şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sanırım her öğrencinin bir dönem kabusu olan olay. içinde bulunulan dönemdeki tüm dersler verilirse mezun olunacaktır. ancak, öğrenci tırsar. ya hepsini geçip tek dersten kalırsam diye. çok vahim ve çok acı gerçekten.
 • bundan daha fenası, tüm derslerden geçip de ortalama nedeniyle okulu uzatmaktır sanırım.
 • bunun daha da fenası tek dersten devamsızlıkla kalıp okulu uzatmaktır.
 • okulda son döneminizin tatil gibi geçmesine sebep olur. okula mı gidiyosunuz, tatilde misiniz anlamazsınız. mezuniyete ve iş hayatına yumuşak bir geçiş için hoş olabilir ancak olayın rahatlığına kapılırsanız o tek ders birkaç yıl boyunca sizi takip edebilir. dikkat etmek lazım. okul şartlarınıza göre, fazladan ders alıp ortalama yükseltmek, kulüp-topluluk etkinliklerine eğilmek, derse kasıp aa/a+/a1 vs. getirmek, okulda çalışma programlarını araştırmak gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz. ayrıca bazı okullarda bu durumda harçta indirim yapılıyor, ancak bunun için dilekçe vermeniz gerekebilir. bu durumu araştırın, boşu boşuna fazladan tam ücret ödemeyin.
 • okul bitti cennet hoşgeldin derken, şeytanın mızrağını götümüze soktuğu anda gözümüzden çıkan acıdır (:
 • az önce gerçekleştirdiğim eylem. sen 4 sene boyunca bütün bölüm derslerini ver, bazı mr. ego hocalar yüzünden alamadığın tek dersin yaz okuluna kalsın, o yaz okulunda vizeden sonra hoca değişsin ve finalde babalara gelip o dersten kal. sonrada gel sözlüğe entry sıç. delir.
 • aöf okurken oluyorsa daha da delirtir. zaten neden aöf okursun? bir yandan çalışıyorsundur, yaşın haddini aşmıştır, son şanslarını değerlendiriyorsundur, diplomaya ihtiyacın vardır..

  ben ona göre şekillendirmişim hayatımı, bütün planlarım tamam, diplomayı alıcam, evlenicem, tazminatı alıp işi değiştiricem... çünkü kocamla beraber kahvaltı yapamayacağım, akşam yemeğini beraber yiyemeyeceğim, hiç bir izin günümü onunla beraber geçiremeyeceğim, bayramda seyranda bile onunla en ufak bir program yapamayacağım bir işte çalışırken evlenmek istemiyorum. bunun tek yolu da bir lisans diploması.

  ama ne oldu şimdi? ben evliliğimin ilk 7 ayını bu şekilde geçirmek zorundayım. çünkü izinsiz ve günde 9 saat çalışmama rağmen 2 gün içerisinde 10 tane sınava girip, bunların 9unu 60 ortalamayla verdim ama (bkz: iktisada giriş) denen boktan kaldım. reva mı bu? adalet mi amk?
 • kişinin başına yurtdışında yüksek lisans yaparken bile gelebilir. girilen konferans ve katılınan etkinliklerin de seçmeli ders kredisine sayıldığı bölümlerde bu durum uzun bir süre yadsınırsa o seçmeli ders kredileri yavaaaaş yavaaaaş dolar. sonra kişi derslerden birini tekrar etmek durumunda kalır ve "aman sen de, daha bir dolu seçmeli var zaten, beraber gider işte " der. gel gör ki seçmeli derslerin kredilerinin çoktaaan doldurulduğu anlaşılınca koca bir dönemin tek ders için okunacağı anlaşılır. hadi tez yazarız, geçer zaman da; yurtdışındayız, bu değirmenin suyu nereden gelecek?...

  (bkz: kafamı sikeyim)
 • hukuk fakültesinde buna sebep olacak dersler şunlardır:
  (bkz: medeni usul hukuku)
  (bkz: icra iflas hukuku)