4 entry daha
  • (bkz: one meal diet)
  • yarından başlayarak deneyeceğim yaşam stili. sonuçlarını burada paylaşacağım.

problem : egzersize rağmen verilmeyen kilolar

(bkz: haftada 100km yürümek) --- bu gençlik zamanındaki performanstı tabii, artık bu kadar egzersiz yapamıyorum

geçen yıllar bana kilonun boğazdan geçtiğini öğretti (ne büyük keşif). ama kiloyu vermek için de her taktik başarılı değil. kaloriyi azaltmak, karbonhidratları azaltmak vs. değişen ölçülerde başarı veriyor ama bir şeyi engellemiyor : oturulan her yemek masası o sisteminizi bozmak için bekleyen bir bomba !

bu sebeple öğünleri azaltmak ve hatta bire indirmek iyi bir çözüm.

vücut 12 saatten fazla aç kalınca yağ yakmaya başlıyor, buradaki mantık da vücudu sürekli bu modda tutmak (hatta açlık grevi gibi günlerce yemek yememe, sadece su ve vitamin takviyesi önerenler de var ama bana fazla riskli geldi). vücudun yağ yakma moduna girdikten sonra enerjisini çok fazla kaybetmeden çalışmaya devam ettiği iddia ediliyor. denemek lazım.

bu beslenme tarzına yakın taş devri diyeti (paleo da deniyor) var. insanlar buldukça yer, öyle düzenli sofraya oturmazlardı, metabolizma bu şekilde çalışmaya alışkın teorileri söyleniyor. yine tarım ve tarım ürünlerinin hayatımıza girişi son 6.000 yıl, karbonhidratı düşük besinlerle daha iyi çalışıyoruz önermeleri yapılıyor, ben bu kadar radikalleşmeden ama karbonhidratları daha az tüketerek gitmeye çalışacağım.

110+ kilo bir insan olarak başlıyorum. dediğim gibi yapıp yapamadıklarımı burada paylaşacağım. yarın sabahki kahvaltım tek öğünüm olacak.

ölçüm kriterleri :

bu yaşam stili içinde vücut ve beyin performansını da ölçmem gerektiğini düşündüm. yaklaşık 2 kilometrelik bir mesafe yürüdükten sonra 4 kat merdiven çıkacağım ve kendimi ne kadar yorgun hissettiğimi yazacağım her defasında.

beyin performansı olarak memrise'da devam ettiğim diller haricinde japonca hiragana ile yazılan basit cümleler bölümüne bu akşam başlıyorum. her gün 10 yeni kelime öğrenmeye çalışarak, besienme sebebi ile öğrenme performansımdaki değişimlere bakacağım

"bir performans kategorisi daha var" demeyin. çoluk çocuk okur belki
107 entry daha
hesabın var mı? giriş yap