şükela:  tümü | bugün
 • turgut uyar üzerine yazdığı olağanüstü kitaptan sonra, daha fazla kitap yazma konusunda bahisleri ister istemez yükseltmişti orhan koçak .
  mart 2014 duvar dergisindeki yazısında, yeni bir kitap yazdığı belirtilmişti. şimdilik son kitabı tehlikeli dönüşler; yusuf atılgan ile ayhan geçgin'i birlikte okuma çabası.
  metis, " tek bir kelimenin bile hatırını gözeten" kitap demiş, tanıtım yazısında.

  bu arada hatır: insan ruhunda uyanan düşünce veya duygu, akla gelen; zihin, fikir, keyif, hal, gönül gibi anlamları var. arapça "hatara"dan gelme, başını veya kuyruğunu dikti, uyandı, aklına geldi fiilinin faili.
 • tarihsel bir kesiti veya mevcut gündelik hayatı anlamaya yönelmemiş edebiyat tahlili ile eleştirisinin yetkinleştikçe gereksizleştiğini gösteren - bu açıdan da nurdan gürbilek'in vitrinde yaşamak ve kötü çocuk türk haricindeki kitaplarına oldukça benzeyen - muazzam işe yaramazlıkta bir orhan koçak eseri.

  edit: okumayı bitirdikten sonra eklemeliyim ki bu söylediklerim, kitabın aşağı yukarı dörtte üçü için geçerlidir. zira geri kalan kısım içinde koçak; kapitalizmin ve gündelik hayatın, kitapta ele alınan romanlara yansımalarına da değinmiştir. bunun dışında ise söz konusu romanların metin merkezli bir psikanalizini yaptığı söylenebilir ki muazzam işe yaramazlıktan kastım da budur. ayrıca kitap hakkında daha fazla bilgi için açık radyo'da yayınlanan günün ve güncelin edebiyatı adlı program dinlenebilir.
 • u