şükela:  tümü | bugün
  • edebiyat dünyasında oğuz atay'ın tutunamayanlar kitabı daha çok ön plana getiriliyor ama, tehlikeli oyunlar kitabı bana göre daha etkileyici ve daha ustaca kurgulanmıştır. her satırında bir mesaj, her cümlede insanın huzurunu kaçıran bir iç ses vardır.

oğuz atay, bütün kitaplarında bilinç akışı tekniğini kullanır. bu kitapta da aynı yöntem vardır ama, tehlikeli oyunlar'da konunun ele alınış tarzı biraz farklıdır.

70'lerin okuru tarafından pek tutulmayan oğuz atay, dönemin eleştirilmenleri tarafından da acımasızca eleştirilir. askeri darbelerin ve cuntacıların halkı silah zoruyla hizaya getirdiği dönemin yazarı olmak onun için büyük bir şansızlıktır. böyle bir ortamda anlaşılacağına inancı kalmaz ve tam da bu düşüncelerle tehlikeli oyunlar'ı kaleme alır..

oğuz atay, romanında kendisini eleştirenleri, darbecileri ve kendini aydın sanan kesimi ironi bir dille eleştirir. kitab'ın başkarakteri hikmet benol da bu yüzden doğmuştur. peki, kimdir bu hikmet benol?

kitabı okursanız tanırsınız.
    kendinizi okumaya var mısınız?
  • (bkz: tamam)
  • üç mü bilmem ama, tehlikeli oyunlar mutlaka okunması gereken bir baş yapıttır.

ama o nasıl bir baş yapıttır...

her üç sayfasını istediğiniz yerden kesip sahneleyin shakespeare tiradlarının ötesine geçersiniz.

şimdi,kitaptan yıllar öncede kalmış anımsamaları tanımlamaya çalıştım.
  • katıldığım önerme hatta okurken şöyle hissetmiştim tutunamayanlar bir isyan içerisinde geçiyor daha bir sorguluyor mutsuz belki biraz daha ergen . oysa tehlikeli oyunlarda isyanı bırakıp hayatı kabullenme ve mevcut durumla bir çeşit " eğlenme " söz konusu . keşke yaşasaydı da yazmakta olduğu kitabını da bitirebilseydi kim bilir orda neler diyecekti