• 26 mayis 2020 programi teketek icin yuz karasi bir program olmustur. astrologlar toplantisina prime-time’da iki saat yer vermek, hem de teketek-bilim kusaginda yer vermek fatih altayli icin kabul edilemez bir sey oldugunu dusunurdum. altayli’nin yilbasi programinda astrologlari agirlamasi, eskinin tv’ye yilbasi dansozu cikmasi gibi o gune ozgu, eglencelik bir durum diye degerlendiriyordum. 26 mayis programi batil inanclarin sagladigi “basarili sonuclardan” sonra teketek onayiyla ekrana surulmesi oldu. diger kanallardaki benzer programlardan bekleyecegim bu durumun teketek’te olmasi uzuntu verici. celal sengor’den azar isitmeye hazir olmali altayli. ben bu programin sosyal deney olarak teketek-safsata ile teketek-bilim’in toplumda buldugu karsiligi gormek icin yapildigini dusunmek istiyorum.

eger teketek-bilim konu bulamiyorsa ulkemize ozgu bilimsel atilimlarin tarihi incelenebilir. ornegin savunma sanayi’nin kibris harbi sonrasindaki ambargo ile ihtiyac baslamasi ve gelisimi, seker pancari fabrikalarinin ic anadolu ciftcilerinin hayatini degistirmesi, gap’i gaptirmayanlarin hikayeleri, elektrik etud idaresi ve devlet planlama teskilatinin kalkinma projeleri gibi. bu programlar bilimi degil bilimsel yontemin onemini ortaya koyacaktir ve tarihsel ve kulturel icerik tasidigindan halkin ilgi gosterecegine inaniyorum. ornegin seker pancari hikayesini anlatacak emekliler aramizdan ayrilmadan bu kisilerin sozlerini kayda almak lazim. (bize belki yasar kemal’in ilk gazetecilik isi gibi saglam roportajcilar lazim.) bu programlarda planlanan ve gerceklesen atilim rakamlarla, planlamanin cikis noktalari, ongorulerin sebepleri ve gerceklesen sonuclarla nesnel sekilde islenmeli diye dusunuyorum. bu sekilde bilimsel yaklasimin onemini ve yarattigi sonuclari gostermek mumkun olur.

teketek-safsata’yi baska kanallara devredelim lutfen.
  • bu akşamki yayında toplum bilimleri kurulu üyesi prof. dr. mustafa necmi ilhan, sağlık bilimleri üniversitesi rektör yardımcısı prof. dr. mustafa gerek ve toplum sağlığı genombilim uzmanı dr. serdar savaş’ı konuk eden programdır.
  • an itibariyle hocaların birbirine girdiği programdır.
  • an itibariyle ilber hoca çileden çıkmak üzere.
  • ilber hoca ünlü cahil bakışını atmakta metin hülagü'ye.
  • ilk defa ilber hocayı böyle gördüm. ama tavırları doğru değil. ne olursa olsun karşısındaki de yaşını almış bir profesör ve böyle küçümsemesi hoş değil.

neyse zevkle izliyoruz bakalım neler olacak.
  • üstteki yazara katılmıyorum..böyle zottirik tipleri küçümsemesi lazım ilber hocanın.
    ayrıca ayvansaray ünv. ne la? ne zaman kuruldu la bu üniversiteler.
  • yaşını başını almış prof mu. comon guys. biliyoruz kimler nasıl prof oldu.
  • enteresan ancak bilgi verici bir programdı. yukarıdaki bir yazar arkadaşın da söylediği gibi ilber hocayı programın bazı bölümlerinde normalde olmadığı şekilde agresif gördüm, şaşırdım esasen.

fatih altaylının ilber hocayı fiziken stüdyoya daveti sonrası, hocanın "artık bi süre beni stüdyoda göremezsiniz" tarzı konuşmasına istinaden, "ama kafayı çekmeye gidebiliyosun" cümlesi gülümsetti :)
  • "deva partisi genel başkanı ali babacan, ruşen çakır'ın sorularını yanıtlıyor" programı ile metin fevzioğlu yayının çakışması, az-biraz mide bulandırdı.
    ali babacan'nı gölgelemek isteyenlerin değirmenine su taşınıyor sanki!?
    ya da ben çok ibneyim. https://www.youtube.com/watch?v=u0tigvttnei
hesabın var mı? giriş yap