şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her bireyin aynı sınıftan oluştuğu askerlik türü. temel olarak zorunlu askerlik görevini icra edeceklerin tamamiyle aynı koşullara ve rütbelere tabi olarak aynı sürelerde askerlik yapmalarını öngörür.

  ancak tanım iyi yapılmazsa iş bununla kalmayabilir;

  tek tip askerlik olduğunda askerlikte sadece tek tip sınıf olabilir. misal: amfibi,
  herkes hem karacı hem havacı hem denizci.
  aynı sınıfa ait erlerden bazıları karada ot yolarken, bazıları denizde yosun yolar, bazıları da havada sinek avlar mesela... sınıf tek de olsa asker askerdir...

  tabi tek tip askerlikten bahsediliyorsa, herkesin tek tip olması herkesin aynı rütbeye sahip olmasını da getirir. hiç komutan olmaz mesela.. herkes er... astsubay subay yok misal... genelkurmayı rasgele askerler yönetiyor, kimsenin kimseye sözü geçmiyor, zor bi durum tabi...

  tabii tek tip'i, herkesin aynı tipe sahip olması olarak da yorumlayabiliriz. bu durumda mecburi askerlik görevini icra etmiş herkesin tipinin aynı olması gerekir. bunun için askere giden her kişi estetik cerrahi müdahaleden geçecek, biribirinin aynısı olacaktır. böylece sokakta kimin askerlik yapıp kimin yapmadığını anlayabiliriz. jandarmanın işi kolaylaşır, asker kaçakları cam gibi ortaya çıkar.

  bir de herkesin tipi aynı olursa insanları birbirinden ayırmak da zorlaşır. askere giden herkesin adı mehmet olarak değiştirilebilir...

  tek tip askerlik zor bir konu. dikkat etmek gerekir...
 • bazı üst rütbeli ordu mensuplarının hayali.

  lakin böyle bir uygulamayı (herkes eşit, 12 ay askerlik yapacak) hayata geçirmek için adamda 6 okka taşak olması lazım. ben böyle birini göremiyorum malesef.

  o vakit, işkembe-i kübra'dan sallamanın, milliyetçi kesimin gazını almaya çalışmanın gereği yok.

  tek tip 12 veya 9 ay askerlik, general rüyasıdır. biri gidip uyandırsın şunları...
 • 9 ay olarak duyurulmuş askerlik tipi. allah üniversite mezunlarına sabır versin diyorum.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25126607/
 • o degil de isik kosaner hangi hakla "egitimli insan gucu"nun hayatindan garanti olarak 3 ay daha fazla calabiliyor? diyelim ki pasam %100 verim elde etti bu faydalanmadan, yine de ne kadar kolay milyonlarca insanin, memleket dahilindeki butun erkeklerin hayatiyla keyfi bir sekilde oynamak... hatta mesele egitimli-egitimsiz ayrimi da degil. artik ayrim gozetmeden opecegiz diyorlar. super.

  - alayiniz en asagi %50 daha fazla calisacaksiniz bana. $irraaakk!! gerektiginde gazinoda servis yapacak, olmadi benim hanimi kuafore gotureceksiniz ve hatta gerektiginde oleceksiniz. olurseniz de olmeyeceksiniz; zinhar... "sehitler olmez".

  oldu pasam...
 • ilgili gazete haberine göre, tek tip askerlik düzenlemesiyle kısa dönem ve uzun dönem askerler aynı karavanadan yiyeceklermiş.

  kısa dönem askerlere yedirilen kebaplar, baklavalar, börekler rafa kalktı anlaşılan. :)
 • (bkz: tek tip insan)
 • gayet makul. olması gereken bu. askerlik zorunlu olacaksa herkes eşit sürede yapmalı bunu. bu yüzden kısa dönem askerliğin kaldırılmasını destekliyorum. üniversite mezunu olsun olmasın herkese temel askerlik eğitimi verilsin. standart bir eğitim süresi belirlensin; 1 aysa 1 ay, 45 günse 45 gün. ve bu süre içinde askerlik öğretilsin, tören yürüyüşü değil (bkz: #20140884). belirlenen sürenin bitiminde de herkes hayatına geri dönsün.
  aklın yolu birdir; toplumlar geliştikçe ve insan evrimleştikçe zorunlu askerliğin süresi kısalma eğilimi göstermiştir. öneri güzel: kısa dönem askerlik kaldırılmalı, zira şu anki haliyle kısa dönem askerlik bile yeterince uzun. herkes eşit süre askerlik yapmalı ve bu süre 1-2 aydan uzun olmamalı. patatesleri kim soyacak, bulaşıkları kim yıkayacak, çayı kim demleyecek, içtimaya kim girecek diye sorma*; ordunun geri hizmet ihtiyacı bir vatandaş olarak benim umrumda değil, olmamalı da. kendisine ayrılan kaynağı düzgün kullansın başka ihsan istemez.
 • kısa dönem askerlik yapmak için açık öğretime girip de artık son senesine gelen dostlarımız için çok kötü bir haber. hatta sadece o da değil, lisans eğitimlerinin son senesinde olan her erkek için kötü haber. lise sonda bu sene soruları tübitak hazırlıyomuş haberi almak gibi bişey. çılgın bi piyango. umarım sadece teoride kalır.
 • askerlik ihtiyacımızın %65'i karşılanıyormuş anca. savaşa girdik de benim mi haberim yok?