• bir sonraki aşama olarak sigara paketlerinin üzerine "bunu yazan tosun bu sigarayı içene kosun" tarzında özlü sözler de eklenmesi tavsiye ediyorum*.
  • iki ciddi sıkıntıyla hayatımıza giren yeni uygulama.

1'inci sıkıntı paket üzerindeki görseller. kesinlike +18 bile değil. bir zamanların ogrish isimli kan-vahşet-dehşet paylaşımları yapan web sitesindeki içerikleri aratmıyor. ha diyebilirsiniz ki "bunlar gerçekler ve sigara içenlerin psikolojisini bozsun ve bırakmalarını sağlasın". eyvallah benim cidden canımı sıkıyor bu resimler. ama gel gör ki bu paketler sadece sigara içen şahsın cebinde/çantasında durmuyor. restoranda masanın üstünde, evde sehpada ve hatta marketlerde kasaların arkasında... takdir edersiniz ki çocuklar da bu fotoğrafları görüyor. sansürlenmemiş şekilde benim bile midemin kaldırmadığı fotoğrafları gören çocukların pskiolojisini düşünen yok tabi ki!!! geçen gün aldığım pakette bildiğin otopsi için açılmış göğsün içinde görünen akciğerler vardı! bu ne amk.

2'nci sıkıntı ise kesinlikle ve kesinlikle sigaralarda olan tat değişikliği. yıllardır kısa l&m içen birisi olarak net bir şekilde söyleyebilirim ki paketinin değişmesiyle birlikte -neden bilmiyorum ama- ciddi bir şekilde tadında değişiklik oldu.
  • izmarit üzeri reklamları da kaldırsınlar da millete marlboro diye maltepe dayasınlar *
  • uygulama güzel düşünülmüş esasında. insanlar sırf masada marlboro, parliament duruyor diye sigara aldığı, toplum nazarında kalite, saygınlık kazandığını düşündüğünde gayet güzel. ancak o fotoğraflar ne lan? bakın televizyonda film izliyorsunuz kan göstermiyorlar, iç organ göstermiyorlar. rtükümüz var ya çok hassasız bu konularda. ulan madem öyle o ayak ne lan. o iç organlar ne hiç mi düşünmüyorsunuz bu paketler evlere girecek çoluk çocuk da görecek.. bakın babasının sigara paketinin üzerindeki resimden etkilenen 6 yaşındaki çocuk değil 26 yaşında benim psikolojim bozuldu. ayak. ayaak. siyah ayak.
  • sigara paketlerini tek tip hale getirip ambalajla sigaraya özendirilmesini engelleyeceği düşünülen uygulama. sanırım paket siyah olacak, amblem ve işaret olmayacak, üzerindeki resmin boyutu da %65’ten %85’e çıkarıldı. ülke genelinde uygulanması 5 aralık 2019’da başlayacak.
  • tabaka kullanımını arttırdı. topluma baskı yapma ihtirasıyla düşünmeden yaptığınız uygulamalardan biri daha hayırlı olsun.
  • yeni paketlerdeki tat değişimi tamamen psikolojik.
    ayrıca şimdiden eski paketleri zulaladım. boşalan paketleri atmadan siyah pakettekileri bunlara aktarırım.
    uygulama yeni iş koluda doğurabilir; boş sigara paketi imalatı.
  • boka sürüp öyle satsınlar. içme oranı öyle daha çok düşer.
  • kasada o kadar sigara içinden kasiyerin paketi bulması daha zor olacak. özentilikden kaynaklı sigara içimini düşürmede ne kadar faydalı olur bilemiyorum. en azından başlamakta kararsız olanlar için caydırıcı olabilir belki. tiryakisi olanı da sigara tabakası gibi icatlara yönelterek 90’lara geri döndürecektir.
  • uygulamanın yürürlüğe girmesi ile birlikte marlboro, parliament, davidoff gibi statü belirlediği düşünülen markaların satışında ne kadar düşüş olacağını merakla bekliyorum.
hesabın var mı? giriş yap