• yolunuz düşerse mesaj atın da, bilardo oynayalım. zira yapacak fazla bir bok yok bu memlekette ve ilçelerinde.
  • kışları fazlasıyla sakin yazları kışa oranla çok daha hareketli geçen,benim gözümde her zaman minik bir kasaba olarak kalacak olan canım memleketim.
  • mutlu mesut geçen askerliğimin ev sahibi şehir. beşiktepe 321 kd varsa selam olsun.
  • tekirdağ merkezinin yükseltisi az değildir. sadece sahil kesmi deniz seviyesindedir. şehrin iç tarafları tepeliktir. isminde bile dağ geçmektedir.
  • • ramazan’da hiç ara vermeden oruç tutup, bayramın ilk günü birayla zilzurna sarhoş olmaktır.

• başka bir şehirden gelirken her 100 metrede bir meşhur köfteci ali usta tabelası görmektir.

• ayçiçeğini “gündendi“ ya da “gündöndü,“ buğdaya “buyday“ demek, bunları da geçim kaynağı bilmektir.

• mayıs ayında kanola, temmuz ayında gündendi tarlasında fotoğraf çekilmektir.

• kiraz festivali’nde kibariye’yi ağırlamaktır.

• köpekleri “çü be çü“ diye kovalamaktır.

• düğün konvoyunun önünde davul zurna eşliğinde bira içip tavuk pilav yerken, kolları altın dolu gelin hanımları saatlerce arabada bekletmektir.

• uçmakdere’de yamaç paraşütü yapanları izleyip “breh ne cesaret be“ diye yorum yapmaktır.

• pantolona pantul, domatese domatiz, peynire piğnir, zeytine “ziğtin” demektir.

• h harfini kullanmak gereken yerde kullanmamak gereken yerde kullanmaktır. (ör: alime, amide, ayriye; hasansör.)

• şehrin ileri gelen zenginlerinden bile olsan broadway arabadan asla vazgeçmemektir.

• ülke yaz tatili yaparken çapa kazmak, balya bağlamaktır.

• ağır roman oynayan dayıların kulağına klarneti uzatmak ve dayının klarnetin içine para sıkıştırmasını beklemektir.

• her yaz kumbağ’da denize girip, “burada boğulan çok oluyor“ diyerek hikaye anlatmaktır.

• süleymanpaşa’dan şarköy’e giden virajlı yoldan hem şikayet edip hem de manzaraya aşık olmaktır.

(bu entry, ot dergi şubat sayısında hilal gürses’in memleket hikayeleri köşesinden alıntılanmıştır.)
  • (bkz: sesege)
  • üst entrylerde bazı arkadaşlar toplu taşıma ile ilgili sorunları dile getirmişler.haklılar da.lakin yeni bir sorun mu doğuyor yoksa tekirdağ için iyi mi olur bilemedim.
    haber için link
    http://www.tekirdag.bel.tr/haber/30145

süleymanpaşa'da faaliyet gösteren tetaş isimli toplu taşıma şirketinin hizmet süresi sona erdiğinden 03.03.2020 tarihinden itibaren tekirdağ büyükşehir belediyesi toplu taşıma işini üstlenecekmiş.tetaş'a ait kartlar geçersiz olacakmış.zaten tetaş kartını kullanan pek yoktu.para geçtiği için para veriyordu millet.belediye'ye ait otobüslerde de bir süre para geçerli olacakmış.sonrasında ise para kaldırılıp tamamen tekkarta geçilecekmiş.bu kart tekirdağ'ın tüm ilçelerinde çorlu'dan saray'a çerkezköy'e kadar kullanılan bir kart.ulaşım koordinasyonu açısından her yerde tek kart geçmesi güzel.lakin kart işi tekirdağ'da tutmaz gibi me geliyor.çünkü yıllardır millet para ile işini görmeye alışmış.10 lira olan kart ücreti için isyan eden bile gördüm.halbuki büyük kolaylık.bu devirde para ile toplu taşıma işi kaldı mı yahu? ben bir tekirdağ'da gördüm.hangi hatlarda hangi numaraların olacağı konusunda daha vatandaş bilgelendirilmedi.hangi model araçlar alındı,kaç tane alındı? gittikçe kalabalıklaşan nüfusu taşımaya yeter mi? sefer aralıkları çok olur mu gibi sorular herkesin gündeminde. bilemiyorum ne olur ne gider? umarım tekirdağ için hayırlısı olur.
  • canım memleketimdir.

tekirdağ'da insan yerleşimi ile ilgili en eski kalıntılara karansıllı köyü dolaylarındaki yatak, kuştepe ve malkara yakınlarındaki balıtepe adlı buluntu yerlerinde rastlanmıştır. bunlar alt paleolitik çağ'a ait aletlerin bulunduğu açıkhava buluntu yerleridir. tipolojik olarak bir milyon yıl ile 250 bin yıl önceleri arasına tarihlenebilirler. tekirdağ'ın hemen doğusunda bulunan menekşe çatağı ise kalkolitik çağ'dan helenistik dönem'e kadar yerleşilmiş bir buluntu yeridir.
  • iki boğazın arasındaki şehir, marmara ve karadeniz'e kıyısı olan şehir. büyükşehir belediyesi olmasıyla merkez ilçesinin adı değişerek süleymanpaşa olmuş olsa da diğer ilçelerden oraya gidenler hala tekirdağ'a gidiyorum der.

köftesi meşhurdur. her sene kiraz festivali yapılır. istanbul'dan sonra en sevdiğim ildir, çocukluğumdur, kişiliğimdir.
  • otobus ultimate oyununda ilk zorunlu seferin yapıldığı şehir. kocaeli tekirdağ :)
hesabın var mı? giriş yap