şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kağıt üzerinde demokratik olan ülkelerde, ülkenin tek bir kişi tarafından yönetilmesi, kendisine halk ve/veya bir zümre/parti tarafından kadir-i mutlak bir yetkiler verilmesidir. genelde demokrasi kültürünün oturmadığı yerlerde ve tek parti rejimine sahip siyasal sistemlerde görülür.

  bu "tek adam", max weber'in bahsettiği gibi çoğu zaman karizmatik liderdir. bir savaş kazanmış, büyük bir ekonomik başarı kazanmış, iç siyasette çeşitli nedenlerle insan üstü vasıflar yüklenmiştir.

  "tek adam" söz öbeğine eleştiri olarak "adam" kelimesine takılınabilinir. pek tabii kişinin illa erkek olması diye bir kural yoktur, tarihte çok çok az da olsa kadınların "tek adam"lığı da görülmüştür. (bkz: margaret thatcher)
 • komünist ülkelerin kaçınılmaz sonudur. zira komünizm tek partili yönetim anlayışını sever.

  bir adam çıkar ve batmakta olan bir toplumun ana arterlerine oynayarak kendisini toplumun hayranlık beslediği karizmatik bir kişiliğe büründürür. kısa sürede ise elimizde mis gibi bir diktatör olur. (bkz: #70587491)
 • yabancı basında türkiye'nin üzerine iyiden iyiye giydirilen rejim çeşidi. ama ne yazık ki türkiye halkı bunu kendi isteğiyle gerçekleştirdi. cumhuriyetin yüzüncü yılına giderken hala el etek öpme meraklısı milyonların tercihidir bu rejim. yapacak bir şey yok her halk layık olduğunu yaşayacak elbette.
 • dış mihraklar tarafından suistimale, yüze gülüp arkadan şaplağa açık bir rejim.

  trump:
  (sırıtarak) "..nato zirvesi'nde bir iki de diktatör vardı, zaten aslında parayı en çabuk toslayanlar da onlar oldu"

  https://www.newsweek.com/…end-more-military-1045005
 • bir şahsın sürekli kek yiyip kek yedirdiği rejim. kilo aldırır şeker hastası eder böbrekleri mahveder.
 • etkilerini 50 günde iliklerimize kadar hissettik. herkese teşekkürler.
 • 50 gunde degil de, fiili olarak yasadigimiz icin referandumdan beri etkisinin acik oldugu, secimlerden beri arttigi ve henuz tavan yapmadigi rejimdir.

  milyonlarca kisi anlatmaya calisti. boyle bir sistemde yatirimcilara guvenli bir ulke imaji veremezsiniz, boyle bir sistem disardan mudahalelere acik, boyle bir sistemi ulkenin bunyesi de kaldiramaz, boyle bir sistem insanlarimiza refah getiremez...

  ama karsilarinda duymak istemeyen, duydugunda bunlari nerdeyse vatan hainligiyle degerlendiren, aralarinda guya akli basinda akplilerden biri sandigim arkadasimin da oldugu, tum endiselerine ragmen "erdogan bu sansi hakediyor" diye oy veren biatci bir kesim varsa, ne yapacaksiniz.

  buyrun tek adam rejimi.
  bugun amerika saldiriyor, ona cevap vermeye calisirsiniz. yarin almanya saldirir, ona.
  ertesi gun iran, ve hatta rusya.

  bunlar bitmez. isimiz gucumuz artik bu saldirilarla ugrasmak olacak.
  hayrini gorun cok istediginiz rejiminizin
 • büyük devlet olmak kolay değil,hele bağımsız kalmayı istemek hiç kolay değil,manda kalalım ama dolar 1 tl olsun diyenlere zor gelir tabi.size uymayan, tek adam veya çok adam rejimi değil, bağımsız türkiye modeli ..
 • turkiye'yi dis mudahaleye acik hale getirdiler diyorum, bagimsiz turkiye size uymuyor diye cevap geliyor.

  ben kimsenin amerikan mandasi kalalim, yeter ki dolar 1 tl olsun dedigini gormedim.
  kimsenin bagimsiz turkiye istemiyorum dedigini gormedim.

  kendi kendinize bir zihin dunyasi kurmussunuz, orda milli mucadele baslatmissiniz, amerika'yla savasiyorsunuz. sizinle ayni zihin dunyasinda olmayanlari da savastan kacan hainler olarak goruyorsunuz.

  size laf anlatilmaz, anlatilamaz...