• çift el backhand'e göre daha sıkı bir bilek ve güç gerektirdiğinden çoğu bayan tenisçinin uygulamadığı vuruş stilidir.. erkeklerde bile tek el kullanımı genel olarak yaygınlaşmamıştır; lakin fedex'in yıllardır vazgeçmediği ve oldukça etkili kullandığı bir vuruştur.. peki nedir tek el backhand'in çift ele göre avantajları? diz altı ve kafa seviyesine gelen toplara vurmak daha kolaydır, slice ve volelerde uygulamak daha kolaydır, hareketi tamamlamak (cep seviyesinden yukarı omuz üstüne raketi taşımak) daha kolaydır..
  • eğer profesyonel seviyede oynuyorsanız, çift el backhand'e göre daha fazla zayıf yönleri olan vuruştur.
    top spin ile gelen yüksek toplarda tek el backhand ile karşılık vermek zordur. bu yüzden de federer gibi bir oyuncunun en önemli zayıflığını oluşturur. nadal gibi rakipleri yıllarca federer'i backhand'e yüksek top spin atarak hataya zorlayıp yenmişlerdir.

çift el backhand de zayıf tarafınızda da olsa hem ters elin bisepsi, hem göğüs hem de sırt kasları kullanarak vurulur, güçlü şekilde vurup karşı tarafı baseline'a itebilir ve oyunda üstünlük kurulabilirsiniz.

nitekim günümüzde tenise yeni başlayan çoğu kişiye çift el backhand öğretilir. zamanında federer çift el backhand alışsaydı şuan muhtemelen 25 grand slam'i vardi.
  • günümüz tenisinde, en iyi tek el backhand (bkz: federer'in backhand'i) bile en iyi backhandler arasında gösterilemiyor. bunun nedeni de, kortların yavaşlatılarak (teşekkürler atp) rally lerin artırılması ve seyir zevkinin artırıldığının sanılması.
    hızlı kort ve atak oyunun vuruşudur.tek el backhand ve özellikle backhand smash, teniste görülebilecek en estetik vuruşlardandır. ne yazık ki maçları estetik olan taraf değil, sayı alan taraf kazandığından dolayı yavaş yavaş bir kenara atılmaya başlanan vuruştur.
  • güzel bir kadın vücudundan sonraki en estetik şeydir.
  • sağlam bir kol gerektirir. ön kolun dış kısmındaki kasların güçlü olması gerekir. kadın tenisinde bu sebeple çok görülmez. çift el backhand vururlar daha çok. kadınlarda justin henin bu konuda iddialıydı.

bugün de görüldüğü üzere stanislas wawrinka denen şahıs kurşun gibi tek el backhand vurmaktadır.
  • bir spor dalındaki en estetik topa vuruş tekniğidir. yaklaşık 2 aydır normal backhand’imi buna evirmeye çalışıyorum ama gelişmek yerine çift el backhand’imi geliştiriyor namıssız. antrenmanlarda tek el vuruyorum fakat maçlarda halen cesaret edemiyorum.

edit: tek el backhand’i bıraktım. dezavantajı şu; forehand’de de backhand’de de serviste de aynı kolunuzu kullandığınız için maç sonu o kolunuz ağrımaya başlıyor. diğer eliniz ise maç boyu kullanılmamış oluyor. bu sebepten hatta federer’in sol kolu daha incedir dikkat ederseniz
  • estetik olduğu kadar kırılgan bir vuruş stilidir. oyunu domine ediyorsanız ciddi anlamda ölümcül bir silahtır. ama kafa kafaya giden oyunlarda sizin zayıf karnınız olmaya başlar.
    uygulaması çift el backhand çok daha yorucudur. bu yoruculuk maç süresi uzadıkça forehand kanadını düşürmeye başlar.
    federer bu işi en güzel icra edenlerdendir ama federer'in nadal'a ve djokovic'e kaptırdığı 4-5 grand slam finalinin bizzat sorumlusudur.
  • sürekli tenis izleyen biri olarak nefret ettiğim vuruş biçmidir. sadece grand slamlerde falan tenis izleyen biriyseniz göze hoş gelen bir biçim olduğu için hoşunuza gidebilir ancak benim gibi her gün challanger seviyesinde tenis izleyen biriyseniz sebep olduğu yüksek basit hata sayısı keyif kaçırıcı ve izleme hevesi öldürücü bir duruma dönüşüyor.
  • tenisi en güzel kılan detaydır. bu vuruştaki estetik ve zarafet tenisi sevmeyen adama bile tenisi sevdirebilir. iki isviçreli roger federer ve stanislas wawrinka yıllardır tek el backhand'i en iyi uygulayan isimlerdir. şimdilerde ise dominic thiem, stefanos tsitsipas ve denis shapovalov bu vuruş stilinin temsilcileridir.
hesabın var mı? giriş yap