şükela:  tümü | bugün
 • "katılıyorum ama gülmekten katılıyorum" repliği aklıma düşen tiyatro emekçisi. çok önemli bir replik değildi belki de. olacak o kadar'ın herhangi bir skecinin herhangi bir repliği. ama onun gibi ustalar söylediği için belki de yer ediyor bunun gibi küçük detaylar. neredeyse 13 yıl olmuş göçüp gideli. vay be...
 • fethullah gülen'in beddua swf'sini ararken bulduğum swf'nin sahibi. ilgili swf bir kaç girdi yukarıda var. adam o sahneyi oynamamış resmen yaşamış. kıymeti bilinmeyen büyük ustalardan biri...
 • sevgili dostum jeanluc'un facebook'ta bugün paylaştığı sefiller oyununun genel provası videosunda kendisini gördüğüm, son 10-15 yılda kaybettiğimiz diğer tiyatro oyuncularımızı hatırlatarak beni hüzne boğan tiyatro oyuncusu.

  ayrıca yukarıda beddua olarak paylaşılan replik için bakınız: tekin siper kombosu
 • türk televizyonlarında görünmüş, rol almış en komik insan olabilir.
 • sinan bengier ile birlikte olacak o kadar'ın gizli kahramanıydı.
 • artikülasyon ve tonlama ustasiydi rahmetli. divan sazi gibi de sesi vardi.
 • "sahnede ölmek istiyorum" temennisiyle yaşamış, sanata tutkuyla bağlı büyük tiyatrocudur. bugün buraya, olacak o kadar ekibinin, levent kırca'nın ve oya başar'ın ağzından bu büyük ustanın ölüm hikayesini aktarmak istiyorum.

  levent kırca, tekin siper'in çok enteresan ve komik bir adam olduğunu söylüyordu. belki oynadığı skeçlerdeki ve oyunlardaki rolü gereği bu komik yönünü çok fazla yansıtmaması gerekse de; gündelik hayatında tekin siper çok komik, enteresan ve espritüel bir adamdı. yine levent kırca'nın aktardıklarına göre tekin siper sanata çok bağlı, tutkulu ve işini çok seven bir sanatçıydı.

  oyuna saatler öncesinden gelir, kıyafetlerini hazırlar, metni okur, oyuna hazırlık yapar ve gerekirse bir sonraki oyun için geceden o tiyatroda kalırdı. dost meclislerinde de hiç ağzından düşürmediği bir söz vardı: "ben sahnede ölmek istiyorum."

  25 mart 2001

  levent kırca-oya başar tiyatrosu'nda yani hodri meydan çadırı'nda 2.000 kişinin karşısında "sefiller" oyunu oynanıyordu. rolü gereği tekin siper de napolyon'u canlandırıyordu. annesini kaybetmesinin üstünden 6 ay kadar geçmişti, acısı hâlâ tazeydi. daha önceden de bir kere kalp krizi geçirdiği bilinen tekin siper'in halinde ilk başta bir tuhaflık yoktu. oyun başladı ve rol gereği sahnede dans edildiği bir anda aniden kalp krizi geçirerek yere yığıldı.

  çok istediği, hep hayalini kurduğu düş gerçek olmuştu. sahnede, binlerce insanın alkışları arasında ruhunu teslim etti.

  ilk başta kimse olanlara anlam veremedi. daha sonrasında da hemen kulise taşındı. izleyicilerin arasında bulunan bir doktor ilk müdahaleyi yaptı ve kendisi hemen alman hastanesi'ne götürüldü. maalesef kurtarılamadı. büyük üstat, değerli tiyatro sanatçısı, bir efsane 60 yaşında hayata gözlerini yumdu.

  oya başar'ın aktardığı bir anekdot ise şöyle: "tekin siper her zaman 'inşallah sahnede ölürüm' derdi ve ben de o'na 'o lüks kime nasip olmuş tekin?' diyerek o'nu kızdırırdım. "

  olacak o kadar'da birçok skeçte gördük kendisi. levent kırca ve ekibi ile birlikte yüzlece skeçte ve tiyatro oyununda rol aldı. değerli ama maalesef değeri bilinmeyen bir sanatçıydı. ruhu şâd olsun.