şükela:  tümü | bugün
  • yalnız başına kamp yapmak. kamp atmak diye de bir terim var onu bilmiyorum. henüz hiç kamp yapmamış biri olan beni misal, çok korkutan ama bir o kadar da heyecanlandıran fikirdir. deneyimlemiş olanların deneyimlerini paylaşmaları çok mutlu edecektir.
  • bir sene önce polonya'nın zakopane şehrindeki dağda yaptığım eylemdir. o kemikleri donduran soğuğu yetmezmiş gibi bir de yalnızdım. tek başıma ateş yakıyor gecenin sessizliğinde uzun uzun hayallere dalıyordum. bu eylemden sonra hayatım adeta ray değiştirdi. imkanı olan herkesin yapması gerek dostlar. kendinizi sorgulamak için mükemmel bir fırsat.
  • ilk kez araçla uzun yola çıkmaya benzer aslında. ya da askere gitmeye..

herkes bir şeyler söyler, tavsiyelerin haddi hesabı yoktur. kafanda binlerce soru ve kuşku vardır. "ayı saldırır mı, soyulur muyum, aç kalır mıyım, uyuyabilir miyim vs.vs."

asıl sırrı ise otu boku düşünmeden alıp çantanı o kampı atmaktır. yalnız kamp mı atmak istiyorsun? gerekli 3-5 malzeme var zaten. geri kalanı çok affedersiniz sağlam bir göt gerektiriyor. başka da bir şey değil. büyütmeyin bu kadar mk. zorlayın biraz kendinizi. en fazla sabaha kadar uykusuz kalır dönersin.

not: yanınızda tüfek bulundurmak +10 kalite puanı kazandırır. illa olmak zorunda değil tabii ama şehir merkezlerine uzak, dağın başında bir yerde kamp atıyorsanız güvenlik önemli. bazı mallar "savaşa'mı gidiyonaaamın..." diye saçmalayabilirler. bunlar genelde üniversiteyi bile ikâmet ettikleri şehirde okuyan tatlı su doğaseverleridir.

edit: imla
  • üşengeç ve miskin arkadaşlarımı ikna edemeyince yapmaya karar gerdiğim eylem. 10 haziran gibi yola çıkıp urlada biraz kafa dinlemeyi planlıyorum, oh mis be! soran eden olmadan keyfime bakalı bir hayli çok oldu.
    edit: gidemiyorum............
  • bir kamp alanını mı tercih edeceksin yoksa ıssız bir yer mi?

kamp alanı tercih ediyorsan çekinecek bir durum yok, kalabalık içinde yalnızlığını yaşayabileceğin gibi kalabalığa dahil olup farklı insanlarla da tanışabilirsin.

kamp alanı dışında/ıssız bir yer insanı ister istemez tedirgin ediyor, özellikle ilk gün uykusuz kalman kaçınılmaz.
  • son bir kaç yıldır andorra'da yaptığım eylem. öncelikle hollanda'ya gidiyorum, ordan nevaleyi alıp, karayolu ile andorra dağlarına vuruyorum kendimi.
  • bunu yapmak isteyip de cesaret edemeyenler için çok basit bir önerim var; alıştıra alıştıra yapın arkadaşlar. ama bir kez aklınıza düştüyse, muhakkak yapın. göreceksiniz ki korkacak bir şey yok.

ilk seferinde tek gün, nispeten size yakın yerlerde başlayın. tadını aldıktan sonra zaten gerisi gelecektir.
  • insanın doğası gereği doğa da olmak hatta ateşle berabar olmak içinize huzur verir.
    evlerde kullanılan sarı renkli ampulün, insana huzur ve rahatlama verdiği deneylerle kanıtlanmış olup, ateşin sıcaklık ve güven hissi vermesi dna ve genetiklerimizde varmış.(bkz: ateşin bulunması)
    be sebeple gidin, deneyin. insanın bedeninin er türlü ortam ve şarta nasıl uyum gösterdiğini gözlemleyin.
    bu konu için kaz dağları veya bozcaada tavsiye edilir. acemi olanlar pek ıssız yerlere gitmeyin. en azından yemek ihtiyacınızı karşılayacak yakın bir yerler olsun.
  • bir kac gun once yaptigim hede. tek basima degildim ama maceranin dibini gordum. ilk gun cok ruzgarli bir yerde sahilde cadir kurmaya calistik. ama beceremedik. ben boyle bir ruzgar gormedim icinde oldugumuz cadiri ucuruyordu resmen. sahildeki sahipsiz kopeklerin cadirimizi ziyaretleri, ruzgar ugultusu ve soguk tahammul edilemez boyuta gelince arabaya gectim. sabah gunesin dogusunu izlemek durgun bir sahilde cok hostu.

ikinci gun daha guzel bir koyda denize sifir kamp merkezinde sessiz sakin ve ruzgarsiz huzur buldum diyebilirim. sahilde dalga sesleri icinde uykuya dalmak efsaneydi. doganin icinde ama guvenli bir kamp sanirim benim tercihim.

yinede seneye daha uzun ve tam doganin icinde insandan uzak bir kamp yapabilirim.