şükela:  tümü | bugün
  • bir erkeğin hayatta başarılı olmasının şartı çevresinin geniş olmasıdır. ablası abisi olsa çevresi geniş olur yol yordam öğrenir. en azindan kardeşi bile olsa yalnız kalmaz dışlanmaz. tek çocuk hiç çocuktur hele bu çocuk erkekse ya yancı olur ya asosyal.
  • çevremdeki az sayıda tek erkek çocuğu ve kendimi -ben hariç değil- düşündüğümde haklılık payını verdiğim önerme. öncelikle şunu cevaplayalım; hayatta başarıdan anlamamız gereken şey nedir? iş bulma, düzenli sevgilinin olması, belirsizliklerin ortadan kalkması gibi olgular cevap olabilir. tek çocukların imkanları genellikle daha fazla iken neden daha başarısız olurlar ki?
    bu noktada önermeyi nedene bağlamak gerekli işte. tek çocuk olanlar genellikle daha tembel ve az hırslı oluyor, bence ana sebeplerden biri bu başlık sahibinin gösterdiğine ek olarak.

    tek erkek çocuklar hakkında direkt olarak başarısızlık tespiti yapmak doğru değil, göreli olarak düşük başarıya sahip olduklarını söylemek gerek; siyahla beyaz değil sonuçta hayattaki ayrımlar. tek çocukların hayata yaşıtlarından daha geç atıldığını belirtmek de isterim entry'mi tamamlarken; kardeşlik demek bir anlamda sorumluluğun erken öğrenilmesi demektir.