şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 80 lilerde herkes teakiil bayii diyerek western filmlerinden kopmus gibi bir edayla soylerlerdi
 • sahip olmak istediğim güzel tükkan.tek sorun var satmam içerim.
 • çok enteresandır,kadıköy de "biz içki satmıyoruz" diyen bi tekel bayii var! nası iş anlamadım ama...
 • çok daha tekelci bir anlayışa sahip yurtdışı örnekleri için;

  (bkz: alko)
  (bkz: systembolaget)
  (bkz: vinmonopolet)
 • (bkz: tekel cd si)
 • geç saatlere (belki de erken demek daha doğru) açıktırlar.

  alkol kokarlar.

  ama erken kapatsalar da yaşlı amcalar tarafından işletilip, ufak rakının gazete kağıdına sarıldığı, kırk mumluk ampulle aydınlananları makbuldür.
 • sahipleri genellikle emekli ilkokul ogretmenleridir. (bkz: tespite gel)
 • alışverişten sonra alışkanlıkla hayırlı işler dileyince gülmek gelir insanın içinden. ama gülmeyiniz, bu işin de hayırlı yanı var. sayelerinde gülüyoruz, eğleniyoruz, efkar dağıtıyoruz.
 • tuhaf bir biçimde ülker satanını görmediğim bir esnaflık dalı. raflardaki silme eti'lerin sebebi ülker'in mal vermemesi mi yoksa tekel bayiilerinin özgür iradeleri midir anlamak zor.
 • bu tekel bayii işinde de güzel para var*. ama nerede açtığın da önemli. tekel bayii işinden para yapmak istiyorsan dükkan için en güzel yer öğrenci populasyonunun en yoğun olduğu yerdir. hatta o öğrencilerin okuduğu üniversitede bahar şenliği filan ortamları da varsa dükkanı kampüse en yakın yerde açacanki paraları fotokopi makinesiyle basasın. çünkü neden, bu öğrenci dediğin adamlar sanıyor ki hayatta farklı olmanın, çılgın olmanın, dolu dolu yaşamanın yolu alabildiğin kadar alkol almak, kusana sıçana kadar içmek. marjinalinden enteline, metalcisinden türkü barcısına bu böyle. halbusi git bir dağcılık klübüne üye ol, felsefe topluluğuna katıl, gez dolaş düşün elle tutulur bir şeyler yap, insanlığa, kendine bir faydan olsun. ama yok illa her fırsatta alkol alınacak ki çılgın olunsun "vaov abi amma içtik ha" densin...

  aman neyse bize ne be, zaten bunlar içecek ki biz de güzel meblağlar kazanalım, o paraları çoşkuyla yiyelim. yalnız bir iki püf noktası daha var. misal bunlara karşı böyle bir abi gibi arkadaş gibi davranacaksın, yeri geldi mi promosyon bira açacağı vereceksin, kuruyemiş ikram edeceksin, artık elemanların tipine göre aşktan ve devrimden bahsedeceksin veyahut "pink floyd aşmış abi" diyeceksin ki seni kafa adam bellesinler, alışverişi senden yapsınlar az ilerdeki tansaşa gitmesinler.

  ha bir de dükkanı çok geç saatlere kadar açık tutmak lazım. bunlar ne kadar içeceklerini hesap edemediklerinden, daha doğrusu içtikleriyle hiçbir zaman yetinmediklerinden her zaman için nevaleleri biter, geceleri fellik fellik açık tekel ararlar. o yüzden açık tutmak lazım mekanı. gerekirse evlere servis yapacan hatta hizmeti öğrencinin ayağına götüreceksin. hem mesela üniversiteli kızlar var, onlar da içtikçe açılıyor, noolur noolmaz içeri buyur ederler. duyuyoruz yani bunları hep olan şeyler...

  valla çok güzel iş bu tekel işi...