook'ta etiketlenmişler. kızcağız en az bir 10 kilo almış, yüzü gülüyor. "ee" dedim, "demek ki bu şerefsizlere meydan vermemek lazım."

öldürülmediğimiz her güne şükredecek duruma geldiğimiz bu memlekette, insan gibi, onurlu, sağlıklı ve mutlu yaşamak için bir kadın olarak susmamız değil, avazımız çıktığı kadar bağırmamız gerekiyor.

tehdit mi ediliyorsun, bağıracaksın! kanıt toplayacaksın! tehdit suçtur! ağır cezası vardır. bağır! yanlarına bırakma!

şiddete mi uğruyorsun, bağır, delir, çığlık at. yardım iste. göz yumma! şiddet suçtur! pişman et onları. susma! vazgeçme!

tacize mi uğradın? inlet ortalığı. birileri görene, duyana kadar inlet! bedel ödet!

ve siz şahit olanlar! susmayın! yanınızda, yakınınızda mağdur edilen bir kadın varsa ona destek olun! haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.

kadınlar yaşayacak! onuruyla, gururuyla, mutlu mesut yaşayacak. yaşayacağız ulan! size inat. erkek zihniyete inat! bir kişi daha eksilmeyeceğiz! kendimizi ezdirmeyeceğiz! göz yummayacağız!
  • tek başınıza başa çıkmaya çalışmak yerine, savcılığa başvurmanızı gerektiren tatsız durum.

tehdit eden ifade verince bir bakarsınız "tehdit etmedim, tenkit ettim" demeye başlar.