• 2000'inci entrymi armağan etmek istediğim 90'ların en kaliteli cigarası..

böyle bulutlu puslu günler.. o karaltılı 90'ların ibne pazar öğleden sonraları işte..

elde dershane klasörü, kafanın bir türlü basmadığı trigonometri testleri uç vermiş klasörün arka alt köşesinden.. yere düşerse düşsün amk yarım açı-2 testi.. kotanjantını siktiğim..

o tekel 2000'i pkk itirafçısı kılıklı tekçi abiden alıyoruz.. artık bizi de tanıyor..

adam dershanenin arka köşesinde yuvalanmış.. millet malbora, çukulatalı more, parliament'çi.. ben ise tekel 1 numara var mı abi diyerekten muhabbeti açıyor ve alıyorum.. 48 var ipne evladı dese gene alıcaz, yapacak bir şey yok yalan söylemeyelim..

had safhada utangaçlık var.. ana cadde yerine buğulu gri renkli dar sokaklardan, eski evlerin arasından minibüs duraklarına inerken ilk nefesi çekiyorsun.. bahsettiğim yer bursa doğanbey toki oldu şimdi şehre hançer gibi girdi o 20 kat binalar..

tekel 2000i çakmakla yakmak abes.. evdeki mutfaktan aşırılmış yarısı yanık kibritlerin içine konduğu ve kızartma yağı lekeli malazlar kibritinden bahsediyorum..

ilk nefesin ardından gelen o domates kabuğu kokusu, ardından önce beyne sonra taşaklara ve en son ayak uçlarına ulaşan nikotin etkisi.. nefesi verip ikinciyi alırken soğuk bursa ovasında aldığın o kömür ve is kokusu karışıyor birbirine.. testis damarları genişlerken iki sene evvel gittiğin ciks dershanedeki melis'in sütyen askıları geliyor beyaz tişörtün altından aklına.. pazar akşamı banyoda bişeyler.. derken silkinip 2014'e ürperiyorum.. small cell lung diye bir şey var, giderek yaklaştığımı hissedip aklımda ara sıra buğulu da olsa çelikpalas'dan sağa ayrılan onkoloji hastanesi tabelasını görüyorum.. sonra da sebebi sizsiniz orspu cocukları demek geçiyor içimden.. hangi orospu çocuğu, 20 sene geçmiş hangisi sebep diyorsun..

ama hiç kimse sorumluluk almıyor.. sorumlu sensin sen haksızsın ibne diyorlar..

bu sigara illeti böyle bir şey.. matematik hocasına kızar yakarsın.. profesöre kızar, vermeyen sevgiliye kızar yakarsın.. yakar gidersin.. askerde fırça atan komutana kızasın..

kimse sorumluluk almaz. mr sonucu gelince her şey sana yıkılır.. doktor sahte bir kafa hareketi yapar.. daha o hareket gelmedi ama hissediyorum gelecek.. siz de hissedin o yapay haraketi.. survivor'da elenen yarışmacının yaptığı ördek dansı gibi..

