şükela:  tümü | bugün
 • mustafa kemal'in kendisine verilen yetkilerle 23 temmuz-5 ağustos 1921 tarihleri arasında yayınladığı emirlere verilen isim. türkçesi ulusal vergiler.
 • orduya yapılmasi mumkun olan hiçbir yardımın esirgenmemesi ile ilgili emirler... askere pabuç bile verilmiştir...
 • milli vergiler anlaminda bir terim.

  (bkz: tekalif-i orfiye)
  (bkz: tekalif-i seriye)
 • sakarya meydan savaşı* öncesine denk gelen, ordunun ihtiyaçlarının karşılanması için atatürkün, başkumandanlık yasasına dayanarak, 7 ağustos 1921de çıkardığı yasaya verilen isim.
  tekalif i milliye emirleri ya da tekalif i milliye kanunu olarak geçer.
 • çılgın türkler konseptinin oluşmasında başroldedir.
 • kurtuluş savaşı'na bok atmak isteyenlerin dillerinden düşürmedikleri kanun. neymiş, halkın zorla elinden malları alınmış, neymiş halka kalsa savaş falan olmasınmış. halk zaten fasfakirmiş, böyle yapılır mıymış. be adam halk neden fakir? 10 yıl boyunca osmanlı, anadolu'nun çocuklarını galiçya'da, yemen'de, batı balkanlar'da harcamadı mı? halkı borçlandırıp, tepelerine yabancı tahsildarları dikmedi mi? buna lafın yok, varsa yoksa mustafa kemal'in elden gitmiş bir vatanı kurtarmak için, o vatanın üzerinde yaşayan halktan talepleri. bir an düşünelim ki, bu emirler yoktu. halk da çok barışsever, misafirperver olduğu için savaşa destek vermedi. ne olacak? mustafa kemal'in %40 'ını istediği nohutunun sanar mısın ki %1'i kalacak, sanar mısın ki çoraplarını sana bırakacaklar, sanar mısın ki o çorapları giyecek ayakların olacak? sadece izmir'in bu soruya cevabı şöyle:
  http://img337.imageshack.us/…7/7512/71657432yc8.jpg
  http://img337.imageshack.us/…7/6783/52695629ch8.jpg

  halkın kurtuluş savaşı'nı "olmasa da olur" gördüğü palavrasına ne demeli. yahu, antep*'te maraş*'ta olanlar ne idi? kuvayi milliye bu halkın içinden çıkmadı mı? hasan tahsin ilk kurşunu, sen 80 yıl sonra ona "düşman işgal etmiş, banane"ci diyesin diye mi attı?

  bugün, her fırsatta "halk da halk" diyen bu adamlar, o halkın elinden kurtuluş savaşları'nı almaya çalışıyorlar. çünkü o kurtuluş savaşı'nda topyekün bir halkın başkaldırısı var kendilerini kemiren emperyalist düzene. şimdi bu adamların en büyük koruyucusu oldukları düzene.
 • on yıllarca süren savaşların maddi ve manevi acılarını, perişanlığını yaşayan o zamanki anadolu halkının; kuvvayi milliye' nin, ankara hükümetinin, meclisin türkiye' yi kurtaracağına inanması sayesinde hayata geçirilen vergiler bütünü.

  bugün türkiye' de yaşayan insanlara bakıyorum da, bir savaş çıksa, ciddi bir düşman tehdidi başlasa, manda yönetimini isteyecek, ver kurtul diyecek, ben ne orduya ne yoksullara ne de tanımadığım herhangi bir kimseye yardım etmem, zırnık koklatmam diyecek insanların sayısının toplumun yarıdan fazlasını oluşturduğunu görüyorum.

  nasıl ayakta duruyoruz şaşıyorum bazen.
 • bu konudan bahseden tarih öğretmenleri nedense gönderilen çorapları ve iç çamaşırlarını vurgular.
 • tarih kitaplarında bahsedilmesi ihmal edilen ve insanların çoğu zaman inanmakta tereddüt ettiği bir husus da şudur:

  tekalifi milliyeyle alınan ödünçler son kuruşuna kadar geri ödenmiştir.

  kaynaklardan biri: http://www.tcmb.gov.tr/yeni/banka/tarihce.html ya da http://web.archive.org/…tr/yeni/gen_sek/tarihce.htm

  yükümlülüğünü yerine getirenlere birer borç makbuzu verilmiştir ve istiklalden sonra makbuzunu ibraz eden herkese ödeme yapılmıştır.
 • donuna kadar malini mulkunu orduya ve mucahidlere bagislayanlar osmanli halklaridir, cumhuriyet kusagi ise simdi ver kurtuldan oteye gecememektedir. kemalist egitim istemi ile dunyevilestirilen kusaklarin aklindan bucagindan bile gecemeyecek vergilerdir.