şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anne baba öldügünde, tüm para tek cocuk'a kalır, para bölünmez,
  göreceli olarak iyi birşeydir bu
 • tek çocuk yaş 4
  -anne bana dört tane kardeş doğrasana
  -dört tane olursa doğrarım zaten oğlum merak etme
  tek çocuk yaş 11
  -anne kağıt oynayalım mı
  -işim var oğlum
  -anne atari oynayalım
  -işim var dedim
  -o zaman...
  -işim var dedim ama
  -bana ne be işin varsa yapsaydınız bi kardeş onunla oynardım
  -iyi iyi hadi dağıt kağıtları
 • (bkz: simarik)

  ancak çeşitli şekillerde de görülebilir bu şımarıklık durumu. kimisi sadece ailesine şımarıktır, annesini çileden çıkartır, anne su getir, anne benim yerime kırtasiyeye gitsene gibisinden, kimisinde çivi yerinden çıkmıştır, sokaklarda bağıra çağıra yürür, ben merkezcidir. kimisi şımarık da değildir. her kişide olabileceği gibi her genelleme yanlıştır belki, belki sadece birilerinde geçerlidir. her kişi kendine hastır.

  (bkz: camlıca gazozu/@encre)
 • lacrima'nın doğuş sırasının karakter üzerindeki etkileri entrysinde yazılanlara bu hususta katılmamak mümkün değil.. tek çocuk her daim problemdir!
 • tek cocuklar yalnizlik cektikleri icin bu yanlizligi arkada$lari ile cok iyi gecinirek, konu$arak, anla$arak ve payla$arak giderirler. ve tek cocuk icin dostluk cok onemlidir..(ailenin tek cocugu olan bir arkada$im var..onunla cok ama cok iyi anla$iyoruz. oradan bir tecrubem var.)
  tabiy her ailenin tek cocugu boyle degil..kimisi simarik, kimisi, utangac, kimisi ise serseri olabiliyor.
 • haklarında "bir evin bir kizini alma,bir evin bir ogluna varma!" uyarisi yapilan cocuklar...
 • o tek prens ya da prensestir, bütün sevgi ilgi dağılmadan önüne gelir, mücadeleye ya da rekabete gerek duymaz...ebeveynler hassas ve ölçülü davranmadığı takdirde doyumsuz ve şımarık bi canavar yaratmaları kaçınılmazdır.
  (bkz: kendini dünyanın merkezi sanmak)
 • her zaman problemli olduklari sanisiyla cevreleri tarafindan hastalikliymis gibi yaklasilan; okula baslayacaklari sirada, ogretmenlerin bile, ben sinifimda tek cocuk istemem diye geri cevirdikleri, kardesleri olmayan cocuklar. sanildiginin aksine tek cocuklar her zaman problemli ve simarik tipler olmamaktadirlar... bir takim dezavantajlarinin yaninda, tek cocuk olmak kendi kendilerine yetebilmeyi kucuk yasta ogrenmek demektir. en buyuk problemleri ise ilerleyen yaslarda, yaslanan ebeveynlerinin butun sorunlarini ve sorumluluklarini, tek baslarina yuklenmek zorunda kalmalaridir.
 • kardes kavramini hic bir zaman anlayamayacak olan ancak cogunlukla da cevredeki kardesleri gozlemleyerekten ben boyle cok mutluyum, iyi ki bi kardesim yok diyen insanlardir. en buyuk dezavantajlari ise hayatta herzaman kendilerine kardes kadar yakin olucak birini bulma ihtiyacinda olmalaridir.
 • pencereleri acip, sokakta oynayan cocuklari seyretti bir muddet. ilgiyle izledi onlari ama aralarina kari$abilecek olsa bile, bunu yapmak istedigini sanmiyordu. okul di$inda arkada$i, evde kafadari olmayan, istendigi gibi terbiyeli, istenmedigi kadar cici bir evlat olmanin atlasini kari$ kari$ hatmetmi$ ve $imdi ayni atlasta bir guve yenigi arayan tekmil tek cocuklar gibi o da, sakli bir hiddetle hor goruyordu ya$itlarinin oynadigi sokak oyunlarini.

  elif $afak (bkz: bit palas)