• tam hali "nush ile uslanmayani etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanin hakki kotektir" olan soz obegi.
 • pek güzide, pek değerli atasözümüzdür. efendim şiddete tamamen karşı olmama rağmen, bazen bu sözün doğruluğuna hak vermeden yapamıyorum.
  şöyle düşünelim;
  hani çok sarhoş olursunuz ya da bir olay karşısında şoka girersiniz ya, karşınızdaki kişi önce adınızı söyler. sizde herhangi bir tepki görülmez. sonra sesini yükseltir. siz yine tepki vermezsiniz. en sonunda ise istemese de yanağınıza vurup sizi kendinize getirmeye çalışır. aldığınız darbe sonucu yeniden kendinize gelirsiniz.
  işte aynı şekilde hayat içerisinde girdiğiniz şoktan uyanmak için zaman zaman adınızı söyleyen, akabinde bağıran insanların yanağınıza sizi sarsmak mahiyetinde küçük bir tokat atması gerekir. akıl başka yerde kalıyor yoksa, dönmüyor dünyaya bir türlü.
 • tam halini ilkokul öğretmenimin defalarca tekrarlayıp da zihnime kazınan sözü . atatürk milliyetçisi , tam bir cumhuriyet kadınıydı . defalarca sıra dayağını yesem de, çok kere azarını işitsem de geriye dönüp baktığımda en çok minnet duyduğum öğretmenimdir kendisi. hayata dair ne öğrendiysem önce annemden , sonra kendisinden öğrendim. bana atatürk sevgisini de, vatan sevgisini de , kendimi rahat ifade edebilmemi de ,dürüstlük ve çalışkanlığı da kazandirdigi için minnettarım . gül nur öğretmenim , sayenizde nush ile uslandım.
 • - küfret, küfürden anlamıyorsa başını götüne monte et.

  anlamına gelebilecek bir özdeyiş.
hesabın var mı? giriş yap