şükela:  tümü | bugün
  • din, dil ve ırklar farklı olabilir ama tek devlet yapısı modern dünyanın gereğidir. şu an yaşadıklarımız sadece geçiş aşaması.

edit: ismi blue union (bu) olabilir mesela. evrendeki diğer zeki yaşam formları için de bir kod ismimiz olmuş olur.
  • bu konuyu çok iyi işlemiş şöyle de bir dizi var (bkz: the expanse)
  • daha bu sabah bu konuyu düşünürken başlığın açılması çok hoşuma gitti açıkçası.

konuya gelecek olursak benim bazı sorularım var.

1)tek bir devlet olunca isteyen istediği ülkeye vize vs gerektirmeden gidebilecek mi?
    2)eğitim sistemi nasıl olacak? öğrenciler diğer ülkelerin istediği bir okulunda okuyabilecek mi?
    3)para birimi ne olacak?
    4)tek devleti hangi ülke yönetecek? gerçi şu an amerika yönetiyor ve bu sorunun cevabı da amerika olacaktır ama yine de sormak istedim.
    5)anayasa kanunları nasıl oluşturulacak? hangi ülke anayasa maddeleri bu kanunlara eklenecek?
    6)yer altı kaynakları nasıl kullanılacak? her ülkenin yer altı kaynağı var ve bu kaynakları diğer güçlü ülkeler kullanıyordu. tek devlet sisteminde artık buna gerek kalmayacak mı?
    7)savaşlar son mu bulacak?
    8)ithalat-ihracat kavramları ortadan kalkacak mı?
    9)terör olayları artık olmayacak mı?

şimdilik aklıma gelen bunlar. aklıma geldikçe eklerim.
  • insanlar savaşmaktan yorulduğunda dünya tek devlet olacak, tüm silahlar imha edilecek ve savaşmaya harcanan enerji bilimsel gelişmelere kanalize edilecek.
  • üretim ilişkileri için gerekirse o da olur. ama gerek yok.

önce tek devlet olmaz, tek şirket olur, onu da ekleyelim.
  • bertrand russell ın da bu şekilde bir fikri vardır.tek devlet değil de, devletler üstü bir oluşum lazım..ve sadece bu oluşumun himayesinde devletlerüstü bir ordu olmalı..devletlerin ordusu olmamalı..
  • ben zamanla devlet kavramının tamamen ortadan kalkacağına inananlardanım. nasıl ve ne zaman olur bilmiyorum ama insanlar artık kalıplara sığmamaya başlıyor. hatta aile kavramı bile artık modern insana ters gelmeye başlayacak diye düşünüyorum.
9 entry daha