rahmetli adnan kahveci öte tarafta yanacaksa bu tekel 2000'i ortama saldığı için yanacaktır.. velhasıl bu işlerle uğraşmak risklidir..
  • uzay 1999 tadında ... tekelin 2000 yilinda nasi olacagini annatan bir film ... rakilar falan ucuor hawada ... sigaralar hap halinde satilior falan ...
  • dayım içerdi bu sigarayı. hem de ne içmek her bakkaldan aldırmazdı tee en uzak bakkallardan selamını gönderterek alırdı. sonra dibine bakar etiketini inceler öyle açardı paketini.
    değer verdiğim bir insan olduğundan mütevellit sigaraya başlarken bu sigarayla başladım. sene o zamanlar 1996 falan. cücük kadar çocuğuz. sigaramız cükümüzden uzun anasını satim. ama içiyoruz işte. bi büyüklük taslama havasıyla.
    sonra bir ara camel soft'a yöneliyoruz. paketinin çekiciliği bizi de çekiyor. tadı da hoş. ohh mis. bir iki derken artık camel soft içicisi oluyoruz. ama ne içici hem de. öyle böyle değil. arada bir bir paketine bakıyoruz, devenin o endamına falan.
    zaman geçiyor özel sigaralar çoğalmaya başlıyor. camel piyasada tutunmak için fiyatını kısmaya başlıyor. kıstıça tadı bozulmaya başlıyor. biz yine içiyoruz. siktiri boktan yazılarla güzelim paket kirletiliyor. biz yine içiyoruz. sonra sikko sikko resimler çıkıyor biz yine içiyoruz. artık iyi bir tarafı kalmadı derken güzel bir güncelleme/zamla beli tam kırılıyor.
    o aralar 2000, köşesinde bekliyor sokaktaki şarapçılar gibi ne arayanı var ne soranı. fiyatını baya düşürmüş. tadı da bozulmuş.
    camel'in son mevzularından sonra bir ara sigara almaya gidilirken sigara rafında göze çarpıyor. rafın en altında iki üç tane ya var ya yok. "2000 ne kadar oldu" diye sorulunca duyulan cevap baya bi can sıkıyor. evet bazen bir şeyin fiyatının ucuz olması da can sıkabiliyor.
    "tamam abi ver bakalım ne durumda bu 2000" deyip bi tane alınıyor. eski günlere hürmeten biraz paketi inceleniyor. ama yok ne jelatinde o eski kalite var ne de dalların üzerindeki o kallavi yazıda. hepsi tümden değişmiş.
    açıp bir tane yakılıyor..
    ilk nefesle beraber tee o ilk sigara başladığın günler geliyor aklına. kokusu alıp götürüyor seni. (galiba maziyi hatırlatan en verimli duyu koku duyusu)

ulan ne güzel günlerdi be sözlük. çok şeyimiz yoktu ama olan şeyler de yetiyordu. kaliteliydi. katiletildik.

şimdi her şeyimiz var. ama yine yetmiyor. kalitesiz ve kalitesiziz.
  • bir gün tekeli kapattık 2000'i de üretmiyoruz derlerse, işte öyle bir şey derlerse varya, diyemezler ama diyelim ki dediler, hani olmazya yaptılar böyle bir dingillik işte..neyse laf bulamadım iyidir tekel 2000.
  • bakkala gidip gevrek gevrek gülerek "bana iki paket one hand two thousand"diyen adam tanıdım.içtiği sigarının kalitesini değil belki ama adını bir parliament marlboro klasına kendince taşımanın mutluluğunu yaşıyordu.
  • bir hatuna "sigara alır mısınız" diye uzatıldığında, çok değişik tepkiler verdirtebilen yerli malı sigara markamız.. maltepe amele sigarası, marlboro kamyoncu sigarası, kısa samsun solcu sigarası derken, tekel 2000 de milliyetçi, keko sigarası olarak akıllarda yer etmeye başladı.. oysa ki biz bununla senelerdir paşa paşa ziftleniyor idik.. (bkz: ne olacak şimdi)
  • zamanında adnan kahveci'nin yönlendirmesiyle, marlboro'nın tekelini kırması için üretilmiş ve başarılı olmuş sigara markası. şimdi o eski günlerinden eser yok tabii
  • fiyatı 7 lira olsaydı herkes tarafından eminim daha çok beğenilirdi dediğim sigaradır , candır.
  • dunyanin en klas, en lezzetli, en has sigarasi.

zira, ictigim son sigaraydi.
  • üzerinde yazdığına göre, orijinal harman'a dönüş yapmış olan sigara.. eskisiyle arasında bariz fark yok. içerken yine ağza o domates kabuğu aroması geliyor. ama lise günlerimi anımsatacak kadar da değişiklik var bu sigarada. çıkışta kravatı çıkarıp cebe koymak, ardından tekçi'den bir ikibin alıp ara sokaklarda ağır adımlarla ziftlenmek ve gelen baş dönmesi.. mavi ikibin ne kadar tutulacak, bakıp görecegiz..
hesabın var mı? giriş yap