• bilmezler yalnız yaşamayanlar,
  nasıl korku verir sessizlik insana,
  insan nasıl konuşur kendisiyle,
  nasıl koşar aynalara,
  bir cana hasret, bilmezler.
  (bkz: orhan veli kanik)
  (bkz: yalnizlik siiri)
 • yaptığınız yemekleri en az 2 gün boyunca yemek zorunda kalmak
 • söyle günün dedikodularini anlatacak kimse yoktur karsinda aynalardan baska. o aynada da kendini görürsün sadece. yemekleri hep sen yapmak zorunda kalirsin. ee bulasiklar da ellerinden öper her daim. faturalari yatirmadi diye kizacak kimse yoktur kendinden baska. televizyon sessizlige karsi tek cözüm oluverir. izlemesen de oyle acik durur. duvarlar üzerine gelecek gibi olmasa da cok kalinca evde, sikar seni. en güzel özdemir asaf anlatmis bu durumu, baska soylencek yok üstüne: (bkz: yalnizin durumlari)
 • sabahları uyandığınızda, yanınızda gördüğünüz rüyayı anlatabileceğiniz kimse olmaz.
 • banyoda dusup beyninizi dagitarak olseniz ancak bir hafta sonra kokustugunuzda sizi bulacak olmalari gibi gercekleri biliyor olmanin getirdigi gecici melankoliler.
 • tek basina yasamanin avantajlariyla kiyaslandiginda kefenin hafif tarafinda kalacagina inandigim olgular kumesi.. (bkz: she is a witch burn her burn her)
 • -yalnız yaşayanların depresyona girme riskleri, yalnız yaşamayanlara göre daha fazladır.

  -eğer hem yalnız yaşıyor, hem de işinizi evden idare ediyorsanız,* uzun saatler hatta günler boyu evden çıkmama ya da minimum çıkma sonucu dış görünüşünüze verdiğiniz önem azalmaya başlar. bir gün uyandığınızda kendinizi aynada tanımayabilirsiniz örneğin.

  -eğer evde tv yoksa, son gelişmelerden sadece net yoluyla ya da sizi arayan arkadaşlarınız sayesinde haberdar olursunuz. eğer nete girmemişseniz ya da bir şekil telefonunuz falan kesikse, konuyla ilgili arayan da olmamışsa, önemli bir haberi uzun bir süre sonra duyma olasılığınız vardır.

  -her ne kadar yalnızlık hissi zaman zaman tavana vursa da, özellikle bir yılı geçkin yalnız yaşayanlarda, "evin içinde diğer bir kişinin sürekli yaşıyor olma" fikri bile korkunçtur. böyle bir süre sonunda bir ev arkadaşına sahip olmak ya da ailenin yanına geri dönmek, ağır ruhsal bozukluklara sebep olabilir; asabiyeti, sinir bozukluluğu durumunu gözle görülür bir şekilde artırabilir.
 • itiraf com tarzini benimsemeniz an meselesidir.
hesabın var mı? giriş yap