• tekeşli (monogam) olmak o andaki ilişki içerisinde geçerli olan birşeydir. bir tane kız arkadaşınız / erkek arkadaşınız varsa, onu bardan, sahilden vs. kaldırdığınız karşı cinsle aldatmıyorsanız bu sizi direk tekeşli yapar zaten. (en azından o ilişki içinde)
    bir insanla ömür boyu beraber olmakla ilgili olarak da (bkz: aska inanmak)

    (fsol yanlış anlamaz)
  • hayatını yoluna koymamış, takip edeceği rotayı çizmemiş insanların istisnalar hariç yaşamakta pek de heveseli olmaması gereken durum. insanlarda tekeşlilik belirli bir süre için bir tek sevgili ya da eşe sahip olmak demek iken hayvanlarda tekeşlilik ömür boyu aynı eşe sahip olmak anlamına geliyor. (kurtlar, yaban ördekleri) evrim teorisine göre tekeşlilik bir zamanlar en gelişmiş ilişki türü sayılıyordu. günümüzde artık öyle sayılmıyor.
  • sosyal evriminin basamaklarini tirmanan insanoglunun eninde sonunda kendisine uygun olmadigini kavrayacagi yasam bicimi.
  • aldatmak fiziksel bir olaysa, tekeslilik, evet, mumkundur. ama sevdigi insandan baskasina bir kac saniye olsun bakmayan, bir an olsun eski sevgililerden birini anmayan, yeni tanistigi birinden etkilenmeyen biri olabilecegini ben zannetmiyorum. dolayisiyla tekeslilik insanin uydurdugu, kendine empose ettigi bir yasam tarzidir,gercekte hissedilin durumlari yansitmaz, cunku gonul de kayar bir yerlere, goz de kayar, eger uckur kaymiyorsa. keske o kadar kolay olsaydi...(bkz: yaman celiskiler)